کدخبر : 35206
جمعه ۲۳ تیر ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۴
فاقددیدگاه
یادداشت:

مهمترین دلیل شکست کودتای ۱۵ جولای در ترکیه حضور مردم در میدان نبرد بود

دورنانیوز - سرویس ایران و جهان: یک کارشناس مسائل منطقه‌ای گفت کودتای 15 جولای در ترکیه نه نمایشی بود و نه کنترل شده و ساختگی و متعاقب آن حضور مردم در میدان نبرد را مهمترین دلیل شکست کودتا دانست.

به گزارش دورنانیوز ،محمدعلی دستمالی، کارشناس و تحلیلگر مسائل منطقه ای طی یادداشتی در وبسایت “دیپلماسی ایرانی” در خصوص سالگرد کودتای ناکام ۱۵ جولای در ترکیه نوشت: “مهم ترین دلایل شکست کودتا، حضور مردم در میدان نبرد بود. در میان آن آدم هایی که به میدان آمدند و ۲۵۰ نفر از آنان جان خود را از دست دادند، همه جور آدمی بود؛ از پروفسور و آکادیمسین و بچه مرفه تا کارمند، معلم، دانشجو و پابرهنه و کارگر و دستفروش. سرمایه ای که عبارت بود از همان مردمی که از تانک و هواپیما و تفنگ نترسیدند”.

وی در این مقاله همچنین آورده است:

این کودتا، نه نمایشی بود و نه کنترل شده و ساختگی. یک ضربه سخت و مهلک بود که شاید به اندازه کافی و کارآمد، به شکل حرفه ای و اثرگذار نواخته نشد و حضور مردم در میدان نبرد مهمترین دلیل شکست کودتا بود.

آن تانک ها، آن ژنرال ها، سربازان، تفنگ ها و هواپیماها، همگی واقعی بودند و آن تیمی که به هتل مارماریس رفت، به جد به دنبال ربودن و کشتن اردوغان بود و سران کودتا با کسی شوخی نداشتند.

آک پارتی با همراهی دولت باغچلی، رهبر حزب حرکت ملی و مصطفی دستیجی، رهبر حزب وحدت بزرگ توانسته است یک بلوک و جبهه سیاسی اجتماعی گسترده به وجود بیاورد که دست کم، ۶۵ درصد از کل مردم ترکیه را تشکیل می دهد.

اگر چه همه این آمار به دلایلی به عنوان رای موافق سر از صندوق رفراندوم در نیاورد، ولی وقتی پای مقابله با کودتا، سرکوب پ.ک.ک و دفاع از امنیت ملی ترکیه به میان می آید، این جبهه، حرف و آرمان واحدی دارد./آناتولی

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما