کدخبر : 35785
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۳
فاقددیدگاه
رئیس پارک علم وفناوری آذربایجان غربی:

بانک‌های آذربایجان غربی در کنار سیستم تولید آذربایجان غربی قرار ندارند

دورنانیوز سرویس اقصادی : رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی گفت: شواهد و آمارهای چندین ساله نشان می‌دهد که سیستم بانکی در آذربایجان غربی کنار سیستم تولید قرار نگرفته است.

به گزارش دورنانیوز : با توجه به شواهد و آمارها به روشنی در می‌یابیم که در چند سال اخیر سیستم بانکی آذربایجان غربی کمکی به بهبود وضعیت فضای کسب و کار تولیدکنندگان انجام نداده و هم‌پای سیستم تولید قرار نگرفته‌اند که مدیران بانک‌های استان باید پاسخگوی این رفتار بانک‌ها باشند.

وی افزود: بانک جهانی این عوامل موثر بر موفقیت یا عدم موفقیت در کسب وکار را توسط چندین شاخص ارزیابی می‌کند که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با استفاده از ۲۳ شاخص ذکر شده توسط بانک جهانی و بومی‌سازی این شاخص‌ها اطلاعات را به صورت مرتب منتشر کرده است.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی  تصریح کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تا آخر ۹ ماهه سال ۹۵ به صورت مرتب هر سه ماه یک بار محیط کسب و کار در کشور و استان‌های مختلف را پایش کرده است که براساس ماده ۲۴ بهبود مستمر فضای کسب و کار این وظیفه را به اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران محول کرده که از سال ۹۶ این آمار از طرف اتاق بازرگانی منتشر می‌شود.

وی اضافه کرد: طبق آخرین آماری که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی منتشر کرده نشان می‌دهد که فضای کسب و کار استان ما متأسفانه به مرور از سال ۹۲ تا ۹۵ و ۹ ماهه اول سال ۹۶ مناسب نبود یکی از شاخص‌های عدم موفقیت در فضای کسب و کار در آذربایجان غربی عدم دسترسی واحدهای تولیدی به منابع بانکی است.

حیدری اظهار کرد: دیگر مشکل اصلی واحدهای تولیدی استان در سال ۹۲ عدم پرداخت بنگاه‌های دولتی بود یعنی بخش دولتی مهارت یا محصول بخش خصوصی را در پروژه‌های خود به کار گرفته بود و بعد از انجام کار هزینه واحد را پرداخت نکرده بود.

وی تأکید کرد: برای بهبود وضعیت اقتصادی استان، مسئولان باید بیش از پیش به بهبود فضای کسب و کار در آذرباجان غربی توجه کنند و با عزم جدی در رفع موانع و مشکلات پیش رو قدم بردارند.

رئیس پارک علم وفناوری آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: برای نشان دادن اهمیت فضای کسب و کار همین بس که با بهبود فضای کسب و کار فضای مناسب برای رشد شرکت‌های کوچک ایجاد می‌شود و شرکت‌های بزرگ  می‌توانند محیط کسب و کار را با صرف هزینه بهبود دهند چرا که بیشترین تولید و اشتغال در شرایط فعلی اقتصاد جهانی توسط بنگاه‌های کوچک و متوسط صورت می‌گیرد و به همین دلیل بهبود فضای کسب و کار اهمیت دوچندان پیدا می‌کند.

وی عنوان کرد: نتایج پایش پژوهش‌های مجلس را مشخصا نشان می‌دهد که مهم‌ترین عاملی که در فضای کسب و کار در چندین دوره پی در پی خلل ایجاد کرده است، عدم دسترسی واحدهای تولیدی به منابع بانکی و از دیگر مشکل اساسی این واحدها بالا بودن نرخ سود تسهیلاتی است.

حیدری با بیان فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص ارکان اقتصاد مقاومتی، گفت: براساس فرمایشات مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی سه رکن دارد یکی از آن‌ها مردمی بودن اقتصاد است که مردم نقش خود را به بهترین شکل ممکن با پس انداز در حساب‌های قرض الحسنه انجام داده‌اند و منابع مالی خود را در اختیار بانک‌ها قرار می‌دهند که از این مرحله به بعد بانک‌ها باید به عنوان واسطه مالی باشند یعنی نقدینگی مردم را جمع آوری کرده و در اختیار بخش تولید قرار دهند.

وی اشاره کرد: آمارها نشان می‌دهد که هیچ کدام از بانک‌ها در استان ما نسبت تسهیلاتی که داده‌اند نسبت به منابع قابل مصرف آن‌ها به عدد یک نرسیده‌اند که نشان می‌دهد منابع را از مردم جمع کرده‌اند و اما اینکه منابع را در کجا هزینه کرده‌اند باید پاسخگو باشند.

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما