کدخبر : 33952
سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۵
فاقددیدگاه

آذربایجان غربی یکی از پنج استان کشور برای فعالیت در عناصر نادر خاکی همچون طلا می باشد

دورنانیوز - سرویس اقتصادی: معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌غربی گفت: بی‌شک طلای آذربایجان‌غربی توانایی ایجاد 500 میلیارد تومان گردش مالی را داشته و در توسعه اقتصادی استان نقش بسزایی دارد.
به گزارش دورنانیوز، عبدالحمید سرتیپی روز سه شنبه (۲۵آبان ماه) در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه هم‌اکنون پنج استان کشور برای فعالیت در عناصر نادر خاکی مشخص شده‌اند، اظهار داشت: یکی از این استان‌ها، آذربایجان‌غربی بوده و در این باره برای ایجاد شرکت‌های دانش بنیان باید اکتشاف عناصر نادر خاکی با جدیت دنبال شود چون مواد خام صنایع مهم کشور را این مواد تشکیل می‌دهند.
وی با بیان اینکه ۹۲ درصد ذخایر معدنی کشور در چهار استان کرمان،خراسان‌جنوبی، یزد و آذربایجان‌شرقی قرار دارد گفت: ۹۲ درصد تولید و صادرات مواد معدنی در این چهار استان بوده و آذربایجان ‌نیز در رتبه ۱۳ قرار دارد.
سرتیپی با اشاره به اینکه سهم هر ترکیه‌ای از معدن ۵۴۰ دلار است افزود: این در حالی است که این رقم در ایران ۳۴ دلار است و بنابراین باید اکتشافات معدنی استان با جدیت دنبال شود چون بی‌تردید می‌توان ذخایر بزرگی را شناسایی و معرفی کرد.
به گفته معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌غربی، در ۱۰ سال گذشته بودجه‌ای که برای اکتشافات معدنی در کل کشور در بخش دولتی و خصوصی هزینه شده یک میلیارد دلار بوده در حالی که این رقم نسبت به سایر کشورهای دنیا بسیار ناچیز بوده است.
سرتیپی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها تاکید کرده‌اند که برای جایگزین اقتصاد نفتی باید به توسعه معدنی توجه داشته و در این باره، فعالیت‌هایی انجام شده اما کافی نیست بنابراین باید اکتشافات معدنی در استان با جدیت دنبال شود.
وی با تاکید بر اینکه باید در معادن طلا سرمایه‌گذاری مطمئنی انجام داد اظهار داشت: هم‌اکنون می‌توان به جرئت گفت که محور آذربایجان‌غربی- کردستان بزرگترین ذخایر طلای ایران را داشته و با محوریت این استان می‌توان صنایع طلای آذربایجان‌غربی را با ارزش افزوده بالا متحول کرد.
معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌غربی افزود: اگر بورس طلا در استان راه اندازی شده و صاحبان سرمایه و اتحادیه‌ها در آن سرمایه‌گذاری کنند و علاوه بر آن اگر با برنامه‌ریزی‌های دقیق مرکز مبادلات طلای دنیا در خاورمیانه و آذربایجان‌غربی ایجاد شود، در اقتصاد استان تاثیر شگرفی خواهد داشت.
سرتیپی گفت: توجه به ذخایر طلای استان می‌تواند ۵۰۰ میلیارد تومان گردش مالی در آذربایجان‌غربی ایجاد کند که این مهم با برنامه‌ریزی امکان‌پذیر است.
0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما