کدخبر : 33541
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۴
فاقددیدگاه
گزارش:

عملیات اجرایی پتروشیمی میاندوآب بعد از ۱۲ سال رکود از سرگرفته شد

دورنانیوز - سرویس اقتصادی : فعالیت های اجرایی پتروشیمی میاندوآب بعد از ۱۲ سال رکود از سرگرفته شده و براساس اعلام مسئولان این طرح مهم اقتصادی تاپایان سال ۹۶ آماده بهره برداری می شود

به گزارش دورنانیوز، پروژه پتروشیمی میاندوآب همراه با پتروشیمی مهاباد در سال ۸۳ بعنوان یکی از طرح‌های ملی دولت هشتم در منطقه کلنگ زنی و در سال ۸۴ نیز زمین مورد نیاز، برای اجرای طرح تأمین و دیوارکشی شد ولی در طول ۱۲ سال هیچ اقدام عملی برای تسریع در روند اجرای این مجتمع صورت نگرفت.

تغییر کاربری مجتمع، تغییر متعدد پیمانکاران به همراه نبود منابع مالی مورد نیاز موجب شد طرح به رکود جدی مواجه شده و امیدی به ادامه روند اجرا نباشد.

در تابستان سال ۹۴ با روی کار آمدن بخش خصوصی و تامین منابع مالی امیدها برای ادامه روند اجرای این طرح راکد زنده شد و هم اکنون با ۲۳ درصد پیشرفت فیزیکی چشم انتظار توجه ویژه مسئولان کشوری و استانی است.

صنعت پتروشیمی ایران هم اکنون اولین صادرکننده پلی‌اتیلن به اتحادیه اروپا و دومین صادرکننده این محصول به چین محسوب می‌شود که در صورت تحقق وعده‌های مسئولان و به نتیجه رسیدن طرح‌های پتروشیمی میاندوآب و مهاباد، استان زرخیز آذربایجان غربی می تواند با توجه به پتانسیل‌های ویژه سهم قابل توجهی در تأمین این ماده اولیه پرمخاطب داشته باشد.

پتروشیمی میاندوآب تا انتهای سال ۹۶ خاتمه می یابد

مدیرعامل مجتمع پتروشیمی میاندوآب در خصوص علل تاخیر و روند اجرای این مجتمع گفت: طرح اجرای این پتروشیمی در سال های گذشته به علت مشکلات مالی و تغییرات طرح غیر فعال شده بود و اکنون با تلاش بیشتر و تسریع در پیشبرد عملیات، عقب ماندگی آن جبران می شود.

احد مهدوی با اشاره به اینکه در حال حاضر این طرح ۲۳ درصد پیشرفت دارد افزود: با بهره برداری از پتروشیمی میاندوآب برای ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم زمینه اشتغال فراهم می شود و در کنار آن با ایجاد صنایع پایین دستی و مشاغل درآمد زا به طور غیر مستقیم در رونق اقتصادی و رفع بیکاری منطقه تاثیر چشمگیر خواهد داشت.

در حال حاضر پنج پیمانکار با ۲۰۰ نفر پرسنل در ساخت پتروشیمی میاندوآب فعال بوده که بیشتر آنها از نیروهای بومی منطقه هستند و با پیشرفت کار که پروژه وارد فاز تخصصی می شود، تعداد نیروها افزایش خواهد یافت وی با بیان اینکه در حال حاضر پنج پیمانکار با ۲۰۰ نفر پرسنل در ساخت پتروشیمی میاندوآب فعال بوده که بیشتر آنها از نیروهای بومی منطقه هستند اضافه کرد: با پیشرفت کار که پروژه وارد فاز تخصصی خواهد شد، تعداد نیروها افزایش خواهد یافت و باز تلاش بر این است که نیروهای بومی و مختص شهرستان میاندوآب به کارگیری شوند.

مدیر عامل پتروشیمی میاندوآب با اشاره به اینکه این واحد تولیدی، پلی اتیلن سنگین تولید می کنند که ظرفیت آن ۱۷۵ هزار تن در سال است عنوان کرد: طرح اولیه این پروژه تولید ۳۰۰ هزار تن محصول پی. وی. سی بود که بعد از مطالعات و بررسی اقتصادی به تولید پلی اتیلن تغییر یافت و از تابستان سال ۹۴ سرعت ساخت پتروشیمی افزایش یافته و بیشتر تجهیزات آن خریداری شده یا در حال خرید است.

مهدوی با تاکید بر اینکه بعد از اتمام مراحل احداث این پروژه، نیروهای مورد نیاز آن از طریق آزمون تخصصی جذب خواهند شد گفت: امید است با توسعه و ایجاد شهرک های پایین دستی پتروشیمی و امکانات منطقه ای تحولی شگرف در رشد و پویا شدن اقتصاد و رفع بیکاری ایجاد شود.

مجتمع پتروشیمی میاندوآب مشکل بیکاری جوانان را رفع می کند

نماینده مردم میاندوآب، تکاب وشاهین دژ در مجلس شورای اسلامی در خصوص آخرین وضعیت این طرح اقتصادی به خبرنگار مهر گفت: متاسفانه به دلایل مالی و تغییر طرح اولیه مجتمع پتروشیمی میاندوآب بیش از یک دهه با رکود مواجه بود ولی فعالیت اجرایی آن از سال گذشته آغاز شده است.

جهانبخش محبی نیا با بیان اینکه با روند ادامه روند پیشرفت احداث پتروشیمی میاندوآب شاهد افتتاح آن در پایان سال ۹۶ خواهیم بود اظهار داشت: این امر می تواند سبب رونق اقتصادی و اشتغال زایی جوانان و رفع بیکاری در میاندوآب شود.

نماینده میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی افزود: فضا و رونقی که در بخش صنایع میاندوآب با افتتاح این پروژه ایجاد می شود، فضای خوبی بوده و می تواند منطقه را متحول کند.

وی با اشاره به اینکه این پروژه هم اکنون از پیشرفت ۲۳ درصدی برخوردار است، گفت: امیدواریم بتوانیم در مجلس و دولت با حمایت از صنایع زمینه رونق را فراهم کرده و بزودی در بازه زمانی دو ساله بقیه ۷۷ درصد باقی مانده پتروشیمی میاندوآب را شاهد باشیم.

نماینده میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در کنار این محل، واحدهای پایین دست پتروشیمی نیز که ایجاد می شود، می تواند ظرفیت عظیمی را برای اشتغال ایجاد  کند.

محبی نیا با بیان اینکه هم اکنون بیش از پنج الی شش شرکت پیمانکاری با بیش از ۲۰۰کارگر مشغول احداث این پروژه هستند گفت: امیدواریم شاهد تسریع در روند اجرای طرح باشیم.

مطالعات فنی مجتمع پتروشیمی میاندوآب نهایی شده است

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان غربی نیز در زمینه ادامه روند ساخت این مجتمع گفت: منابع مالی مورد نیاز ادامه فعالیت اجرایی پتروشیمی میاندوآب بعد از سالها رکود توسط بخش خصوصی تامین شده است، در حال حاضر منابع مالی این طرح توسط سرمایه گذاران تامین شده و در مرحله عقد قراردادتامین ماشین آلات هستند.

معصوم علی اکبری با بیان اینکه هم اکنون مطالعات فنی این طرح نهایی شده است عنوان کرد:پتروشیمی باختر میاندوآب در زمینی به مساحت ۲۲۰ هکتار در ۲۰ کیلومتری جاده سرچم در حال ساخت بوده و خط لوله تغذیه و خوراک اتیلن آن به میزان ۱۷۵ هزار تن هم اکنون آماده بوده و به محض پایان کار قابل برداشت است.

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان غربی یاد آور شد: قطعات وارداتی این مجتمع ساخت کشور آلمان و از پیشرفته‌ترین فناوری برخوردار بوده و در گمرک بازرگان آماده انتقال است.

علی اکبری افزود: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده این پروژه قرار است در اسفند  ۹۶ به بهره‌برداری رسیده و با پایان آن برای ۱۷۰ نفر به طور مستقیم اشتغال‌زایی صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی از صنایع مادر و ایجاد کننده صنایع مختلفی است که به عنوان موتور حرکت اقتصادی کشورهای در حال توسعه نقش اساسی دارد، گفت: صنعت پتروشیمی شامل بخش های بالادستی، فناوری، واسطه ای، نهایی و پایین دستی می شود، در زنجیره تعریف صنعت پتروشیمی استان آذربایجان غربی در واحد نهایی قرار دارد.

باید منتظر ماند و دید وعده های مسئولان برای بهره برداری از این طرح مهم و اقتصادی که ۱۲ سال از کلنگ زنی آن گذشته و عملیات اجرایی آن تنها از سال گذشته آغاز شده سال ۹۶ به بهره برداری می رسد یا نه؟

گزارش/سکینه اسمی

2+
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما