کدخبر : 34591
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۳:۵۲
فاقددیدگاه
مدیر کل میراث فرهنگی استان

۴۱ اثر منقول فرهنگی – تاریخی آذربایجان غربی ثبت ملی شد

دورنانیوز - سرویس تاریخی و فرهنگی : مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی از ثبت ۴۱ اثر منقول فرهنگی تاریخی استان در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش دورنانیوز ، جلیل جباری با بیان اینکه آذربایجان غربی با دارا بودن بیش از یک هزار و ۵۰۰ اثر ثبت شده یکی از آثار تاریخی کشور به شمار می رود افزود: با هماهنگی‌های انجام شده با دفتر ثبت آثار سازمان متبوع؛ پرونده تعدادی از آثار منقول فرهنگی – تاریخی استان برای بررسی و ثبت در فهرست آثار ملی به این دفتر ارسال شد.

وی ادامه داد: در جلسه‌ای تخصصی که بهمین منظور در دفتر ثبت آثار سازمان متبوع تشکیل شده بود پرونده ۴۱ اثر منقول فرهنگی – تاریخی استان که از شاخص‌ترین آن‌ها می‌توان به استل کلاشین، کتیبه محمودآباد و استل ماوانا، آجرهای لعاب دار قالایچی بوکان، ظروف سفالی مکشوفه از شاهین دژ و آثار شاخص حسنلو و دیگر آثار موجود اشاره کرد، مورد بررسی قرار گرفت.

وی اضافه کرد: پرونده این آثار در کنار آثار منقول فرهنگی _ تاریخی سه استان کشور و همچنین موزه ایران باستان و کاخ موزه نیاوران مطرح شده و بیشترین تعداد آثار ثبتی سهم استان آذربایجان غربی شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی گفت: در سال ۹۴ نیز ۱۵ اثر تاریخی غیرمنقول ازجمله: میدان انقلاب (ایالت) ارومیه، پل قطورخوی، سرای کیشمش چی لر، کلیسا وقبرستان یوضای رسول حیدرلوی سیرو پردیس دانشگاه ارومیه و دو اثرطبیعی کوه زندان برنجه و چمن متحرک (چملی گول) تکاب و نیز ۴ اثر در حوزه میراث ناملموس موفق به دریافت شماره ثبت شدند.

جباری شناسایی و ثبت مواریق فرهنگی- تاریخی استان را یکی از اولویت های مهم این اداره کل در راستای صیانت از آن دانست و افزود: استان آذربایجان غربی هم اکنون  با دارا بودن تعداد ۱۵۱۷ اثر تاریخی- فرهنگی و طبیعی ثبت شده در فهرست ملی رتبه هفتم را در سطح کشور دارد.

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما