کدخبر : 34287
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۹
فاقددیدگاه

چرا گزارش شفافی از استخوان ها و گورهای دسته جمعی پیدا شده تبریز منتشر نمی شود؟!

دورنانیوز - سرویس تاریخی و فرهنگی: در هفته های گذشته شایعه عکس‌ها و فیلم هایی از یک گور دست جمعی در تبریز منتشر شد که بنظر بقایای استخوان‌های پیدا شده قتل‌عام مردم این شهر در زمان پهلوی میباشد. گرچه هفته ها از زمان کشف این گور می‌گذرد و مسئولان میراث و فرماندار این شهر اعلام کرده‌اند که استخوان‌ها تاریخی نیستند اما تا کنون گزارشی جامع و شفاف و رسمی که رمز و راز را این استخوان‌ها بگشاید از سوی مسئولان منتشر نشده است.

به گزارش دورنانیوز، در هفته های گذشته شایعه عکس‌ها و فیلم هایی از یک گور دست جمعی در تبریز منتشر شد که بنظر بقایای استخوان‌های پیداشده قتل‌عام پهلوی در تبریز میباشد ولی به گفته رحیم شهرتی‌فر، فرماندار تبریز این گور دست جمعی در اثر حفاری فاضلاب در محله ۴۰ متری در کوچه پاسداران خیابان انقلاب شهر تبریز کشف شده است. به گفته او، ماموران در حین حفاری با استخوان‌هایی که شبیه باقی مانده اجساد انسان بود، مواجه شده و سریعاً قضیه را به پلیس گزارش کردند. پلیس نیز ضمن حضور در محل، موضوع را بررسی و نمونه‌برداری‌های لازم را انجام داده است.

مدت زمان زیادی از انتشار عکس گور دست جمعی در فضای مجازی نگذشته بود که شایعات بسیاری در رابطه با این عکس مطرح شد و در پی این شایعات، فرماندار تبریز بیان کرد که هنوز چیزی در این خصوص قطعی نیست و مردم به شایعه‌ها اعتنا نکنند.

پس از این شایعات مسئولان میراث فرهنگی دست به کار شدند تا صحت یا رد این ادعا را مشخص کنند. در پی بررسی‌های صورت گرفته، مرتضی آبدار بخشایش، مدیر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی احتمال تاریخی بودن این گور دست‌جمعی را رد کرد و گفت: پیدا شدن این گور دست‌جمعی موضوعیتی با میراث فرهنگی ندارد. از زمانی شرکت آب و فاضلاب این قسمت را حفاری کردند، این گور در عمق دو متری کشف شد و پس از آن دستور به توقف عملیات داده شد تا کارشناسان مربوطه از قسمت‌های مختلف آن جا را بررسی کنند. کارشناسان باستان‌شناسی هم ما بعد از اعزام به محل، گزارش کردند که در محدوده تاریخی بودن این گور نیز با میراث فرهنگی بی‌ارتباط است.

گرچه هفته ها از زمان کشف این گور می‌گذرد و مسئولان میراث اعلام کرده‌اند که استخوان‌ها تاریخی نیستند اما تا کنون گزارشی جامع و شفاف و رسمی که رمز و راز را این استخوان‌ها بگشاید از سوی مسئولان منتشر نشده است.

 

 

3+
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما