کدخبر : 35782
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۵
فاقددیدگاه
ریشۀ استمرار مشکلات اقتصادی

ناهماهنگی مدیران، پاشنه آشیل اقتصاد آذربایجان شرقی

دورنانیوز سرویس اقتصادی : برای رسیدن به ایدۀ مشترک جهت حل و فصل مشکلات موجود، باید شماری از مدیران اقتصادی استان را از قطار تدبیر و امید پیاده کرد.

به گزارش دورنانیوز : تداوم مشکلات اقتصادی و عدم تحقق مطالبات مردم و فعالان اقتصادی استان، در آستانه تبدیل شدن به معضلی جدی در مسیر توسعه آذربایجان شرقی است و در این میان، چندپاره و ناهماهنگ بودن تیم اقتصادی استان دغدغه های عمومی را بیشتر از همیشه کرده است.

نگاهی به ترکیب تیم اقتصادی استان نشان می دهد دیدگاه های اقتصادیِ این مدیران تا چه اندازه متفاوت با همدیگر است ضمن اینکه هر کدام از آن ها گرایش سیاسی مختلفی دارند که به ناکارآمدی ها در حل و فصل مشکلات اقتصادی دامن زده است.

در یک سویِ فرآیند مدیریت و تصمیم گیری های اقتصادی استان، «داود بهبودی» به عنوان رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی قرار دارد. او دانش آموختۀ دکتری علوم اقتصادی با فیلد تخصصیِ اقتصاد منابع از دانشگاه تربیت مدرس است. بهبودیِ ۵۳ ساله، استاد دانشکده اقتصاد، مدیریت و بازرگانی دانشگاه تبریز است و چهره ای علمی دارد. او پیش تر مدیرکلّیِ دفتر برنامه ریزی و توسعه وزارت وقت بازرگانی، معاون برنامه ریزی و بررسی های اقتصادی سازمان بازرسی و نظارت این وزارتخانه و ریاست سازمان وقت برنامه و بودجه استان در دهه ۷۰ را عهده دار بود. بهبودی در دولت نخستِ تدبیر و امید معاون برنامه ریزی استاندار، مشاور اقتصادی و سرپرست گروه مشاوران استاندار سابق شد و از دو سال قبل که مجدداً مسئولیت سازمانِ احیاء شدۀ مدیریت و برنامه ریزی استان را عهده دار شده، چهره هایی دانشگاهی – اجرایی و متخصص در رده های مدیریتیِ سازمانِ تحت مدیریتش را به کار گمارده است. بهبودی از همان روزهای نخستِ مسئولیت تازه اش، تدوین و اجرای سند تدبیر توسعه آذربایجان شرقی به عنوان نخستین برنامه توسعه منطقه‌ای ایران به روش هسته‌های کلیدی که این روزها در دست به روز رسانی است را به عنوان برنامه محوری خود در دستور کار قرار داد و عملیاتی کرد. او مولف و مترجم چند جلد کتاب در حوزه اقتصاد و مدیریت و صاحب ده ها مقاله علمی است.

در سویِ دیگرِ فرآیند مدیریت و تصمیم گیری های اقتصادی استان، «علی نواداد» در قامت معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قرار دارد. او دانش آموخته کارشناسی ارشد مدیریت دولتی از مرکز شمالغرب آموزش مدیریت دولتی است. نوادادِ ۶۰ ساله از سال ۶۰ وارد سازمان صداوسیما شد و تا زمان بازنشستگی، در رده های مختلف مدیریتیِ این سازمان در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل و مدتی در دفتر نمایندگی صداوسیما در جمهوری آذربایجان و قفقاز اشتغال داشت. او در دولت نخست تدبیر و امید به جهت ارتباط نزدیک با عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر اصولگرای کشور – که پیش تر معاون سازمان صداوسیما در دوره ریاست علی لاریجانی بود – به معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری آذربایجان شرقی رسید و بعد از تغییر و تحول در چارت اداریِ استانداری، عهده دار مسئولیت معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری شد. او در تمام دوران مدیریتی اش سابقه و تجربه فعالیت اقتصادی نداشته و بیشتر از آن که به عنوان یک شخصیت اقتصادی شُهره باشد، صبغه ای فرهنگی و اجتماعی دارد. با همه این اوصاف نواداد که رئیس یکی از کارگروه های ستاد اقتصاد مقاومتی استان است، در مقایسه با داود بهبودی که دبیر این ستاد است، رویکرد جدی تری نسبت به تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی دارد. از نواداد به عنوان مدیری که قدرت هماهنگی بالایی به ویژه در زمان بروز اختلاف نظرها دارد نیز یاد می شود.

در کنار دو چهرۀ یادشده به عنوان دو محور اقتصاد دولتی استان، شخصیت هایی همچون «محسن عرب باغی» رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، «سیّدرضا حسینی» مدیرکل امور اقتصادی و دارایی، «میراحد حسینی» مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «حسین نجاتی» رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت و «کریم مهری» رئیس سازمان جهاد کشاورزی هم در تصمیم گیری های اقتصادی استان نقش آفرین هستند.

همچنین در ترکیب تیم اقتصادی استان نباید از «محمدباقر بهشتی»، «مصطفی مولوی» و «خلیلی جاوید» هم به عنوان مشاوران اقتصادی و بازار استاندار غافل شد. این افراد هرچند عموماً چهره هایی پنهان در حوزه اقتصادی استان هستند اما در تصمیم گیری های راهبردی، فوق العاده تأثیرگذارند.

مدیران و مشاوران مزبور که اغلب در دولت های مختلف نیز مسئولیت اجرائی در رده های مدیریتی داشته اند، دیدگاه های اقتصادی خاص خود را دارند و این افتراق دیدگاه ها باعث عدم انسجام و یکدستی در حوزه اقتصاد استان شده است ضمن اینکه آنان بعضاً گرایش های سیاسیِ متفاوت دارند که به بروز ناهماهنگی ها دامن می زند.

در چنین شرایطی آنچه امروز نیاز ضروری و در عین حال فوری آذربایجان شرقی به حساب می آید، تبدیل ترکیب ناهمگونِ تیم اقتصادی استان به ترکیبی هماهنگ و کارآمد است.

بی توجهی مدیریت ارشد استان به تغییر در این ترکیب ناهمگون، پیامدهای ناخوشایندی دارد که نهایتاً به پای ناکامی استاندار در عملیاتی کردن برنامه های پیش بَرندۀ اقتصاد استان نوشته خواهد شد. علاوه بر این استمرار حاکمیتِ این ترکیب ناهماهنگ، در تضاد با منافع استان و مغایر با مولفه های توسعه ای است.

چیزی که نوعاً مردم از رسانه ملی و بیشترِ رسانه های جمعیِ دیگر می بینند یا مطالعه می کنند بازدیدهای مرتب مسئولان استان از واحدهای صنعتی و شهرستان هاست. مردم همچنین می بینند یا می خوانند که چگونه مسئولان استان در جلسات مختلف کنار هم نشسته و با تعارف پراکنی و البته اندکی سیاسی کاری همواره از یکدیگر تعریف و تمجید می کنند. سوال اما این است که تا کِی باید روی مسائل سطحی و بازدیدهای نه چندان تأثیرگذار و تعارف های بی خاصیت ماند و از پرداختن به مسائل اساسی و توسعه ایِ استان غفلت کرد؟

درگیری چند روز گذشتۀ اهالی صنعت استان در حضور نائب رئیس مجلس که از رویّه ها و مشکلاتِ مستولی شده بر واحدهای تولیدی عاصی بودند را باید نمونه ای از نمود ناکارآمدی مدیران اقتصادی آذربایجان شرقی در راستای تحقق مطالبات آنان ارزیابی کرد.

گذشته از این، طی چند وقت اخیر به طور مرتب شاهد بحران های کارگری و تعطیلی کارخانجات استان هستیم. مشکل قاچاق کالا به ویژه از منطقه آزاد ارس، فرسودگی صنایع استان، رشد قارچ گونۀ مجتمع های تجاری به خصوص در تبریز، متوقف شدن جریان پررونق سفر گردشگران سلامت به استان، سردرگمی افکار عمومی در جریان ادامه دار درگیری شدید نماینده جلفا با مدیرعامل منطقه آزاد ارس، عدم ارتباط صحیح و علمیِ بین المللی استان با کشورهای همجوار و ده ها مورد دیگر همگی پالس های منفی هستند که هرچند در برخی موارد ریشه در سیاست های کلان اقتصادی دارند و از تصمیم سازی های ملی نشأت می گیرند اما فعالان اقتصادی و مردم استان را با چالش های جدی مواجه ساخته که هر کارشناس و شهروندی را نسبت به آینده نگران می کند.

باید پذیرفت که برای نجات اقتصادِ بحران زدۀ استان و رسیدن به ایدۀ مشترک و هماهنگ جهت حل و فصل مشکلات اشاره شده شاید پیاده کردن شماری از مدیران اقتصادی از قطار تدبیر و امید تنها راهی است که پیش روی استاندار جدید قرار دارد.

تغییر هوشمندانۀ ترکیب تیم اقتصادی استان همچنین می تواند دغدغه فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی را کاهش دهد و به ناامیدی آنان برای برون رفت از وضع موجود – که نمونه ای از نتایج آن در درگیری اخیرِ تعدادی از آنان در حضور نائب رئیس مجلس بروز و ظهور پیدا کرد- پایان دهد.

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما