کدخبر : 33262
سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۸
فاقددیدگاه
ظریف نباید عصبانی می‌شد!

وزیر در جایگاهی نیست که به نمایندگان مجلس بگوید اجازه می‌دهد یا نمی‌دهد!

دورنانیوز - سرویس ایران و جهان : رئیس مجلس با تاکید بر اینکه در جلسه گذشته "ظریف نباید عصبانی می‌شد و باید با متانت پاسخ سوال نماینده را می‌داد" گفت: وزیری نمی‌تواند درباره چگونه صحبت کردن نماینده، تعیین تکلیف کند.
به گزارش دورنانیوز، آقای موسوی لارگانی نماینده فلاورجان در جلسه علنی مجلس در تذکری درباره اهانت ظریف در نشست روز یکشنبه خانه ملت به نمایندگان ملت به شدت انتقاد کرد و اظهار داشت: آقای لاریجانی! توضیحات آقای مطهری در نشست روز یکشنبه خانه ملت نتیجه‌ بخش نبود.
وی افزود: قانون اساسی به نمایندگان مجلس اجازه داده است در هر زمینه‌ای اظهارنظر کنند، یکی از وظایف نمایندگان سوال از وزرا، استیضاح و تحقیق و تفحص است.
نماینده فلاورجان در مجلس همچنین تصریح کرد: آقای ظریف در نشست روز یکشنبه خانه ملت گفت که من اجازه نمی‌دهم چنین سوالی را در صحن علنی مطرح کنید، آقای ظریف در جایگاهی نیست که به نمایندگان مجلس بگوید اجازه می‌دهد یا نمی‌دهد.
نماینده فلاورجان در مجلس تأکید کرد: آقای لاریجانی! شما باید از کیان مجلس دفاع کنید، مجلس در رأس امور است، نمی‌شود یک وزیری بیاید و به نماینده‌ای که در سطح خودش است، توهین کند و آقای مطهری هم سَرسَری از آن بگذرد.
موسوی لارگانی در پایان خاطرنشان کرد:‌ باید آقای مطهری در همان لحظه اول میکروفن آقای ظریف را قطع می‌کرد و اجازه نمی‌داد آقای ظریف این گونه در صحن علنی مجلس فریاد بزند.
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی هم در ادامه و در پاسخ به این تذکر موسوی‌لارگانی توضیح داد: اگر آقای ظریف جمله‌ای را که شما گفتید، در صحن علنی بیان کرده باشد، حرف نادرستی بوده است، وزیر نمی‌تواند برای چگونه صحبت کردن نمایندگان مجلس تعیین تکلیف کند، بنده به این موضوع رسیدگی می‌کنم و می‌گویم متن دقیق صحبت‌های آقای ظریف را برای بنده بیاورند تا بررسی کنیم ببینیم وزیر امور خارجه در نشست روز یکشنبه مجلس در پاسخ به سوال آقای کریمی‌قدوسی نماینده مشهد چه گفته است.
* لاریجانی: آقای ظریف نباید عصبانی می شد
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به عصبانیت وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس گفت: نباید آقای ظریف عصبانی می شد ، شأن مجلس و وزارت خارجه ایجاب می کرد با متانت پاسخ داده شود.
محمدرضا ملکشاهی نماینده خرم آباد نیز در جلسه علنی امروز طی تذکری گفت: ضمن گلایه از هیئت رئیسه مجلس احساس می کنم که شأن و منزلت مجلس گاهی مواقع زیر سوال می رود و اعضای هیئت رئیسه مجلس آنچنانکه باید دفاع نمی کنند.
وی تصریح کرد: روز یکشنبه (۱۱مهر) اتفاقی در صحن علنی افتاد به طوری که  آقای کریمی قدوسی از وزیر خارجه سوال کرده بود،  ضمن قدردانی از وزیر خارجه ولی این درست نبود که در مقابل سوال نماینده، مجلس و نمایندگان را مورد توپ و تشر قرار بدهد و شأن و منزلت مجلس را رعایت نکند.
علی لاریجانی که ریاست جلسه را بر عهده داشت در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: من در جلسه نبودم ولی تا جایی که اطلاع دارم آقای نایب رئیس (علی مطهری) توضیح داد.
رئیس مجلس تاکید کرد: البته نباید آقای ظریف عصبانی می شد، باید حرف را با متانت پاسخ داد و  شأن مجلس و وزارت خارجه ایجاب می کرد با متانت پاسخ داده شود.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه که روز یکشنبه به منظور پاسخگویی به سوال کریمی قدوسی نماینده مشهد به صحن علنی مجلس آمده بود در بخشی از سخنان خود گفت: “اجازه نخواهم داد همکارانم در صحن علنی مورد سوال قرار بگیرند”، البته این سخنان با اعتراض رئیس وقت جلسه و برخی نمایندگان قرار گرفت و ظریف نیز از مجلس عذرخواهی کرد.
0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما