کدخبر : 19710
یکشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۵
فاقددیدگاه
یک هشدار و پیشنهاد از طرف دورنا؛

«پسماند روغن مصرف شده خانگی» نابودگر محیط زیست و آب شرب

دورنانیوز- سرویس سیاسی و اجتماعی: نقش فرهنگ شهرنشینی و فرهنگ‌سازی توسط شهرداری‌ها می‌تواند این مشکل را به حداقل برساند، باید در زمینه جداسازی زباله‌ها و مخصوصا مایعات روغنی خانگی آگاهی‌های لازم را به خانواده‌ها داد، و شهرداری‌ می‌تواند با ایجاد شرایط سخت افزاری (کپسول‌ها و زباله‌دان‌های بزرگ برای تحویل روغن‌های جمع آوری شده خانگی) برای فراگیر شدن این برنامه تلاش کند تا هرچه زودتر به این مشکل رسیدگی شده و از تخریب و نابودی محیط زیست و به خصوص آلودگی آب شرب مصرفی اورمیه جلوگیری شود.

به گزارش دورنانیوز، امروزه بحران آب و کمبود آب شرب موجود سطحی و زیرزمینی به معضل بزرگی برای دولت‌های مختلف جهان تبدیل شده است. متاسفانه این دغدغه زیست محیطی در منطقه ما به علت مصرف بی‌رویه و هدر رفت آب‌های سطحی بیشتر محسوس است که یکی از عواقب آن خشک شدن دریاچه اورمیه می‌باشد.
امروزه با ماشینی شدن شرایط زندگی و نوع زیست آپارتمانی، نوع تغذیه ما هم با شیوه نوین زندگی دچار تحول شده و خود را با شرایط محیطی تطبیق داده است.
زمان کم، فشار کاری، عدم صرف زمان لازم برای تغذیه بهتر و طبیعی موجب شده است تا انسان‌ها به مصرف غذاهای حاضری، فست فودی، و سرخ کردنی روی بیاورند.
متاسفانه حتی در پخت و پز خانگی نیز روغن‌های نباتی و گیاهی امروزه به جزئی جدائی ناپذیر از آشپزخانه ایرانی مبدل گشته‌اند.
جدا از تاثیرات منفی که این روغن‌ها بر روی سلامتی انسان داشته و انباشت آن در بدن انسان منجر به ظهور بیماری‌های خطرناکی میشود، پسماند روغن‌های مصرفی سوخته خانگی هم یکی از علل عمده تخریب محیط زیست می‌باشند.
روغن‌ها بعد از یک الی دوبار مصرف، به گفته متخصصان پزشکی و دانشمندان خاصیت سرطانی پیدا می‌کنند و نباید سعی در استفاده چندباره از آنها نمود.
امروز شاهد این هستیم که فرهنگ جداسازی پسماندها و زباله‌های خانگی از گروه خانواده و اجتماع آپارتمانی شروع شده و هر روز در حال گسترش در بیشتر سطوح و اقشار جامعه می‌باشد. جداسازی پسماند و زباله‌های خانگی در کشورهای پیشرفته، به خصوص جوامع شرق دور و اروپا و ایالت متحده از دهه‌ها قبل‎تر شروع شده و در حال فرهنگ‌سازی استفاده دوباره با تبدیل زباله‌ها به عنوان مواد بازیافتی در حال گسترش میباشد.
از تولید گازهای اشتعال‌زا برای پخت پز گرفته تا مواد پلاستیکی قابل استفاده و ضربه‌گیرهای نرم، ثمرات بازیافت زباله‌ها و پسماندها می‌باشند.
از این رو می‌توان گفت که همه این تلاش‌ها برای حفظ محیط زیست و استفاده بهینه از مواد تولیدی طبیعی و مصنوعات هستند.
بحث ما در این مقاله راجع به روغن‌های سوخته خانگی می‌باشد که در بیشتر خانه‌های ما به اشتباه و با بی‌اطلاعی از مضرات آن به فاضلاب‌های شهری ریخته می‌شود و با عدم آگاهی لازم، به هنگام شست و شوی ظروف روغنی با آب به درون چرخه آب‌های فاضلابی و تصفیه‌ای راه پیدا می‌کند.

روغن خانگی در دسته‌بندی پسماند و زباله‌ها در گروه مایعات و تر می‌باشد که نوع جمع آوری و دفع آن پروسه مختص به خود را دارد که دلیل آن سرطان‌زا بودن این مایع خطرناک می‌باشد که به هنگام نفوذ به فاضلاب‌ها و خاک، آب‌ها را آلوده به چربی سنگین کرده و خاک را غیر قابل زرع و کشت می‌کند.

روغنی و لزج بودن آب در مناطق مختلف کشور، مشکل اصلی و طاقت فرسای پروسه تصفیه آب می‌باشد که دلیل آن هم ورود روغن‌های مصرفی خانگی به فاضلاب‌ها می‌باشد. حتی گزارشاتی مبنی بر نفوذ این روغن‌های سوخته به سفره‌های آب زیرزمینی و چاه قنات‌ها اعلام شده که بسیار تاسف برانگیز می‌باشد. به خطر افتادن آبزیان با ورود فاضلاب‌های آلوده به روغن به رودخانه‌ها هم یکی از نقاط قابل تامل می‌باشد، که باید چاره‌ای برای این مشکل اندیشید وگرنه عواقب آن می‌تواند برای خود ما نیز سنگین باشد.
نقش فرهنگ شهرنشینی و فرهنگ‌سازی توسط شهرداری‌ها می‌تواند این مشکل را به حداقل برساند، باید در زمینه جداسازی زباله‌ها و مخصوصا مایعات روغنی خانگی آگاهی‌های لازم را به خانواده‌ها داد، و شهرداری‌ می‌تواند با ایجاد شرایط سخت افزاری (کپسول‌ها و زباله‌دان‌های بزرگ برای تحویل روغن‌های جمع آوری شده خانگی) برای فراگیر شدن این برنامه تلاش کند تا هرچه زودتر به این مشکل رسیدگی شده و از تخریب و نابودی محیط زیست و به خصوص آلودگی آب شرب مصرفی اورمیه جلوگیری شود.

افق ۱۴۰۴ بزرگ شهر اورمیه که توسط شهردار محترم  با عنوان «شهری پاک، فرهنگی، و الکترونیکی» یاد شده می‌تواند آغازگر این اتفاق مهم باشد.

تحریریه دورنانیوز به تمامی دستگاه‌های مربوطه (شهرداری، محیط زیست و…) پیشنهاد می‌کند تا به این مهم بیشتر توجه داشته باشند. همچنین از شهروندانی که این مقاله هشداری را رصد و مطالعه نموده‌اند خواسته می‌شود تا به اطرافیان خود از مضرات و خطرات آن آگاهی دهند چراکه موضوع آلودگی آب‌ها در این بحران کم آبی می‌تواند نابودگر زندگی بشری در مناطق ما باشد!

یادمان باشد آب یعنی زندگی

نویسنده: مهرداد امیر مطلبی

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما