کدخبر : 8446
یکشنبه ۷ دی ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۳
فاقددیدگاه

توافق برای تبدیل کرکوک به‌ اقلیمی مستقل / تداوم کارشکنی از سوی حزب بارزانی

دورنانیوز- سرویس ایران و جهان: یکی از رهبران ترکمانی و نماینده ائتلاف دولت قانون در مجلس عراق وجود هرگونه توافقی بین کردها ، ترکمان ها و عرب ها برای الحاق استان کرکوک به اقلیم کردستان را تکذیب و ادعا کرد که‌ توافقی میان این طیف ها برای تبدیل این استان نفت خیز به‌ اقلیمی مستقل وجود دارد.

به گزارش دورنانیوز، جاسم محمد جعفر در گفتگو با خبرگزاری «المعلومه» گفت: هیچگونه توافقی حتی جزئی، بین ترکمان ها، کردها و عرب ها برای الحاق استان کرکوک به اقلیم کردستان وجود ندارد، زیرا حصول چنین توافقی تنها یک آرزو است که هرگز تحقق نخواهد یافت.
وی در عین حال افزود: بین ترکمان ها، کردها و بویژه حزب اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) و عرب ها در خصوص تبدیل استان کرکوک به اقلیمی مستقل توافق وجود دارد و رایزنی ها در این خصوص همچنان ادامه دارد.
جعفر توضیح داد: علت تاخیر در اعلام این توافق وجود اختلافاتی در نحوه تعیین نسبت جمعیتی در استان کرکوک است که شامل ۳۲ درصد کردها، ۳۲ درصد عرب ها، ۳۲ درصد ترکمان ها و ۴ درصد مسیحیان بوده است.
وی با اشاره به اینکه حزب دموکرات کردستان (پارتی) و رئیس اقلیم کردستان از این توافق ناخرسند هستند، افزود: تنها راه حل مسئله استان کرکوک تبدیل آن به اقلیمی مستقل است.
0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما