کدخبر : 35203
چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۴
فاقددیدگاه
گزارش:

بیستمین اجلاس سازمان نظام مهندسی کشور با حضور رئیس مجلس در اورمیه آغاز شد

دورنانیوز - سرویس اقتصادی: بیستمین اجلاس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با حضور لاریجانی رئیس مجلس و وزیر راه و شهرسازی در ارومیه آغاز بکار کرد.

به گزارش دورنانیوز، بیستمین اجلاس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر راه و شهرسازی در ارومیه برگزار شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این اجلاس گفت: سازمان نظام مهندسی یک مجموعه صنفی غیر دولتی است و اگر ابهامی در این خصوص وجود دارد مجلس آن را رفع خواهد کرد.

لاریجانی افزود: نظام مهندسی نباید محدودیتی برای مردم ایجاد کند و باید با تدوین آیین نامه،حقوق شهروندی در انتخاب مهندسان مورد نظر را به رسمیت شناخت.

وی گفت: وجود رتبه های پایین در رقابت پذیری، ارتباط صنعت و دانشگاه و شفافیت سیاست گذاری ها نشان می دهد که بیش از پیش به وفاق و همدلی نیاز است تا کشور به جایگاه واقعی خود ارتقا یابد.

وی تصریح کرد: قوه قضاییه و مقننه و اندیشمندان و صاحب نطران باید کمک کنند سالهای آینده سالهای خوبی برای کار و تولید باشد.

وزیر راه و شهرسازی نیز در این اجلاس، بروکراسی اداری را مهمترین عامل نارضایتی کارفرمایان از سازمان نظام مهندسی عنوان کرد و گفت: در آیین نامه جدید تلاش شده است کارفرمایان در پایان کار تنها با یک شخص حقیقی یا حقوقی طرف باشند و حقوق شهروندی مردم رعایت شود.

آخوندی افزود: مهندسان باید متعهد شوند که برخلاف منافع مردم و محیط زیست فعالیت نکنند و بین منافع پیمانکار و ناظر دچار تضاد منافع نشوند.

رجبی رئیس سازمان نظام مهندسی کشور در این اجلاس بی برنامگی آموزش عالی و ساختار فنی و حرفه ای نادرست را دو چالش مهم این سازمان دانست.

وی اظهار امیدواری کرد در بازبینی قانون جدید مسیر توسعه کیفی و کمی سازمان هموارتر شود.

استاندار آذربایجان غربی از سخنرانان این اجلاس در ادامه گفت: واگذاری بخشی از وظایف دولت به سازمان نظام مهندسی می تواند موجب کوچک شدن دولت و کارآمدی نظام اداری شود.

سعادت حاشینه نشینی را معضل شهرنشینی در برخی شهرهای استان عنوان کرد و افزود: با تصویب قوانین استانی و تقویت سازو کارهای نظام مهندسی می توان اقدامات هدفمندی در خصوص رفع این معضل تدوین و اجرا کرد.

بهادری از نماینده گان مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن سخنرانی در این اجلاس گفت: با توجه به لایحه دولت تفکیک وزارتخانه راه از مسکن باید سرفصل اصلی مباحث این اجلاس باشد چرا که  این مهم می تواند مبنایی برای تصمیات صحیح مجلس فراهم کند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه ضمن سخنرانی گفت: متوسط عمر ساختمان در ایران پایین است و پلاسکو نمونه عینی این مسئله است.

رضایی کوچی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۶۰۰ هزار میلیارد تومان طرح عمرانی در کشور وجود دارد، افزود: دولت باید از تنگ نظری بپرهیزد و این طرحها را به بخش خصوصی واگذار کند.

این اجلاس با هدف بررسی عملکرد سازمانهای نظام مهندسی کشور و مشکلات موجود و تصویب خط مشی عمومی نظام مهندسی با حضور ۳۶۴ عضو اصلی این سازمان به مدت دو روز برگزار می شود.

به گفته رمضانی دبیر اجرایی اجلاس، در مدت برگزاری این اجلاس کارگروههای تخصصی برگزار می شود

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما