کدخبر : 35565
دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۴
یک دیدگاه
پایان حمایت ترکیه از مخالفان اسد

وقتی به مسئله کُردها می رسیم، آنکارا و دمشق منافع مشترکی دارند

دورنانیوز - سرویس ایران و جهان : منابعی در ائتلاف گروه های مخالف دولت سوریه گفته اند که آنکارا حمایت هایش را از این گروه ها متوقف کرده است، تحولی که به نظر می رسد به عادی سازی روابط میان ترکیه و سوریه کمک کند.

به گزارش دورنانیوز، پایگاه خبری سوری زمان الوصل در گزارشی به نقل از منابعی در «ائتلاف ملی سوریه» که مجموعه ای گروه های مخالف دولت را زیر چتر خود دارد، مدعی شد ترکیه تصمیم گرفته است به کمک های خود پایان دهد.

این ائتلاف که در نوامبر ۲۰۱۲ شکل گرفته بود، سالانه ۳۲۰ هزار دلار کمک از سوی آنکارا دریافت می کند.

موسی اوزوغورلو، تحلیل گر و روزنامه نگار ترکیه ای در گفتگو با اسپوتنیک، این تصمیم را ناشی از بی میلی آنکارا برای سرمایه گذاری برای سازمانی دانست که تنها در کنفرانس های خبری توانا است و در نبردهای میدان جنگ فایده ای ندارد.

او گفت: «اکنون این سازمان یک سازمان نمادین است. آنها تنها می توانند زیر سایه رهبرانشان که در آنکارا و استانبول مستقر هستند فعالیت کنند. پس از پنج سال، همه دیده اند که ائتلاف ملی سوریه آینده ای ندارد. دولت ترکیه متوجه شده است که سرمایه گذاری بر روی این گروه بیهوده است و تصمیم گرفت تا حمایتش را متوقف کند».

به گفته این تحلیل گر، ترکیه بر روی خنثی کردن تهدیدهایی که از واحدهای کردی در جنگ سوریه ناشی می شوند، متمرکز شده است.

در عین حال، او از این تصمیم ترکیه به عنوان گامی مثبت برای آینده روابط دمشق و آنکارا یاد می کند و می گوید: «با توقف حمایت از مخالفان سوریه، ترکیه ژست حسن نیت به خود گرفته است. این تصمیم می تواند به شکست یخ میان دمشق و آنکارا کمک کند».

اوزوگورلو همکاری احتمالی میان ترکیه و سوریه را به نفع هر دو می داند: «نیروهای کرد مشکل اصلی برای ترکیه هستند. احتمالا، این تصمیم با این نیت از سوی آنکارا گرفته شده که اقدامات هماهنگی با دمشق صورت گیرد. وقتی به مسئله کردها می رسیم، آنکارا و دمشق منافع مشترکی دارند».

البته تحلیل گر ترک تاکید می کند که عادی سازی روابط میان دو طرف سریع نخواهد بود، هرچند قطع حمایت آنکارا از مخالفان به معنای آن است که دیگر آنها را به رسمیت نمی شناسد و این مسئله می تواند به «مرحله تازه ای در روابط آنکارا- دمشق» منجر شود.

1+
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
نظرات بازدید کنندگان
  1. اردوغان حق میگه اسد و شیعیان خطری برای ترکیه نیستن اما کردها برای ترکیه و سوریه و عراق و ایران تهدید حساب میشن

    2+

دیدگاه شما