کدخبر : 35420
چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۹
فاقددیدگاه

صدای سوت قطار!/ آرزویی که برآورده شدنش برای مردم آذربایجان همچون رویایی دست نیافتنی شده است

دورنانیوز - سرویس سیاسی و اجتماعی : از ده‌ها سال پیش پروژه قطار مراغه به ارومیه مردم را چشم‌انتظار گذاشته اما هنوز که هنوز است هیچ قطاری از این مسیر به ارومیه نرسیده و چشم انتظاری‌ها نتیجه نداده است.

به گزارش دورنانیوز ، قطار آرزویی است که در ذهن مردم آذربایجان غربی به رویایی دست نیافتنی مبدل شده است.

ده‌ها سال است که از وعده تکراری رساندن قطار به شهر ارومیه از سوی دولتمردان متعدد می‌گذرد ولی هنوز که هنوز است این وعده تحقق نیافته است.

به نظر می‌رسد شهری با موقعیت استراتژیک و اقتصادی ارومیه خیلی زود‌تر از این می‌بایست به سیستم حمل و نقل ریلی مجهز می‌شد.

مرکز استان آذربایجان غربی به عنوان دروازه اروپا که دارای ۵ مرز رسمی و یک مرز غیر رسمی و برخوردار از موقعیت و ظرفیت ترانزیتی بالایی است بنابراین تامین بودن زیرساخت مهمی چون راه و حمل و نقل ریلی از اولویت‌های اساسی برای این استان است.

فواید توسعه روابط اقتصادی و صادرات از مرزهای استان آذربایجان غربی تنها شامل استان نبوده و می‌تواند تحولی اقتصادی در کشور به وجود آورد بنابراین اهتمام دولتی برای بهره برداری از پروژه راه اهن آذربایجان غربی بایستی بیش از پیش بکار گرفته شود.

صدای سوت قطار!/ آرزویی که برآورده شدنش برای مردم آذربایجان همچون رویایی دست نیافتنی شده است

متاسفانه هر از گاهی وعده اتمام این پروژه روزنه امیدی در دل مردم ایجاد می‌کند اما بعد از چند روز دوباره بدلیل یک خلف وعده و پس گرفتن وعده قبلی فروکش کرده و به باد فراموشی سپرده می‌شود برای مثال آخرین باری که این وعده از زبان عده‌ای از دولتمردان بار‌ها بیان در ایام قبل از انتخابات ریاست جمهوری دور دوازدهم بود.

افتتاح پروژه قطار ارومیه به دولت دوازدهم موکول شد

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ۲۰ آذرماه سال ۹۵ در بازدید از ایستگاه ناتمام راه آهن ارومیه اظهار داشت: ایده‌آل ما این بود که این پروژه تا آخر سال ۹۵ به اتمام برسد و با توجه به اینکه اعتبارات این پروژه تخصیص داده شده انتظار داریم با مساعد بودن شرایط جوی این پروژه تا اتمام این دوره ریاست جمهوری به پایان برسد.

وی افزود: مسیر راه آهن مراغه به ارومیه ۱۸۰ کیلومتر طول دارد که در حال حاضر ۱۰۸ کیلومتر آن کامل شده و تا نقده ما مشکلی نداریم و کامل شده است و باقی مانده مسیر نیز در حال اجرا برای اتمام است.

صدای سوت قطار!/ آرزویی که برآورده شدنش برای مردم آذربایجان همچون رویایی دست نیافتنی شده است

محمد باقر نوبخت با اشاره به میزان بودجه راه آهن نقده -ارومیه بیان کرد: برای سال ۹۵ بالغ بر ۸۵ میلیارد تومان اعتبار برای اتمام آن در لایحه تصویب شد که تا به حال ۱۶۵ میلیارد تومان یعنی ۱۹۲ درصد آن پرداخت شده است.

وی با اشاره به اتصال ۵ مرکز استان به شبکه سراسری افزود: در سال ۹۵ باید ۵ مرکز استان به شبکه سراسری وصل کنیم و تلاش ما برای وصل کردن این ۵ مرکز استان به شبکه سراسری است چراکه این مسئله مورد تاکید رئیس جمهور است و یکی از وظایف دولت در موضوع اقتصاد مقاومتی و سال اقدام و عمل است.

قطار ارومیه در اردیبهشت ۹۶ هم به مقصد نرسید

پس از چندی استاندار آذربایجان‌غربی نیز در این رابطه گفت: اعتبار مورد نیاز برای راه‌آهن نقده به ارومیه به‌زودی و در سفر نوبخت ابلاغ شده و قطار نیز اردیبهشت سال ۹۶ به ارومیه می‌رسد.

قربانعلی سعادت با اشاره به اینکه راه‌آهن نقده به مهاباد به پایان رسیده است اظهار داشت: در سفر نوبخت به آذربایجان‌غربی از روند کار راه‌آهن نقده به ارومیه بازدید و اعتبار مورد نیاز آن نیز به‌زودی ابلاغ شده و اردیبهشت ماه سال ۹۶ نیز به پایان می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۵۰ درصد اعتبارات عمرانی استان ابلاغ شده است تصریح کرد: در این باره ۲۵ درصد آن به صورت نقدی و ۲۵ درصد نیز به صورت اسناد خزانه بوده که به دستگاه‌های اجرایی پرداخت می‌شود.

صدای سوت قطار!/ آرزویی که برآورده شدنش برای مردم آذربایجان همچون رویایی دست نیافتنی شده است

استاندار آذربایجان‌غربی بیان کرد: خوشبختانه با وجود تخصیص نیافتن اعتبارات اما پیمانکاران در حال فعالیت هستند و پروژه‌ها تعطیل نشده است.

پروژه قطار ارومیه تا اواخر تابستان امسال به بهره برداری می‌رسد

نماینده مردم ارومیه در مجلس نیز نبود پیگیری‌های مستمر از طرف مسئولان استان را عامل اصلی تاخیر چندین ساله در بهره‌برداری از این پروژه خواند و اظهار داشت: در گذشته به علت نبود پیگیری‌های مستمر از طرف مسئولین استان چه در جذب و تخصیص بودجه و چه در سایر مسائل مرتبط سبب تاخیر ۲۰ ساله این پروژه شده و افتتاح آن را هر سال به سال بعد به طول کشانده است.

سید هادی بهادری گفت: در حال حاضر هر روز یک کیلومتر ریل‌گذاری انجام می‌شود و به این ترتیب تمام پروژه‌های استانی در حال آماده‌سازی افتتاح هستند. خوشبختانه هم اینک پروژه قطار مراغه به ارومیه در مراحل آخر محوطه‌سازی و نصب تجهیزات است و به همت دولت تا اواخر تابستان به بهره برداری می‌رسد.

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما