کدخبر : 35442
سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۹
فاقددیدگاه

تیزر تبلیغاتی تلویزیون:”خرید کالای ایرانی، حمایت از کارگران است”؛ ترحم یا بازی با احساسات؟!

دورنانیوز - سرویس اقتصادی : تلویزیون ایران مدتی‌ست تیزری تبلیغاتی پخش می‌کند که فحوای کلامش این است: «خرید کالای ایرانی، حمایت از کارگران است».در این تیزر که داستانش در هایپرمارکتی لوکس پر از قفسه‌های پر زرق‌وبرق اتفاق می‌افتد، همه چیز شیک و فریبنده است جز بدن‌های دفرمه و قیافه‌های رنجور، چروکیده، افسرده، غم‌آلود، غباربسته، تکیده، عبوس و درهم فرورفته‌ی کارگران که در نگاه اول فلاکت و غمِ تنگدستی از آن می‌بارد...

دورنانیوز – امیر چمنی: تلویزیون ایران مدتی‌ست تیزری تبلیغاتی پخش می‌کند که فحوای کلامش این است: «خرید کالای ایرانی، حمایت از کارگران است».
در این تیزر که داستانش در هایپرمارکتی لوکس پر از قفسه‌های پر زرق‌وبرق اتفاق می‌افتد، همه چیز شیک و فریبنده است جز بدن‌های دفرمه و قیافه‌های رنجور، چروکیده، افسرده، غم‌آلود، غباربسته، تکیده، عبوس و درهم فرورفته‌ی کارگران که در نگاه اول فلاکت و غمِ تنگدستی از آن می‌بارد، با لباس‌های گشاد و بی‌ریختِ کارگری با آستین‌های بلند و تا انگشتان دراز شده و شانه‌هایی افتاده و دستانِ پینه‌بسته‌ی رو به آسمان و چشمانی آمیخته با التماس که هم نظر به آسمان دارد و هم نظر به دستانِ سفید زنی زیبا با انگشتانی کشیده که در دوگانه‌ی انتخاب بین کالای ایرانی و خارجی مانده است.

این زن که نمادِ یک زنِ باشخصیت و انسان‌دوست و با فرهنگ ایرانی‌ـ‌اسلامی و نماینده‌ی خرده‌بورژوازیِ سانتیمانتالِ جامعه‌ی ایرانی‌ست، نیم‌نگاهی از سرِ ترحم به سر و روی رنگ‌ورو رفته‌ی کارگران دارد و نگاهی به اجناسِ فریبنده‌ی موجود در قفسه. از آن طرف کارگران با اضطراب و هیجانی آمیخته با هراس، با لب‌هایی لرزان خداخدا می‌کنند که زنِ داستان کالای ایرانی انتخاب کند تا این‌ها بتوانند به زندگیِ کارگری با حقوقِ ۹۳۰ هزار تومان، آن هم با ماه‌ها بی‌حقوقی و معوقی ادامه دهند.
به یک‌باره زنِ داستان در کسوت یک منجی ظهور می‌کند و با انتخاب کالای ایرانی، «سرمایه» را نجات می‌دهد. یعنی «کارگرانِ ارزان‌قیمت» را از اخراج و تعدیل، و کارخانه را از ورشکستگی می‌رهاند.


حالا باید دیاثت و کندذهنی طراح پروژه و کارگردان این اثر را به سخره گرفت و گفت: ابله فرض کردن مردم تا کی؟!
باید از آن فرد پرسید چرا بازار پر از اجناس خارجی‌ست؟ این همه کالای خارجی چگونه مجوز واردات گرفته‌اند؟
مگر چیزی غیر از «سود حاصل از واردات» و «دلالی» را اینجا می‌توان دید؟


آنچه در این تیزر مشهود است، اعتراف به وجود انبوهی از کالاهای خارجی در بازار است. آنچه کمر صنایع و کارخانجات را شکسته و کارگران را در وضعیت بحرانی و خطرزا قرار داده، وجود همین کالاهای وارداتی‌ست. هر مجوزی که برای وارادات صادر می‌شود، حکم بی‌حقوقی و اخراج ده‌ها کارگر را هم امضاء می‌کند.
طنز ماجرا اینجاست که این‌ها از یک طرف کالای خارجی وارد می‌کنند و از طرفی می‌گویند کالای ایرانی بخرید. مسئولین امر به جای چنین تبلیغاتی، باید جلوی این حجم لجام‌گسیخته‌ی وارادات کالا را گرفته و دست تجّار و دلالانِ رانتی برخوردار از «قدرت» و قاچاقچیانِ وابسته را از اقتصاد قطع کنند

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما