کدخبر : 2073
جمعه ۸ آذر ۱۳۹۲ - ۲۲:۵۵
۳ دیدگاه

شورای اسلامی شهر اورمیه از حیثیت”پایتخت والیبال ایران” دفاع کند

دورنانیوز – سرویس ورزش آذربایجان :  بی تردید همگان بر مردمی بودن نهادی چون شورای شهر اعتقاد راسخ دارند چرا که اعضای آن با رای مستقیم همین مردم راهی شورا می شوند.بنابراین تصمیماتی هم که در این شورا مورد تصویب قرار می گیرند قطعا باید در راستای مطالبات بحق مردمی باشد.

 

همچنین بر کسی پوشیده نیست که شورای شهر در تدوین،سیاستگذاری و نظارت بر عملکرد نهادهای ذیربط ، بالاخص شهرداری نقش اساسی و کلیدی را ایفا می کند و عملکرد آن در حوزه انتخابیه حتی فراتر از مجلس شورای اسلامی است چراکه مجلس رئیس جمهور را انتخاب نمی کند اما شورای شهر به وکالت از حوزه انتخابیه خود،شهردار را نیز راسا تعیین میکند و دیگر اینکه مجلس صرفا  نقش نظارتی و قانونگذاری دارد اما شورای شهر علاوه بر این دو موضوع مهم ، نقش راهبردی در تعیین سیاست های کلان حوزه شهری بر عهده دارد. با این مقدمه کوتاه چنین نتیجه گیری می شود که یکی از مهمترین وظایف اصلی شورای اسلامی در هر شهر  نظارت بر عملکرد شهرداری در کلیه زمینه هاست.


حال اگر مروری بر نحوه عملکرد شورای اسلامی کلانشهر اورمیه  داشته باشیم بخوبی در می یابیم که این شورا در بخش عمرانی فعالیتهای چشمگیری را در کارنامه خود داشته و با انتخاب محمد حضرت پور بعنوان شهردار اورمیه، عمران و آبادانی را در سطوح فاخر به ارمغان آورد و شاید دور از انصاف باشد که  فعالیتهای شبانه روزی شهرداری در احداث پروژه های فاخر شهری نادیده گرفته شود.اما باید اذعان کرد که شهرداری اورمیه علاوه بر فعالیتهای عمرانی ، فعالیتهای فرهنگی ،ورزشی را نیز در حیطه وظایفی خود برعهده دارد. امری که اهمیت آن کمتر از مسائل عمرانی نیست.

 

همانگونه که می دانیم والیبال اورمیه بعنوان ورزش مفرح و ریشه دار، سابقه ای به بلندای نیم قرن دارد و همین امر موجب شده تا این رشته نه تنها بعنوان یک ورزش بلکه بعنوان امری “حیثیتی” برای شهر اورمیه  مطرح باشد. و همچنین واقف هستیم که این ورزش در تاریخ والیبال اورمیه همواره شاهد فراز و نشیبهایی بوده است. اما هیچکدام از این فراز و نشیبها موجب نشد تا ذره ای از ارزشهای ذاتی آن کاسته شود و همواره خیل عظیمی از عاشقان و مشتاقان این رشته در اورمیه از آن حمایت معنوی کرده اند.

شهر تاریخی اورمیه، و در کل استان آذربایجان غربی بدلیل عقب ماندگی در بخشهای مهم اقتصادی همواره از وجود اسپانسرهای مایه دار و با سابقه در تنگنا قرار داشته و همین امر موجب شده که ورزشهای پایه در این استان از جایگاه پایینی برخوردار باشند (فوتبال یکی از این رشته هاست). و اگر می بینیم والیبال هنوز هم با وجود این محرومیتها سر پا ایستاده، بدلیل ریشه دار بودن آن و بهره مندی از پایگاه اجتماعی بالا بوده است.

بهر حال از چند سال پیش بدلیل کناره گیری شرکتهای مطرحی چون مخابرات،پگاه و فولاد از حمایت تیم های والیبال اورمیه ای، این تیم با بضاعت اندک هیئت والیبال اورمیه و صرفا جهت حفظ سهمیه روانه مسابقات شد . اما نتوانست نتایج خوبی را کسب کند و   حتی در یکی از سالها بیم سقوط به دسته یک را نیز داشت که البته امری طبیعی بود. اما همین موضوع و نگرانی های حاصل از آن موجب شد تا به خواست هواداران، شهردار وقت اورمیه مسئولیت حمایت مالی از این تیم را برعهده بگیرد.که متعاقب آن موجی از شادی را برای هواداران در پی داشت. چرا که این نهاد از توان مالی خوبی برخوردار بوده و حداقل پیش بینی می شد که این تیم در سالهای آتی از ثبات بیشتری  برخوردار شده و  جایگاه آن هرگز به خطر نخواهد افتاد. اما برغم این اتفاقات مبارک ، حلقه ای در این راستا مورد غفلت دست اندرکاران قرار گرفت که عبارت از عدم ثبات مدیریتی بود و متاسفانه از زمان تاسیس این باشگاه گریبانگیر آن شد.

نگاهی به نظرات کارشناسان والیبال بیانگر اثبات همین مسئله است که تا زمانی که باشگاه شهرداری اورمیه نسبت به این موضوع یعنی ثبات مدیریتی بی توجه باشد قطعا در نتایج آن اثرات منفی خواهد داشت.و همینطور هم شد چرا که از بدو تاسیس این باشگاه به استثنای یک مقام سومی نتایج درخور دیگری کسب نشد و جالب اینجاست که این باشگاه نه تنها از نظر توان مالی هیچگونه مشکلی نداشته بلکه هر سال نسبت گذشته از اعتبارات بیشتری برخوردار شده، که از نکات مثبت و قابل توجه آن بحساب می آید.اما نکته ای که بیشتر از همه توجه همگان را بخود جلب کرد تغییراتی بود که بلافاصله بعد از انتخابات شورای ۱۳۹۲ در ترکیب مدیریتی باشگاه حاصل شد.

انتصاب مرد جوان و بی تجربه در راس باشگاه بسیار مهم و بزرگی چون شهرداری اورمیه شوک بزرگی بود که به جامعه والیبالی اورمیه وارد کرد چرا که تا آن زمان باور بر این بود که مدیر قبلی با تجربیات خوبی که از سال پیش کسب کرده بود بتواند تیم را به گونه ای ببندد که حداقل یکی از جایگاههای اول یا دوم را در لیگ بخود اختصاص دهد. اما در کمال ناباوری این اتفاق نیفتاد تا سکان هدایت به فردی سپرده شود که بدون شناخت قبلی و تجربه ورزشی، فعالیتهای خود را از صفر شروع کند.و در این بین حتی سایت رسمی باشگاه شهرداری اورمیه نیز که حاوی مطالب و عکس های ارزشمندی از سنوات گذشته بود از این تغییرات در امان نماند و بکل پاکسازی گردید! البته ناگفته نماند که از همان ابتدا انتخاب این فرد بدلیل شائبه سیاسی و نه تخصصی مورد انتقاد کارشناسان و هواداران قرار گرفت اما با پافشاری شهردار محترم بر انتخاب خود ، مدیر جدید هر روز استوارتر از روز پیش بر این مسند تکیه زد تا با ندانم کاری های خود تیشه به ریشه حیثیت پایتخت والیبال ایران وارد سازد و برای اولین بار در تاریخ والیبال اورمیه،تعداد ۸ باخت متوالی را (با احتساب بازیهای تدارکاتی) در کارنامه خود ثبت کند!

گفتنی است اگر نصف بودجه کلانی که صرف خرید بازیکنان مطرح و مربی نه چندان مطرح تیم گردید ،در اختیار تیم  نوپایی چون شهرداری زاهدان قرار می گرفت قطعا نتایج قابل قبول تری می گرفت اما با کمال تاسف و علیرغم کسب نتایج بسیار ضعیف و افول روزافزون این تیم، شاهد هستیم همه عوامل از جمله مدیر باشگاه و کادر فنی اصرار بر ماندن داشته و هیچکدام حاضر به کناره گیری از جایگاه خود نیست! امری که در هیچ نقطه از ایران و جهان مسبوق به سابقه نبوده است!

لذا از کلیه اعضای شورای شهر اورمیه که جایگاه خود را مدیون همین هواداران و مردم شریف اورمیه هستند انتظار می رود که  حداقل از حیثیت نام”پایتخت والیبال ایران” و “اورمیه شهر عشاق والیبال” دفاع کنند و اجازه ندهند ورزش اول این شهر و حتی استان تا این اندازه به دست نامحرمان به افتضاح کشیده شود. بی تردید شهردار اورمیه در این فقره ضمن پاسخگویی، باید مسئولیت انتصاب نسنجیده خود را در این باشگاه بر عهده بگیرد و شورای شهر اورمیه نیز با توجه به اختیارات قانونی  و به نیابت از موکلین خود ، با کسانی که زمینه سقوط تیم را “علیرغم صرف اعتبارات کلان از بیت المال”، فراهم ساخته اند با قاطعیت هر چه تمام برخورد نموده و نتیجه را به عموم شهروندان اورمیه ای اعلام دارد که اگر غیر این باشد و شورای شهر در این مورد سکوت اختیار کند قطعا موجبات سلب اعتماد عمومی را فراهم ساخته و دود نتایج اسف بار آن به چشم همه خواهد رفت.بی تردید همه هواداران مترصد آن هستند که شاهد اقدام عملی شورا در این زمینه باشند و شورا نیز باید با درک عمیق از اهمیت موضوع و احساس مسئولیت کامل، نسبت به معضل بوجود آمده ورود پیدا کند و درصدد رفع آن در حداقل زمان ممکن بر آید تا زمینه بازگشت تیم به جایگاه واقعی خود فراهم گردد.

عنوان “پایتخت والیبال ایران” و “شهر عشاق والیبال” یک شبه کسب نشده که یک شبه نیز از بین برود.اگر امروز “معروف” در دنیا معروف شد،و برای شهر و دیارش اعتبار کسب کرد، ریشه در فرهنگ و تاریخ والیبال اورمیه دارد و کم نیستند “معروف” هایی که از این خطه در گذشته و حال از حیثیت و شان والیبال دفاع کرده اند بنابراین احدی حق ندارد اعتبار ۵۰ ساله والیبال این شهر را زیر سؤال ببرد و یا احیانا خدشه ای بر آن وارد کند .والیبال میراث شخصی کسی نیست که هر طور دلش خواست برای آن تصمیم بگیرد .مالکیت معنوی والیبال از آن تمام اورمیه ای هاست بنابر این اگر دوست ندارند بیش از این به اعتبار آن آسیب وارد گردد ،شایسته است هر چه سریعتر با کناره گیری ،عرصه را در اختیار عاشقان واقعی قرار دهند.

امروز باید کاری کرد، فردا دیر است!


 اورمو اؤلکه سی

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
نظرات بازدید کنندگان
  1. آقا به داد این تیم برسید

    0

  2. باز هم استادیوم بی حاشیه یادگار امام تبریز باز هم جوسازی و جنجال سازی برای کوبیدن تیم آذربایجان.سایتها پر شده از توهین به ترکها.خدایی اونایی که بازی رو دیدن چه فحشی شنیدن؟دشمنی و حسادت به آذربایجان تا کی و چه حد؟دین ندارین آزاده باشین.

    0

  3. از جمله وظایف اعضای شورای شهر که قاون شوراها بر آن تأکید و تصریح نموده است مشارکت این شورا در توسعه فرهنگ و ورزش و مسائلی نظیر اینها می باشد. بر همین اساس هم نامزدهای حضور در شوراها به این بخش از وظایف شورا اهمیت داده و در تبلیغات خویش بیشترین اهمیت را به این حوزه اختصاص می دادند. هم اینکه که والیبال استان و در رأس آن تیم والیبال شهرداری اورمیه روزهای بسیار بدی را سپری می کند که به هیچ وجه در شأن ورزش و ورزش دوستان نمی باشد لازم است اعضای شورای شهر اورمیه با دقت این موضوع را مورد بررسی قرار دهند و علت این همه شکستهای پی در پی را کالبدشکافی و از شهردار و رئیس سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بخواهند با حضور در شورای اسلامی شهر دلایل چنین وضعیتی را بازگو کنند. این شکستها در شرایطی انجام می پذیرد که بنا به گفته ها این تیم با پشتیبانی کامل مالی از سوی شهرداری برخوردار می باشد و ناکافی بودن بودجه نمی تواند دلیلی بر ناکامی ورزش والیبال شهرداری اورمیه که آبروی استان می باشد تلقی شود. این پشتیبانی همه جانبه در شرایطی از تیم والیبال شهرداری اورمیه انجام می گیرد که بسیاری از تیمهای ورزشی استان نظیر هاکی ، کبدی ، کشتی و … به دلیل مشکلات شدید مالی و عدم حمایت نهادهایی مثل شهرداری حتی از حضور در رقابتهای کشوری ، منطقه ای و بین المللی باز مانده اند . از اینرو شایسته نیست که ورزش پر طرفدار والیبال شهرداری اورمیه این چنین غیر موجه در مقابل تیمهای ضعیفی به زانو درآمده و پیروزی را به حریفان واگذار نماید. لطفا اعضای شورای شهر این مسئله را به دقت بررسی و نتایج را در اختیار افکار عمومی استان و اورمیه قرار دهد.

    0

دیدگاه شما