کدخبر : 29696
چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۷
فاقددیدگاه
گزارش تحلیلی:

صادرات آب در کشور بحرانهاى آبى

دورنانیوز - سرویس ایران و جهان : شايد يكي از محسوس ترين بحرانهاى سالهاى اخير كه نمودهاى عينى آن بوضوح قابل لمس بوده و آثار جبران ناپذير آن به عينه قابل لمس مي باشد بحران آبي كشور است و به گفته ى صاحبنظران آنچه كه امروز مي بينيم تنها بخش كوچكي از فاجعه اي عميق است .

 دورنانیوز – نوید محمدی نسب آباد :،کشور ما از طرفی با مشکلات زیست محیطی، انسانى و اقتصادی ناشی از خشک شدن دریاچه ها، تالاب ها و رودخانه ها دست و پنجه نرم می کند و از طرفی کمبود آب شرب و قطع شدن آب مورد نیاز شهروندان حتی به مدت چندین روز باعث بروز ناهنجاریهای اجتماعی خواهد شد و کارشناسان، بروز جنگهای داخلی بر سر منابع آبی را در سالهاى آتى در اغلب کشورهاى کم آب محتمل می دانند .

اما آنچه که به عنوان تدبیری برای حل و مقابله با اینچنین بحران بزرگی مشاهده شده است، تشویق مردم از طریق رسانه های عمومی به صرفه جویی در مصرف آب است. این عمل با اینکه کاری پسندیده بوده و الگوی مصرفی کشور در چنین وضعیتی قطعا باید اصلاح شود، اما سهم مصرف آب خانگی تنها پنج شش درصد تخمین زده می شود و در مقابل سهم مصرفی آب کشاورزی کشور ۹۲ درصد می باشد.

در نتیجه شایسته است بیشترین تمرکز برای مقابله با این بحران صرف اصلاح فرهنگ مصرف در این بخش شود، چرا که کوچکترین اصلاح سیستم آبیاری ، الگوى کشت و محصولات کشت شده می تواند چندین برابر کل مصرف آب در بخش صنعت و خانگی را جبران کند .

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی گمرک ایران در سال ٩۴، نزدیک به ۵۶۴ میلیون کیلوگرم، معادل ۱۲۶ میلیون و ۵۷۸ هزار دلار هندوانه از ایران به کشورهایی مانند پاکستان، گرجستان،‌ آذربایجان،‌ آلبانی، آلمان، افغانستان،‌ ازبکستان، روسیه سفید،‌ مجارستان،‌ هلند،‌ نروز، لهستان،‌کویت، قطر، سوئد، سوئیس، عراق، عمان و… صادر شده که این رقم مربوط به صادرات رسمی است.

با توجه به این که برای تولید هر کیلوگرم هندوانه  ۴۰۰ لیتر آب مصرف می شود ،با این حجم صادرات هندوانه در حقیقت ۲۲۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون لیتر آب مصرف شده است و نهایتا برأى ما آورده ای در حدود ۴۲۰میلیارد تومان داشته است . به زبان ساده فرایند تولید، حمل و سایر خدمات برای هر کیلوگرم هندوانه حدود ۷۵۰ تومان ارزش افزوده برای کشور ایجاد می کند که سهم کشاورز از این مبلغ تنها حدود ۲۰۰ تومان است و ما هر لیتر آب مصرفی خود را ۴  ریال به شکل هندوانه در آورده و با افزودن سایر خدمات از جمله حمل و نقل ،سهم دلال وتا جر و نهایتا سهم دولت به ۱۵ ریال به فروش می رسانیم .

نکته حائز اهمیت اینجاست که در حقیقت ما در سال ۹۴ و صرفا از طریق صادرات هندوانه  ۲۸۲میلیارد لیتر از منابع آبی خود را از کشور صادر کرده ایم در حالیکه با این حجم از آب می توانستیم حداقل ۱۵ درصد بر حجم آبی دریاچه بیفزاییم .

گرچه کاشت هندوانه ى کل کشور در جوار دریاچه اورمیه رخ نمی دهد که آن را برای احیاء دریاچه ی اورمیه استفاده  کرد اما مشکل کم آبی هم اکنون کل کشور را در بر گرفته و از طرفی مطالعه ى موردی در مورد هندوانه را می توان در  مورد کاشت و صادرات بسیارى از محصولات دیگر همچون سیب زمینی ،خیار و…نیز تعمیم داد.

 

 

 

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما