کدخبر : 6618
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۳ - ۱۸:۳۰
فاقددیدگاه

خسارت به بیش از یک میلیون تن از محصولات کشاورزی آذربایجان غربی

دورنانیوز-سرویس اقتصادی:معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: سال زراعی ۹۲-۹۳ به بیش از یک میلیون تن از محصولات کشاورزی آذربایجان غربی خسارت وارد شده است.

به گزارش دورنانیوز مقصود قربانی امروز در گفت و گو با فارس،با اشاره به برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی جهت کاهش اثرات حوادث غیر مترقبه از جمله سیل، اظهار داشت: در این راستا نخستین وظیفه متوجه سازمان آب منطقه‌ای بوده که با ساماندهی مسیر رودخانه‌ها و تعیین حریم و بستر سیلابی در رودخانه با دبی‌های برگشت زمانی مختلف اقدامات اساسی را انجام دهد.

وی ادامه داد: وظیفه اداره کل منابع طبیعی در راستای ایجاد سیل و جریان آن در اراضی منابع طبیعی که حدود ۲٫۵ میلیون هکتار را شامل می‌شود با حفظ پوشش گیاهی و کنترل چرا در مراتع و جلوگیری از به راه افتادن سیل در آبراهه‌ها بعد از بارش بارندگی‌های مختلف از جمله راه‌های پیشگیری از جریان سیل خواهد بود.

قربانی گفت: ایجاد کنترفاروها در اراضی شیب‌دار و نفوذ باران به داخل زمین و جلوگیری از به راه افتادن سیل و ایجاد شخم عمود بر شیب در اراضی شیب‌دار نیز از جمله کارهای مهم در ایجاد و جریان سیل است و ایجاد پشت‌بندها و دیوارهای حفاظتی در برابر جریان سیل نیز از جمله اقدامات پیشگیرانه است.

این مسئول خاطرنشان کرد: یکی از عوامل خسارت‌زا به محصولات کشاورزی خصوصا محصولات باغی بارش تگرگ است که امسال اقدامات سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی شامل استفاده از تورهای مقاوم در برابر بارش تگرگ، استقرار سامانه ضد تگرگ در استان بوده که در حال حاضر ۳۲ مورد از آن‌ها در شهرستان‌ها مستقر شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ادامه داد: در راستای کاهش اثرات بلایای طبیعی و حوادث غیر مترقبه سازمان جهاد کشاورزی استان به تبعیت از وزارت متبوعه برنامه‌هایی را در دست اقدام و اجرا دارد.

وی اجرای روش‌های نوین آبیاری، احداث شبکه‌های آبیاری، انتقال آب با لوله و پوشش انهار و کانال‌های آبیاری و اجرای طرح‌های کوچک و زودبازده تامین آب و استخرهای ذخیره آب و توسعه و بهسازی آب‌بندها و احداث ایستگاه‌های پمپاژ و بهسازی چشمه‌های تامین آب کشاورزی و احیای و مرمت قنوات را از جمله برنامه‌های آب و خاک عنوان کرد.

قربانی اضافه کرد: آبخیزداری و آبخوانداری، تجهیز و نوسازی اراضی، تامین آب عشایری و دام، توسعه طرح‌های احداث و پوشش انهار عمومی و تجهیز و نوسازی اراضی، اجرای طرح‌های مهار آب‌های رودخانه‌های مرزی در این استان و اهمیت به مهار سیلاب‌ها و تغذیه آب‌های زیرزمینی در آبخوان‌ها با ایجاد بانکت‌ها و پخش سیلاب از دیگر اقدامات در حوزه آب و خاک است.

این مسئول خاک‌ورزی حفاظتی، رعایت و دقت در تغذیه گیاهی و کوددهی مناسب، تغییر در الگوی کشت، استفاده از ارقام متحمل به کم‌آبی، گسترش نشاءکاری در محصولات زراعی، استفاده از گیاهان با طول دوره رشد کوتاه، حفظ بقایای گیاهی با طول دوره رشد کوتاه و حفظ بقایای گیاهی در خاک را از جمله برنامه‌های زراعی عنوان کرد.

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما