کدخبر : 29835
سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۳
یک دیدگاه
دبیر ستاد احیای دریاچه اورمیه:

انتقال آب از دریای خزر به اورمیه منتفی است!

دورنانیوز - سرویس دریاچه اورمیه: دبیر ستاد احیای دریاچه اورمیه در خصوص انتقال آب از دریای خزر به اورمیه گفت؛حتی اگر شرکای دریای خزر با این کار موافقت کنند، این کار نه اقتصادی است و نه از لحاظ شیمیایی توجیه دارد.

به گزارش دورنانیوز، عیسی کلانتری دبیر ستاد احیای دریاچه اورمیه در حاشیه نشست خبری که به مناسبت بیستمین سال تجاری سازی جهانی محصولات تراریخته در خانه کشاورز برگزار شد، در جمع خبرنگاران در خصوص انتقال آب از دریای خزر به اورمیه گفت: از نظر ما این مسئله منتفی است. البته وزارت نیرو در حال مطالعه در این زمینه است که بعید است به نتیجه خاصی برسد. چرا که آب دریای خزر به لحاظ شیمیایی قابلیت انتقال به دریاچه ارومیه را ندارد. چون املاح دریای خزر سولفاته است، اما املاح دریاچه ارومیه کلرات است و ساختار این دو با هم همخوانی ندارد.

او افزود: برای این کار آب دریای خزر باید دو هزار و هفتصد متر پمپاژ شود تا به اورمیه برسد که برای پمپاژ هر متر مکعب باید ۷ تا ۱۰ هزار تومان هزینه شود که اگر بخواهیم ۱۰ میلیارد متر مکعب آب انتقال دهیم، باید معادل کل تولید ناخالص ملی هزینه کنیم که این کار توجیهی ندارد.

دبیر کل خانه کشاورز در ادامه گفت: حتی اگر شرکای دریای خزر با این کار موافقت کنند، این کار نه اقتصادی است و نه از لحاظ شیمیایی توجیه دارد.

کلانتری در خصوص محدودیت‌های کشت که قرار بود در حاشیه دریاچه ارومیه اعمال شود بیان داشت: محدودیت کشت نداریم، بلکه کاهش مصرف آب کشاورزی را در دستور کار قرار داده‌ایم. چرا که ۴۵ درصد آب اضافه در این حوزه مصرف می‌شود که نه تنها به تولید کمک نمی‌کند بلکه کاهش تولید را نیز در پی داشته است و با این کار تلاش می‌شود آب‌هایی که در منطقه برای تولید ایجاد مزاحمت می‌کنند به دریاچه برسد.

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
نظرات بازدید کنندگان
  1. سلام-اینگونه که ایشان جلوه می دهد نیست و اعلام اینهمه اعتبار تحمیق آذهان هست با پمپاژ آب خزربه سر شاخه های آجی چای در منطقه اردبیل به راحتی آب به در یاچه ارومیه سرازیر خواهد شد و در مسیر حرکت خود نیز هزاران اشتغال ایجاد خواهد کرد از جمله پرورش ماهی و شیرین کردن آب برای شرب و مصر ف صنایع و…(که خود بستری برای شکل گیری اقتصاد مقاومتی می باشد -ومقابله با عملیات جنگ نامتقارن را در منطقه تقویت خواهد کرد) در ضمن آب شیرین رودها در سد ها تجمیع شده و کشاورزی با روشهای البته بهینه آبیاری پیش ار بیش رونق خواهد یافت -در ضمن عدم مطابقت آب دریاچه ارومیه با آب خزر تنها یک عوامفریبی می باشد خانه از پای بست ویران است خواجه در فکر نقش ایوان

    1+

دیدگاه شما