کدخبر : 5778
سه شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۳ - ۲۰:۱۵
۲ دیدگاه

انتصابی که خوشبختانه به انتخابات تبدیل شد

دورنانیوز – سرویس سیاسی و اجتماعی : انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به منظور عمل به قانون اساسی و در زمان ریاست جمهوری سید محمد خاتمی برگزار گردید و از آن زمان تا کنون این چهارمین دور شوراهاست که منتخبین مردم به کار و تلاش برای خدمت رسانی مشغول اند. اینکه گفته می شود کار و خدمت رسانی لزوما به این معنا نیست که همه منتخبین به دور از نگاههای جناحی و اندیشیدن به مال دنیا به فکر مردم و مشکلاتشات هستند، نه؛ در این میان نیز هستند کسانی که دنیایشان را بر آخرتشان ترجیح داده اند و صرفاً به اهرم هایی برای بله و خیر گفتن تبدیل شده اند و دنبال منافع مادی خود گشته اند و می گردند.

 
شوراهای شهر که خود را مفتخر به این می دانند که منتخب مردم هستند و نه منتصب اصحاب قدرت یکی از مهمترین وظایفشان انتخاب شهردار مناسب برای اداره شهر است و مهمتر از آن نظارت بر نحوه عملکرد شهردار شهر است.

 
در کشورمان شوراهای شهرهای مختلف رفتارهای سیاسی و اجتماعی گوناگونی از خود در معرض دید افکار عمومی قرار داده اند. می توان اذعان کرد نقطه عطف تاثیرگذاری شوراها فتح صندلی های شورای شهر تهران توسط اصولگرایان در اوج قدرت سیاسی اصلاح طلبان است که بعد از کسب این برد سیاسی راه حل غلبه بر اصلاح طلبان را یافتند و یک به یک کرسی های مجلس شورای اسلامی و سپس ریاست جمهوری را ازآن خود کردند.

 
در اصفهان، تبریز، شیراز، مشهد که غیر از تهران از شهرهای تاثیرگذار سیاسی ایران هستند صندلی های شورا همیشه مورد توجه احزاب هستند تا بتوانند نیروهای خود را به منظور کسب وجهه مردمی و عمومی به منظور استفاده های سیاسی در آینده و نیز توانمند کذدن مدیریتشان در  آنجا مورد آزمایش قرار دهند .
فرآیند انتخاب توسط مردم نیز در شهرهای کوچک و مراکز استانها نیز متفاوت است. در شهرهای کوچک روابط طایفه ای قدرتی است که متاسفانه برکارآمدی چربیده است و همین امر نیز متاسفانه از مهمترین دلایل ناکارآمدی شوراها است.

 
استان آذربایجان غربی به عنوان استانی که علاوه بر فعالیت جناح های سیاسی به جهت موقعیت جغرافیایی خود دارای اهمیت بسیاری است و انتخابات مرکز این استان نیز به دلیل جمعت نسبتا زیاد خود از برخی مولفه ها مثل طایفه سالاری و … برکنار است.

 
یک سال از انتخابات دور چهارم می گذرد و آقای جلیلی بازهم برای n امین بار بر صندلی ریاست آن تکیه می زند. ائتلافی که در ایام انتخابات و با لیدری حضرت پور شهردار شهر توانست اکثریت صندلی های شورا را به خود اختصاص دهد پدیده جالبی را داشت رونمایی می کرد هیچکسی به غیر از رئیس چندین ساله شورا به خود جرات ثبت نام نمی داد و انتخابات رئیس و هیئت رئیسه به شکل بسیار آماتورگونه ای به سمت انتصاب پیش می رفت تا افکار عمومی را با این پرسش رو به رو کند که در شورای چهارم چه چیزی در حال رخ دادن است؛ تعامل یا انفعال ؟ اگر در لحظات آخر دکتر پیری عضو جوان و تحصیل کرده شورا احساس تکلیف نکرده بود و او هم منفعلانه عمل می کرد و تنها نظاره گر بود جوابی برای مردم وجود داشت؟ خوشبختانه انتصاب به انتخابات تبدیل شد تا شاید سال آینده شاهد عملکرد متفاوت تری از شورائیان باشیم.

 
اعضای دور چهارم شورای اسلام شهر و روستا خود را همیشه به آن مفتخر کرده اند که این شورا در تعامل کامل با یکدیگر کارها را به پیش می برند و لااقل این تصویری است که از خود به افکار عمومی نشان می دهند اما ایراد کار فراوان است و سوال بسیار که لزوم پاسخگویی هیئت رئیسه را به افکار عمومی می طلبد؟

 
۱- تعامل یا انفعال؟ آیا دوره یکساله گذشته ریاست آقای جلیلی آنقدر بدون اشکال و غیر قابل انتقاد بود و همه اعضا به این بی نقص بودن برگزاری جلسات و انجام وظایف رئیس الشورائیان معترف اند که پا پیش نگذاشته اند؟

 
۲- هیئت رئیسه بفرمایند که دستور جلسه جلسات چرا در همان جلسه خوانده می شود؟ آیا اعضای شورا در این صورت توانایی دارند که نظر کارشناسی درباره طرح ها را بیان کنند؟ آیا نباید این دستور جلسات از روزهای قبل در اختیار اعضا به منظور مشورت با صاحبان فن و نظر در اختیارشان گذارده شود؟

 
۳- آقای گرامی باید به مردم پاسخ گو باشند که چگونه توانستند کار شخصی خود را به انتخابات هئیت رئیسه ترجیح دهند و به سفر روند. آنهم در حالی که اگر انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر تهران را پیگیر شده باشیم دو عضو اصلاح طلب آن که یکی تصادف کرده بود و دیگری مادرش وفات شده بود به مدت ۱۰ دقیقه هم که شده در جلسه حاضر شدند و رای خود را در حمایت از کاندید خود به صندوق انداختند.

 
۴- گفته می شود صورت جلسه بسیاری از جلسات توسط شهردار تعیین می شود! که اگر واقعا بدینگونه باشد باید به حال این شورا گریست؟

 

حرف آخر؛ شورا جای انفعال نیست، جای تعامل بیش از اندازه هم نیست. جای تضارب آرا و ظهور رفتار حرفه ای است. آقایان لطف کنند کمی از زیر سایه شهردار بیرون بیایند و بیلان کاری سال گذشته خود را در معرض قضاوت مردم قرار دهند تا مردم درباره عملکرد شورا به قضاوت بنشینند؟

 

نویسنده : هادی پناهی

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
نظرات بازدید کنندگان
  1. چمران رییس شورای شهر شد. اعتمادی که مردم به اصلاح طلبان کرده اند،‌ارزش دارد.

    ابطحی وی در ادامه نوشت: اگر اصلاح طلبان کمیته انضباطی داشتند، کسانی که لیست شورای شهر را بنام اصلاح طلبان با معیارهای مالی و ضوابط زشتی نوشتند، مواخذه میکردند و یا به وقت انتخاب شهردار آن ها را که معادله محسن هاشمی و قالیباف را به وجود اوردند و نهایتا قالیباف دوباره شهردار شد. و یا آن منتخبان شورا که با لیست اصلاح طلبی وارد شورا شدند و امروز به مسجد جامعی رای ندادند را به مردم معرفی می کردند، یک کار اولیه حزبی بود. که اعضای موجود را بدون جمایت حزبی می شناخت که به آنها رای دهد؟ یک ضرب المثل دورقوز آبادی میگه: لیستی که با پول بسته شده باشد، با پول هم رای میدهد.

    0

  2. بیلنن موافقم دورنا…

    0

دیدگاه شما