کدخبر : 18787
سه شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۸
فاقددیدگاه
نه به توسعه طلبی؛

تاکید بر مخالفت ترکمان‌ها و اعراب با الحاق کرکوک به اقلیم کردستان

دورنانیوز- سرویس ایران و جهان: رئیس جبهه ترکمانی عراق با تأکید بر اینکه کرکوک مرکز فرهنگی قومیت ترکمانی است، بر مخالفت ترکمان‌ها با الحاق استان کرکوک به اقلیم کردستان یا هر استان دیگری در عراق تأکید کرد.

به گزارش دورنانیوز، ارشد صالحی در گفتگو با خبرگزاری «عین العراق نیوز» گفت: موضوع درگیر بودن استان کرکوک به جنگ با داعش موجب شده است که کردها برای الحاق این استان به اقلیم کردستان تلاش کنند، ولی نه‌تنها ترکمان‌ها، بلکه همه اقوام به جزء کردها در استان کرکوک با الحاق این استان به اقلیم یا هر استان دیگری در عراق مخالف‌اند.
صالحی با درخواست از همه جریان‌های سیاسی در کرکوک برای کنار گذاشتن موضوع الحاق کرکوک به اقلیم کردستان و اتحاد و همبستگی برای جنگ با داعش، افزود: اکنون کرکوک با حملاتی از سوی داعشی ها روبرو است و همه باید برای مقابله با این حملات و پرهیز از هرگونه اظهارنظرهای سیاسی تلاش کنند.

نگرانی عرب های کرکوک از الحاق این استان به‌ اقلیم کردستان
نماینده عرب‌های استان کرکوک در مجلس عراق گفت: الحاق استان کرکوک به اقلیم کردستان علاوه بر اینکه اقدامی غیرقانونی و نقض قانون اساسی عراق است، به‌مثابه به حاشیه راندن عرب‌های این استان خواهد بود.
خالد المفرجی در گفتگو با شبکه اطلاع‌رسانی عراق (IMN) افزود: اکثر اهالی استان کرکوک را اقوام ترکمانی و مسیحی تشکیل می‌دهند و همه این اقوام به‌غیراز کردها با الحاق این استان به اقلیم کردستان مخالف‌اند.
المفرجی با اشاره به اینکه همه ادارات دولتی در استان کرکوک به دلیل اینکه این استان وابسته به دولت فدرال است، پرچم عراق را برافراشته‌اند، از همه احزاب و جریان‌های سیاسی در این استان خواست در شرایط کنونی همه توجه خود را به مقابله با داعش معطوف کنند و از مطرح کردن مسائل مربوط به تجزیه عراق به‌منظور جلوگیری از سوءاستفاده داعش ازاین‌گونه مسائل بپرهیزند.
لازم به ذکر است پیش‌تر ویان دخیل نماینده ایزدی مجلس عراق گفته بود، نیروهای پیشمرگ از هیچ منطقه‌ای در استان کرکوک و دیگر مناطق شمال عراق خارج نخواهند شد و باز پس دادن این مناطق به دولت مرکزی هرگز امکان‌پذیر نخواهد بود.

1+
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما