کدخبر : 35037
سه شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۳
فاقددیدگاه
نماینده مردم اورمیه:

دریاچه اورمیه نه تنها احیاء بلکه تثبیت هم نشده است

دورنانیوز - سرویس دریاچه اورمیه : روح الله حضرت پور نماینده مردم اورمیه در مجلس: دولتمردان محترم جمهوری اسلامی، نمایندگان معزز مردم در مجلس، اساتید دانشگاه، صنعتگران، دلسوزان و علاقمندان به محیط زیست!پیمانه عمر پهنه 5 هزار و 500 کیلومتری دریاچه اورمیه به سر آمده، نفس هایش به شماره افتاده، پیش از آنکه دیر شود صادقانه و مجاهدانه برای نجات این رگ حیاتی و جگرگوشه ایران عزیز همین امروز آستین همت را بالا بزنید که فردا شاید خیلی دیر شود!

به گزارش دورنانیوز،روح الله حضرت پور در نطق میان دستور خود در مجلس شورای اسلامی سخنان خود را در رابطه با خشکی دریاچه اورمیه چنین ایراد نمود: نمایندگان شریف و ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، ریاست محترم جمهور؛ به والله قسم آنچه که شما در آمار و ارقام روی میز خود می بینید با آنچه ساکنان اطراف بزرگترین کانون کویرزایی کشور در حال لمس و تنفس با تمام وجود و ریه های خود هستند، تفاوت دارد.

این نماینده مجلس گفت: از زمان شروع فعالیت کارگروه ملی نجات دریاچه اورمیه که کار و وظیفه اصلی اش نه سیمنارها و طرح های مطالعاتی از پیش باخته و آزمون و خطاهای زمانفرسا، که به اصطلاح خودشان، تثبیت روند خشکی فعلی و بازگرداندن دریاچه اورمیه به حالت اول طی ۱۰ سال بوده! نه تنها هیچ توفیقی حاصل نشده، بلکه حال و روز امروز آن نشان می دهد که هم به لحاظ تراز هم وسعت و هم آبهای ورودی در شرایط بسیار اسفناک و نگران کننده ای قرار گرفته است.

چگونه از تثبیت روند خشک شدن دریاچه اورمیه سخن می گویند حال اینکه وسعت آن از ۲۵۱۷ کیلومتر مربع در تیرماه سال ۹۵ به ۲۲۸۸ کیلومترمربع در تیرماه امسال رسیده است؟
چگونه از کنترل تبخیر آب و کاهش طبیعی ۷ سانتی متری سطح آب دریاچه ارومیه در فصل گرما حرف می زنند درحالیکه هنوز فصل گرما در منطقه ما آغاز نشده سطح آب دریاچه ۲۰ سانتی متر تبخیر را نشان می دهد؟

وی افزود:با ادامه روند تبخیر و کاهش تراز و وسعت دریاچه ارومیه تردید نکنید در فصل گرما و تا اواخر مردادماه با کاهش ۵۰ سانتی متری سطح آب مواجه خواهیم بود و این یعنی شروع چالشی بنام بمب ۸ میلیارد تنی نمک و رسوبات نمکی و حرکت بر بال بادهای گرم و سوزان موسمی و مدیترانه ای که حیات انسان و گونه های زیستی و گیاهی همه استانهای پیرامونی و حتی تا شعاع صدها کیلومتر آنسوتر را نیز به کام مرگ خواهد کشانید.

حضرت پور خطاب به ملت شریف ایران، مردم لایق و بی ادعای آذربایجان گفت؛
امروز آمده ام تا از این تریبون به گوش همه آنانیکه صدای طوفانهای مجازی شما از پس طوفانهای در شرف وزیدن نمکی و ریزگردهای قریب الوقوع داخلی را نشنیده اند، برسانم

علیرغم ادعاهای دولتمردان و نمایندگان آنان در کارگروه نجات دریاچه اورمیه، تراز دریاچه طی سه سال کاهش پیدا کرده، ورودی آب ۲۱ رودخانه دائمی، ۷ رودخانه فصلی و ۳۹ مسیل ورودی کاسته شده، غلظت نمک ته مانده آب دریاچه در حال فوق اشباع و خطرناک برای حیات موجودات زنده رسیده، رنگ آب دریاچه سرخ و سمی شده، تنوع زیستی از جمله آرتیمیا به کلی از بین رفته، خطر افزایش شوره زارهای اطراف به چندصدهزارهکتار رسیده و کم کم با افزایش پرتوهای ماوراء بنفش به دلیل بازتاب تابش آفتاب از سطح خشک شده و نمکین و شیوع بیماریهای مختلف ریوی که کودکان نواحی اطراف بدان دچار می شوند، روی دیگری از این بحران زیست محیطی در کشورمان در حال جلوه نمایی است.

وی در آخر اضافه کرد:دولتمردان محترم جمهوری اسلامی، نمایندگان معزز مردم در مجلس، اساتید دانشگاه، صنعتگران، دلسوزان و علاقمندان به محیط زیست!
پیمانه عمر پهنه ۵ هزار و ۵۰۰ کیلومتری دریاچه اورمیه به سر آمده، نفس هایش به شماره افتاده، پیش از آنکه دیر شود صادقانه و مجاهدانه برای نجات این رگ حیاتی و جگرگوشه ایران عزیز همین امروز آستین همت را بالا بزنید که فردا شاید خیلی دیر شود!

1+
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما