کدخبر : 35260
چهارشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۴
فاقددیدگاه
بررسی دورنانیوز:

در دولت دوازدهم سهم آذربایجان از کابینه روحانی چند درصد خواهد بود؟

دورنانیوز - سرویس سیاسی و اجتماعی : اصفهان 4 شهروند خود را در کابینه‌‌ی یازدهم دید و حال درصدد حفظ این سهم می‌باشد و از سویی آذربایجان هم به دنبال افزایش تعداد زاده‌‌هایش در دولت دوازدهم است.

به گزارش دورنانیوز ،از همان ابتدای انتخاب مجدد حسن روحانی به ریاست جمهوری گمانه زنی‌‌‌‌‌ها برای تشکیل کابینه جدید آغاز شد. رئیس جمهور خود در نشست خبری‌‌‌‌‌‌اش از تغییر بسیاری از چهره‌‌‌ها در کابینه خبر داد و سپس در برنامه افطاری ویژه کارکنان دولت خط و نشانی اساسی برای افرادی که در طول ۴ سال گذشته، خصوصا انتخابات در دفاع از دولت کم کاری کرده بودند، کشید.

پس از این قضایا بود که محمد علی نجفی، از تغییر بیش از ۷۰ درصد کابینه سخن گفت و بسیاری از جریانات اصلاح‌‌‌طلب در پی درج اسامی وزرای مطلوب خود در کابینه روحانی شدند. خبرها حاکی از آن است که لیست تقریبی کابینه بسته شده و تنها در برخی از وزارت‌‌‌‌ها اختلاف نظر وجود دارد.

طبق گفته انصاری، معاون پارلمانی ریاست جمهوری، کابینه دولت دوازدهم در مراسم تحلیف مجلس توسط روحانی اعلام خواهد شد. به همین دلیل است که با نزدیک شدن به ۱۴ مردادماه، بسیاری از گروه های سیاسی اصلاح طلب در انتخاب نفر مطلوب خود به این در و آن در می‌‌زنند.

اما روحیه مدیریتی روحانی نشان داده است که در کنار سهم دهی محدود به اطرافیان و دوستان، معیارهای خاص خود را برای انتخاب وزیر دارد. اگر یکی از شرایط انتخاب وزرا را شرایط اقلیمی و … بدانیم می‌‌توان در این دسته بندی بیش از ۴ اصفهانی، ۴ تهرانی ، ۳ نفر خراسانی و ۲ نفر تبریزی را از میان وزرای دولت یازدهم نام برد که امروز دارای مسئولیت اند.

بی‌‌‌تردید، اهلیت یک وزیر در استان، می‌‌تواند منشا خیر و برکات فراوانی به آن استان و مردمانش داشته باشد. اینکه امروز دو وزیر صنعت و نیرو زاده تبریزند سبب شده است که در این دو وزارت پیشرفت ملموس تری نسبت به سایر حوزه‌‌‌ها در استان مشاهده شود. از طرفی با توجه به پیر بودن برخی اشخاص در کابینه خصوصا خود وزیر صنعت احتمال تغییر بسیاری وجود دارد. حال باید دید، چه افرادی از تبریز در کابینه جدید روحانی نقش ایفا خواهند کرد.

با اینکه در گمانه زنی‌‌‌های بسیار اسامی از مسئولین تورک نیز به چشم می‌‌خورد اما عقل حکم می‌‌کند که روحانی سهمی قابل توجهی را به استان آذربایجان شرقی و غربی اختصاص دهد چرا که تبریز و اورمیه و شهرهای دو استان دین خود را در انتخابات به روحانی ادا کرد به طوری که طبق آمار منطقه آذربایجان بیشتر از سایر شهرها به روحانی رای داده بود.

طبعا انتظار افزایش سهم آذربایجان در کابینه دولت دوازدهم از ۲ تن به بیش از ۴ تن انتظاری بجا و به حق است. مردم تبریز با هر گرایش سیاسی، طالب پیشرفت تورک های کشور اند و برای انتخاب وزرای تورک متحد!/آناج


 استانهایی که بیشترین اعضای کابینه راباتوجه به جمعیتشان داشته اند!

یزد،سمنان واصفهان،قم وهمدان بیشترین
وگیلان،مرکزی وخراسان کمترین میزان مقامات عالی راداشته اند!

رتبه یازدهم آذربایجانغربی

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما