کدخبر : 35461
جمعه ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۱
فاقددیدگاه
اسفندیار سپهری روزنامه نگار

بی مهری مسئولین در قبال تعطیلی خانه یار مهربان

دورنانیوز - سرویس تاریخی و فرهنگی: آن روزها گمان نمی رفت که تعطیلی چنین نهاد فرهنگی مهمی در شهر محرومی چون سوادوز نه یک ماه ، نه سه ماه ، نه یک سال که سه سال آزگار به طول بینجامد بی آنکه کک مسئولی بگزد و تلاشی در جهت پایان دادن به این تراژدی غم بار متصور شود.

کارلایل تاریخدان و اندیشمند اسکاتلندی جمله بسیار زیبایی دارد که می گوید:  دانشگاه واقعی، جایی است که مجموعه ای از کتاب در آن جمع آوری شده باشد. سه سال پیش در چنین روزهایی یعنی ۱۲ مرداد ۱۳۹۳ تراژدی غم انگیز تعطیلی کتابخانه مرکزی شهرستان نقده به دلیل ریزش نابهنگام بخشی از سقف این نهاد فرهنگی آن هم در اوج اوقات فراغت دانش آموزان ، دانشجویان و علاقمندان به مطالعه و تحقیق و پژوهش رقم خورد و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی را در اندوه و نگرانی عمیقی فرو برد چرا که تعطیلی کتابخانه ای با هزاران عنوان و هزاران جلد کتاب یعنی تعطیلی بخش بزرگی از فرهنگ یک شهر.یعنی گسست ارتباطات فرهنگی و عاطفی بین کتاب و کتاب خوان . یعنی عدم دسترسی صدها علاقمند به کتاب و کتابخوانی از فضای مطالعه و تحقیق یک نهاد فرهنگی . یعنی از بین رفتن هزاران ساعت اوقات فراغت بخش بزرگی از جامعه که وقت خویش را در چنین محیط سالم فرهنگی به سر می رساندند . تعطیلی کتابخانه یعنی تعطیلی آگاهی و دانایی و قهر کردن با یار مهربان .

آن روزها گمان نمی رفت که تعطیلی چنین نهاد فرهنگی مهمی در شهر محرومی چون سوادوز نه یک ماه ، نه سه ماه ، نه یک سال که سه سال آزگار به طول بینجامد بی آنکه کک مسئولی بگزد و تلاشی در جهت پایان دادن به این تراژدی غم بار متصور شود. همین بی تفاوتی مسئولینی که به هنگام برگزاری روز قلم و کتاب و کتابخوانی سخنان بسیار مهم و مبسوطی در ارتباط با مزیتها و آثار مثبت ناشی از کتاب خوانی بر زبان می آورند ، حیرت و تأسف شدید قاطبه فرهنگ دوستان و علاقمندان به کتاب و مطالعه و تحقیق را به همراه داشته اما در کمال ناباوری مسئولین شهرستانی و استانی اعم از فرماندار و شهردار و رئیس شورای شهر و مدیرکل کتابخانه های استان و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی توجهی به تعطیلی این نهاد باارزش فرهنگی که به مثابه خانه ای ویران در مرکز شهر خودنمایی می کند و چشم انتظار یاری آقایان می باشد نکرده اند و همچنان موضوع مرمت و بازسازی این واحد فرهنگی در میان کاغذبازیها و تفکرات جزیره ای مسئولین سردرگم باقی مانده است.

داستان غم انگیز تعطیلی کتابخانه مرکزی و عمومی سولدوز از آنجا شروع شد که بخشی از سقف این نهاد فرهنگی به دلیل نشست ساختمان ناشی از شرایط ژئوفیزیکی خاک محل احداث فرو می ریزد و همین امر موجب تعطیلی این بنا می شود. علیرغم اینکه از همان ابتدای ریزش سقف کتابخانه و خسارت وارده به آن گزارشهای مکتوب و مصور این فاجعه به مسئولین امر ارسال می گردد ، بارها و بارها مورد بازدید مسئولین شهری و استانی و کارشناسان فنی قرار گرفته و پیگیریهای متعددی نیز برای مرمت این نهاد صورت می گیرد ولی متاسفانه اقدام قابل قبولی از سوی نهادهای مربوطه بخصوص سازمان مسکن و راه و شهرسازی که متولی و ناظر اصلی در ساخت و ساز واحدهای دولتی می باشد صورت نگرفته و بی هیچ توجیهی منطقی به حال خود رها گردیده است و گویا اراده ای هم در جهت تعمیر و بازسازی و رفع مشکلات فنی و ساختمانی این بنای فرهنگی مشاهده نمی شود.

به حال خود رها شدن این واحد فرهنگی در شرایطی است که براساس شواهد و قرائن موجود اعتباری جزیی هم در مقایسه با اعتبارات هزاران میلیاردی پروژه های دولتی برای تعمیر و بازسازی این واحد فرهنگی برآورد و تخصیص یافته ولی معلوم نیست که سرنوشت این مبلغ ناجیز در کدامین خان از هفت خان رستم با مشکل برخورد کرده و با توجه به پایان سال مالی هم تکلیف مبلغ یاد شده در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

نگارنده این سطور امیدوار است مسئولین شهرستانی و استانی با حساسیت ویژه ای به این موضوع نگریسته و با توجه به اینکه بخش بزرگی از اوقات فراغت فرزندان این سرزمین در چنین محیطهای پاک و سالمی طی میشود و از سویی پشتوانه قابل توجهی برای دانش افزوان و دانش پژوهان و علاقمندان به مطالعه و تحقیق می باشد ، رسیدگی به وضعیت ناهنجار این نهاد فرهنگی را در اولویت فعالیتهای عمرانی – فرهنگی خویش قرار دهند و از ادامه چنین روندی که ضایعات فراوان فرهنگی به همراه داشته و خواهد داشت جلوگیری نمایند.

 

 

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما