کدخبر : 22517
شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۴ - ۹:۵۸
فاقددیدگاه
رئیس کل دادگستری استان:

اقدامات ستاد پیشگیری از تخلفات انتخاباتی آذربایجان غربی

دورنانیوز - سرویس سیاسی و اجتماعی: رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی گفت: دادگستری این استان در راستای پیشگیری از جرایم انتخاباتی، با استخراج یک جزوه از جرایم انتخاباتی، آن را در اختیار کاندیداها قرار داد.

به گزارش دورنانیوز، «توکل حیدری» رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: در راستای بخشنامه صادره از سوی ریاست محترم قوه قضائیه مبنی بر تشکیل ستادهای پیشگیری از جرایم انتخاباتی، استان آذربایجان غربی، جزء اولین استانهای کشور است که نسبت به انجام این امر مهم اقدام کرده و در تاریخ ۹۴٫۶٫۲۲ اولین جلسه ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی را تشکیل داد.

وی در ادامه تصریح کرد: در این جلسه که با حضور مسئولین مربوط استان شکل گرفت مقرر شد تا شعب ویژه رسیدگی به جرایم هم در دادسراها و هم در دادگاههای بدوی و نیز در دادگاههای تجدید نظر تشکیل شود و قضاتی که ویژگیهای خاص این امر را دارند در این دادگاهها جهت رسیدگی به جرایم انتخاباتی حضور یابند.

حیدری گفت: مقرر شد در این شعب جرایم انتخاباتی به صورت فوق العاده و خارج از نوبت رسیدگی شود.

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی با اعلام تشکیل ستادهای فرعی انتخاباتی در شهرستانهای تابعه این استان گفت: هدف از تشکیل این ستادها نظارت بر انتخابات به صورت دقیق و پیشگیری از وقوع جرائم احتمالی در این حوزه است.

حیدری با عنوان این مطلب که دادگستری استان در راستای پیشگیری از جرایم انتخاباتی تصمیم به مدیریت فضای مجازی گرفته است تصریح کرد: با توجه به اینکه گزارشهایی از تخلفات انجام شده از سوی نامزدهای احتمالی در راستای تبلیغات انجام شده است و به تبع آن درپی تخریب برخی نامزدها و کاندیداها، یا آلوده و مشوش نمودن فضای انتخاباتی توسط گروههای ضد انقلاب و معاند نظام به دست ما رسیده است؛ سعی دادگستری استان بر این است که فضای مجازی و تخلفات صورت گرفته در آن را کنترل کرده و اقدامات لازم را در خصوص فیلترینگ فضای مجازی انجام دهد.

وی در ادامه اظهار کرد:معرفی سایت هایی که مجوز قانونی ندارند و معرفی کردن آنها به دادسراها و نیز مسدود کردن سایت هایی  که بدون مجوز مشغول فعالیت هستند، از جمله اقدامات دیگر دادگستری آذربایجان غربی در این عرصه است.

به گفته حیدری از نامزدها و کاندیداها و مسئولین ستادهای انتخاباتی خواسته شد  تا اطلاعات و آگاهی لازم را نسبت به برگزاری انتخابات سالم و به دور از جرم کسب کرده و همچنین از سوی ما در اختیار آنها قرار داده شود.

وی با درخواست از کاندیداهای انتخاباتی در خصوص رعایت اخلاق حرفه ای گفت: پرهیز از تخریب رقبا در عرصه انتخابات از جمله مواردی است که کاندیداها باید آن را در اخلاق حرفه ای خود در نظر داشته و مد نظر قرار دهند.

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی اظهار کرد: در این راستا نمایندگی شورای نگهبان در استان آذربایجان غربی، اسامی کاندیداها و نامزدهای انتخاباتی را به دادگستری کل استان ابلاغ کرد که قرار شد در جلسات بعدی به تناوب از آنها دعوت و در خصوص پیشگیری از جرایم انتخاباتی احتمالی توجیه شوند.

حیدری با اشاره به اطلاع رسانی عمومی دادگستری این استان در راستای برگزاری انتخابات سالم گفت: مقرر شد ستاد پیشگیری از جرایم با حضور در صدا و سیما، اخلاق انتخاباتی را برای مردم و کاندیداها تشریح کرده و با تبیین کرده جرایم و تخلفات برای مردم مانع  بروز تخلفات از سوی مردم به سبب ناآگاهی در این عرصه باشند.

وی گفت: دادگستری استان در راستای پیشگیری از جرایم انتخاباتی، با استخراج یک جزوه از جرایم انتخاباتی، آن را در اختیار کاندیداها قرار داد.

حیدری با اشاره به این مطلب که بیشترین تخلفات صورت گرفته در حوزه انتخابات را تبلیغات زودتر از موعد به خود اختصاص داده است اظهار کرد: متاسفانه برخی از کاندیداها تبلیغات زودتر از موعد خود را با همکاری برخی از رسانه ها و روزنامه ها آغاز کرده اند.

به گفته حیدری دادگستری آذربایجان غربی با برگزاری جلسات توجیهی برای اصحاب رسانه خواستار عدم انعکاس تبلیغات زودتر از موعد برخی کاندیداها شد.

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی در پایان عنوان کرد: استفاده از اموال ادارات دولتی، از جمله خودروها و کارمندان برای تبلیغ به نفع یا ضرر برخی کاندیداها، از دیگر جرایم صورت گرفته در زمان نزدیک شدن به دوره انتخابات است که سازمان بازرسی استان با صدور بخش نامه ای مقرر کرد که هیچگونه استفاده ای از اموال دولتی در این راستا صورت نگیرد.

 

 

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما