کدخبر : 22566
یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۸
۹ دیدگاه

آیا دوباره شاهد جنگ داخلی در اقلیم کردستان عراق خواهیم بود/ ۳ کشته و دهها زخمی

دورنانیوز - سرویس ایران و جهان: بحران اقتصادی اقلیم کردستان عراق را تا آغاز دوباره جنگ داخلی قرار داده است بارزانی در اربیل با مخالفان حاکمیت و جبهه ملی میهنی کردستان در عراق با شدت تمام برخورد چکشی می کند

به گزارش دورنانیوز، هزاران تن از کردهای اقلیم کردستان عراق عصر شنبه با برگزاری تظاهراتی ضمن درخواست برای دریافت حقوق و مزایای خود برکناری مسعود بارزانی از ریاست این اقلیم را خواستار شدند.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، همچنین در پی درگیری نیروهای امنیتی اقلیم کردستان با تظاهرکنندگان معترض در سلیمانیه، سه تظاهرکننده کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

کردهای ساکن استان سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق تظاهراتی را در اعتراض به بحران اقتصادی و عدم پرداخت حقوق کارکنان نهادهای دولتی برگزار کردند.

به گفته منابع عراقی، صدها تن از تظاهرکنندگان در شهر سلیمانیه مسیرها را بستند و تعدادی از معلمان و استادان دانشگاه‌های اقلیم کردستان در مقابل ساختمان آموزش و پرورش تجمع کردند.

همچنین ده‌ها تن از تظاهرکنندگان تلاش کردند تا به مقر دولت محلی در شهر سلیمانیه یورش ببرند. در همین حال نیروهای امنیتی به سمت تظاهرکنندگان تیراندازی کردند و از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن آن‌ها استفاده کردند.

منابع عراقی نیز اعلام کردند در درگیری پلیس با تظاهرکنندگان در استان سلیمانیه سه تن از تظاهرکنندگان کشته و ۳۱ تن نیز زخمی شدند.

به دنبال افزایش تنش‌ها در استان سلیمانیه، مسوولان این استان نهادهای رسمی را به مدت سه روز تعطیل کردند.

در تظاهرات روز شنبه کردهای استان سلیمانیه بیش از ۳۰۰۰ تن مشارکت داشتند و خواهان اصلاحات برای مبارزه با فساد و حل بحران اقتصادی شدند.

همچنین تظاهرکنندگان با سر دادن شعارهایی خواهان برکناری مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق شدند.

برخی از تظاهرکنندگان نیز تلاش کردند تا به مقر حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی یورش ببرند.

در شهر “حلبچه” نیز صدها تن از تظاهرکنندگان در مقابل مقر استانداری تجمع کرده و خواهان دریافت حقوق خود شدند، اما نیروهای ضدشورش با استفاده از گلوله پلاستیکی به تظاهرکنندگان یورش بردند که منجر به زخمی شدن هفت تن شد.

دعوت پارلمان عراق از معترضان برای مذاکره

در همین راستا، سلیم جبوری، رئیس پارلمان عراق معترضان را به مذاکره به جای متوسل شدن به زور دعوت کرد و خواهان حفظ دموکراسی و ثبات در اقلیم کردستان شد.

وی تاکید کرد که برای تمامی مشکلات راه‌حلی وجود دارد اما در صورتی که تمامی طرف‌ها نیت خالصانه برای رسیدن به تکامل داشته باشند.

تعطیلی دو شبکه ماهواره‌ای کرد و بازداشت کارمندان آن

از سوی دیگر نیروهای امنیتی سه دفتر وابسته به شبکه ماهواره‌ای “K.N.N” در شهرهای اربیل، دهوک و شهرستان سوران را بستند.

علاوه بر این نیروهای امنیتی به دفتر شبکه” N.R.T “در استان سلیمانیه حمله بردند و شش تن از پرسنل آن از جمله عکاسان، کارمندان ، مهندس فنی و خبرنگاران این شبکه را بازداشت کردند.

به گفته منابع آگاه مسئولان این شبکه هشدارهایی را مبنی بر بسته شدن دفتر این شبکه و ممنوع الفعالیت شدن دریافت کرده‌ بودند.

 

 

4+
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
نظرات بازدید کنندگان
 1. به کوری چشم شما حالا که جنگی نشده! به همین خیال بشینین!

  0

 2. یاشاسین تورک میلتی وگونجیمیز دوررررررررررنا .

  1+

 3. اونجه یاشاسین آزربایجان سونرا یاشاسین آنا دیلیم
  گوذشت الیین فارسجا یازیرام
  می خواهم بدانم اون تبلیغات سواری ماشین های آنچنانی و مفرح نشینی چه شد؟ مگر میشود یک دولت تمام ملت را اینگونه و یکجا مفرح کند در حالی که آنها تبلیغاتی بیش نبود و فقر و بدبختی در اوج خود است فقط در بین تبلیغات سیاسی اربیل نشین گمشده نشان داده میشود، روزی خواهد رسید قیمت اتومبیل های آنچنانی با قیمت چند کیسه آرد در اقلیم کردستان برابری خواهد کرد چیزی که در دهه هفتاد شمسی شاهد بودیم

  4+

 4. انقدر بودجه ملت رو خرج ….کردند که کفگیر به ته دیگ خورده

  4+

 5. خیلی وقته همچین شورش هایی در آنجا میشود فقط توسط بارزانی بایکوت میشود.و بجای انتقال صدای مردم و درد رنج آنها ،به اصطلاح قهرمان بازی های تروریست های قندیل نشین را نشان وبه خورد مردم داده و آنها را شستشوی مغزی میدهند.

  4+

 6. انتقاضه ملت کورد علیه حاکمیت موسادی اسراییلی بارزانی، آفرین برخود چکشی را با شما موافقم به خوب نکته ای اشاره کردی

  5+

 7. . جنگ قدرت اقلیمک را به قهقرای جنگ داخلی خواهد کشاند.

  4+

 8. فقر و بحران اقتصادی چیزی که یکی دو سال پیش هیکل روزنامه نگار و نویسنده معروف مصری برای اقلیم کردستان عراق پیش بینی کرده بود تحقق پیدا کرده.

  5+

دیدگاه شما