کدخبر : 34514
شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۶
فاقددیدگاه
با بررسی آمارها

میزان بالای ابتلا به سرطان معده در منطقه آذربایجان

دورنانیوز - سرویس سیاسی و اجتماعی : معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان: به طور کلی استان‌های شمالی کشور نظیر اردبیل، آذربایجان‌غربی و شرقی، گیلان میزان ابتلا به سرطان معده بالا است و علت‌های متفاوتی را برای آن متصور هستند که یکی از این موارد عادت‌های بد غذایی نظیر مصرف نمک زیاد و غذای داغ در این مناطق اشاره کرد.

به گزارش دورنانیوز ، معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان اظهار کرد: زنجان در جایگاه دهم سرطان معده در کشور قرار دارد.

محمدرضا صایینی با اشاره به شایع‌ترین سرطان‌ها در میان زنان و مردان گفت‌: از جمله شایع‌ترین سرطان‌هایی که در میان مردان استان زنجان شیوع دارد سرطان معده است و در مرحله بعد سرطان پوست و روده بزرگ و به دنبال آن سرطان پروستات است.

وی اظهار کرد‌: این روند در زنجان نیز با سرطان پستان که شایع‌ترین سرطان در بین خانم‌ها ادامه دارد.

این مسئول با اشاره به اینکه روند سرطان در استان شتابش نسبت به سایر استان‌ها کمتر است، خاطرنشان کرد: رتبه بیماری سرطان در استان رتبه پایینی است، به‌طوری که می‌توان اذعان ‌کرد: در رده‌های بیستم از لحاظ سرطان در کشور قرار داریم اما تنها در سرطان معده جزو استان‌هایی هستیم که در رده دهم قرار دارند.

وی تصریح کرد: به طور کلی استان‌های شمالی کشور نظیر اردبیل، آذربایجان‌غربی و شرقی، گیلان میزان ابتلا به سرطان معده بالا است و علت‌های متفاوتی را برای آن متصور هستند که یکی از این موارد عادت‌های بد غذایی نظیر مصرف نمک زیاد و غذای داغ در این مناطق اشاره کرد.

صایینی با اشاره به اینکه در مورد سرطان خون و لنفاوی رتبه ۲۳ را در سطح کشور داریم، گفت: رشد تغذیه فست‌فودی، مصرف دخانیات و متحرکی و چاقی از عواملی است که می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

این مسئول افزود: در ایران در حدود ۹۲ هزار مورد جدید داشته است و نزدیک به ۳۰۰ نفر آنها بهبود یافته‌اند و در حدود ۸۵۰۰ میلیارد تومان هم هزینه چه به طور مستقیم و چه غیرمستقیم هزینه شده است.

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما