کدخبر : 34107
یکشنبه ۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۲
فاقددیدگاه

بازارچه های مرزی آذربایجان غربی از مسیر اصلی خارج شده است

دورنانیوز - سرویس اقتصادی: نماینده مردم ماکو، شوط، پلدشت و چالدران با اشاره به اینکه بازارچه های مرزی آذربایجان غربی از مسیر اصلی خود خارج شده است، گفت: عدول مرزنشینان از قوانین تجارت مرزی موجب شده تا آنان از درآمدهای این ظرفیت بزرگ بی نصیب شوند.

به گزارش دورنانیوز، نماینده مردم ماکو، شوط، پلدشت و چالدران با اشاره به اینکه بازارچه های مرزی آذربایجان غربی از مسیر اصلی خود خارج شده است، گفت: عدول مرزنشینان از قوانین تجارت مرزی موجب شده تا آنان از درآمدهای این ظرفیت بزرگ بی نصیب شوند.

عین الله شریف پور در گفتگو با خبرنگاران افزود: امروزه برخی از سودجویان با اجاره کردن کارت پیله وری مرزنشینان به مبالغ ناچیزی چون یک میلیون ریال اقدام به واردات کالاهایی به ارزش ۷۰۰ میلیارد ریال و بیشتر می کنند.
وی گفت: سودجویان با بستن قرارداد با مرزنشینان و اجاره کردن کارت پیله وری آنان مکلف می شوند تا مالیات مربوط به واردات کالا را نیز پرداخت کنند اما پس از وارد کردن کالا به وعده خود عمل نمی کنند و پرداخت مالیات چند میلیونی را به عهده صاحب کارت پیله وری/مرزنشین/ می گذارند.
شریف پور با بیان اینکه مالیات به نام صاحب کارت پیله وری صادر می شود، گفت: مرزنشینان یا صاحبان کارت پیله وری توان پرداخت این مالیات های سنگین را ندارند و اگر تمام وسایل زندگی خود را هم بفروشند، توان پرداخت گوشه ای از مالیات مربوط به واردات کالا را نخواهند داشت.
نماینده مردم ماکو، شوط، پلدشت و چالدران اضافه کرد: از یک سو فرصت طلبان به شیوه های مختلف بازارچه های مرزی استان را در انحصار خود قرار می دهند و از سوی دیگر مرزنشینان به علت آشنا نبودن با قانون تجارت تاوان می دهند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: واردات کالا با استفاده از کارت پیله وری مرزنشینان به نفع اقتصاد مملکت نیست و به پدیده شوم قاچاق و واردات کالاهای لوکس منجر می شود.
شریف پور با اشاره به اینکه ۹۰۰ هزار میلیارد ریال مالیات معوقه در کشور وجود دارد که بالاترین رقم مربوط به دارندگان کارت پیله وری مرزنشینان است، افزود: مرزنشینان در دوره های گذشته نیز نتوانستند از امکانات و فرصت هایی که در اختیار آنان گذاشته شده است، درست استفاده کنند.
به گفته وی مرزنشینان در دوره ای بر اساس یک مصوبه اجازه صادر کردن مواد سوختی را پیدا کردند و پس از مدتی تعاونی مرزنشینان به همین منظور تشکیل شد؛ اما چندی نگذشت که قانون را دور زدند و مرزنشینان اسیر سودجویان شدند.

در پی تصمیم دولتمردان در سال ۱۳۷۱ خورشیدی بازارچه‌های مرزی ساری سوی ماکو، صنم بولاغی پلدشت، سرِو ارومیه، کیله سردشت، تمرچین پیرانشهر، ناویه خان، رازی، کوزه رش سلماس و اشنویه در آذربایجان غربی راه اندازی شدند تا از این طریق به اهداف بزرگی نظیر ایجاد اشتغال برای مرزنشینان و تامین معیشت و افزایش درآمد آنان، ایجاد ثبات و امنیت پایدار، توسعهٔ اقتصادی و اجتماعی در منطقه، حفظ ترکیب جمعیتی، ایجاد ارتباط فرهنگی و حسن همجواری در ۲ سوی مرز‌ها منجر شود اما آنچه اتفاق افتاد برخلاف این اهداف تعریف شده است.

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما