کدخبر : 33186
شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۳
فاقددیدگاه

وضع قوانین حمایتی از کشاورزان و صادرات محصولات درخواست شهردار اورمیه از نمایندگان مجلس

دورنانیوز - سرویس سیاسی و اجتماعی : شهردار ارومیه در دیدار با اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس به بیان دغدغه های کشاورزان پرداخت و از نمایندگان خواست تا در وضع قوانین حمایتی از کشاورزان و نیز صادرات محصولات آنها اهتمام جدی بورزند.

به گزارش دورنانیوز، محمد حضرت پور شهردار ارومیه در دیدار با اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس با اعلام اینکه ۳۰ درصد کشاورزان ارومیه از فروش محصولات انگور و باغداری امرار معاش می کنند، افزود:  در حال حاضر نحوه بسته‌بندی، حمل و نقل، برداشت و کشت محصولات کشاورزی در آذربایجان غربی سنتی بوده و هیچ‌گونه توجیه اقتصادی برای کشاورزان استان ندارد.

وی تاکید کرد: باید زمینه های لازم برای تحقق رشد اقتصادی در استان با استفاده از بحث گردشگری کشاورزی نوین ایجاد شود.
حضرت پور بر ایجاد صنایع تبدیلی تاکید  کرد و افزود: در حال حاضر حداقل‌های زیر ساخت توسعه صادرات در آذربایجان غربی وجود ندارد و این استان از امکانات لازم جهت صادرات محصولات کشاورزی خود را ندارد.

شهردار ارومیه که در جمع نمایندگان کمیسیون کشاورزی مجلس سخن می گفت، به اقدامات شهرداری ارومیه در حوزه کشاورزی  از جمله برگزاری جشنواره انگور ارومیه اشاره کرد و اهداف اصلی آن را معرفی انگور و مشتقات آن، رونق کشاورزی، جذب سرمایه گذار عنوان کرد.

وی تصریح کرد: سالانه، بیش از ۲۸۰ هزار تن انگور درآذربایجان غربی تولید می شود  و به دلیل نامناسب بودن بسته بندی و نبود کانتینر های یخچال دار تنها ۲۰ هزار تن به بازارهای داخلی و خارجی صادر می‌شود.

حضرت پور با بیان اینکه کارخانه های کنسانتره تنها به ۱۰هزار تن انگور برای خرید نیاز دارند، افرود:  با تعیین قیمت ۶۰۰ تومان برای تبدیل انگور به کنستانتره، بسیاری از باغدار ضرر زیادی را متحمل شدند  و باید به فکر صادرات و توسعه بسته بندی و ایجاد شرکت هلدینگ باشیم.

وی با اشاره به اقدامات دیگر شهرداری ارومیه در جهت حمایت از انگور گفت: با هماهنگی های انجام شده، غرفه داران سازمان میادین میوه و تره بار برای حمایت از بخش کشاورزی انگور راکیلویی کمتر از ۱۵۰۰تومان نخریدند و این اقدام باعث شد در میدان انگور بین ۱۵۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان بفروش برسد.

حضرت پور خاطرنشان کرد: این اقدام سبب حمایت جدی از انگورکاران شد و هم‌اکنون روزانه ۷ هزار تن انگور در میادین میوه ارومیه به فروش می‌رسد.

شهردار ارومیه  در پایان حمایت کنونی دولت و مجلس از کشاورزی را ناکافی دانست و  از نمایندگان  مجلس خواست تا در وضع قوانین حمایتی از کشاورزان و نیز صادرات محصولات آنها اهتمام جدی بورزند.

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما