کدخبر : 18519
پنج شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۲
فاقددیدگاه
گزارش:

آخرین اخبار از نقض حقوق ترکمان‌های عراق توسط اقلیم کردستان

دورنانیوز- سرویس ایران و جهان: ترکمان‌ها که در دوران رژیم صدام با مشکلات عدیده‌ای ازجمله اخراج و توهین و حتی محو هویت و تغییر زیان آن‌ها به عربی روبرو شده‌اند، امروز نیز این مشکلات آنان همچنان ادامه دارد و تلاش‌هایی نیز برای تغییر بافت جمعیتی آن‌ها از طریق اسکان دادن کردها در مناطق ترکمان نشین صورت می‌گیرد.

به گزارش دورنانیوز به نقل از خبرگزاری «الاتجاه پرس»، هشام الهاشمی گفت: شواهد و قراین نشان می دهد کسانی که تاکنون به عملیات تروریستی در داخل کردستان دست زده اند و عامل اکثر انفجارهایی که در استان کرکوک روی داده، بوده اند، قومیت کُردی داشته‌اند.
وی در مطلبی در شبکه اجتماعی «فیس‌بوک» با اشاره به اینکه اکثر عناصری که در جنگ پیشین و کنونی عین العرب نیز شرکت کرده‌اند، از داعشی های کُرد هستند، از توصیف شدن اهالی روستاهای اطراف کرکوک، جلولاء و مناطق مورد مناقشه در عراق و ساکنان تل ابیض و عین عیسی در سوریه از سوی کُردها به‌عنوان عرب‌های رانده‌شده توسط حزب بعث در دهه هفتاد میلادی انتقاد کرد.
هاشمی افزود: تعامل کردها با اهالی روستاهای عرب نشین و ترکمان نشین آزادشده از قبضه گروه داعش در استان کرکوک به‌عنوان عناصر وابسته به این گروه یا هسته‌های خاموش آن و بیرون راندن آنان از مناطق خود اشتباهی بزرگ و خطری زیان‌بار است.

مصادره املاک ترکمان‌ها در کرکوک توسط احزاب کردستانی

عضو ترکمانی شورای استان کرکوک، از مصادره املاک ترکمان ها توسط احزاب سیاسی اقلیم کردستان خبر داد.
تحسین کهیه در گفتگو با خبرگزاری «الغدپرس» گفت: برخی از احزاب کردستانی که خود را مسئول حفظ امنیت استان کرکوک می‌دانند به مصادره املاک ترکمان‌ها در این استان اقدام کرده‌اند.
کهیه با اشاره به اینکه این احزاب سیاسی برخی از خانه‌ها و دارایی‌های شهروندان ترکمانی را به بهانه اینکه این املاک متعلق به دولت هستند، مصادره کرده‌اند، افزود: صاحبان این املاک دارای سندهای ثبتی برای املاک مصادره شده خود هستند.
وی بر انجام اقدامات قانونی توسط صاحبان این املاک مصادره شده تأکید کرد.

درخواست برای تشکیل نیرویی بومی به‌منظور دفاع از مناطق ترکمان نشین عراق

رئیس شاخه جبهه ترکمانی عراق در استان نینوا از دولت فدرال خواست یک نیروی ویژه ترکمانی برای فعالیت در چارچوب نیروی پیشمرگ با هدف دفاع از مناطق ترکمان نشین تشکیل دهد.

اولای فلک اوغلو در گفتگو با خبرگزاری «السومریه نیوز» گفت: اهالی روستاهای ترکمان نشین قبک، ساجعه، هارونه و عیاضیه از توابع شهر تلعفر خواستار مداخله نیروهای پیشمرگ که در فاصله ۴ کیلومتری این مناطق مستقر هستند، برای آزادسازی این روستاها از قبضه عناصر گروه تروریستی داعش هستند؛ چراکه به‌ اعتقاد آن‌ها آزادسازی این روستاها سهم به سزایی در بازگشت تعدادی زیادی از اهالی آواره این روستاها به خانه‌هایشان خواهد داشت و موجب دور شدن عناصر مسلح داعش از این مناطق خواهد شد.

اوغلو با اشاره به اینکه اهالی مناطق ترکمان نشین اشغالی برای جنگ در کنار نیروهای پیشمرگ برای آزادسازی این مناطق کاملاً آمادگی دارند، از دولت مرکزی خواست یک نیروی ترکمانی در چارچوب تشکیلات نیروی پیشمرگ برای دفاع از مناطق ترکمان نشین تشکیل دهد.

رئیس جبهه ترکمانی عراق تأکید کرد: تلاش برای دور ساختن ترکمان‌ها از پست‌های امنیتی در عراق

رئیس جبهه ترکمانی عراق برخی ازآنچه که وی آن‌ها را «دست‌های پنهان» خواند، به دور ساختن ترکمان‌ها از پست‌های امنیتی متهم کرد.
ارشد صالحی در گفتگو با خبرگزاری «المدی پرس» گفت: ترکمان‌ها در عراق از توانایی زیادی برخوردارند، اما دست‌هایی پنهان برای دور ساختن آن‌ها از تصدی پست‌های امنیتی در کشور تلاش می‌کنند.
صالحی با اشاره به اینکه خلبان هواپیمای جنگنده «اف۱۶» که اخیراً در آمریکا سقوط کرد از ترکمان‌های استان کرکوک بود، بر ضرورت تحقیق در خصوص چگونگی سقوط این هواپیما تأکید کرد.
وی افزود: فقدان این خلبان ترکمانی که بر روی هواپیمای «اف ۱۶» در آمریکا آموزش می‌دید، دلیل آشکاری بر تلاش برای دور ساختن ترکمان‌ها از پست‌های امنیتی در عراق است.

تشکیل کمیته ای برای نجات ترکمان ها در عراق

وزارت حقوق بشر عراق از تشکیل کمیته‌ای بین این وزارتخانه با نهاد ریاست جمهوری این کشور برای نجات ترکمان‌ها خبر داد.

محمد البیاتی وزیر حقوق بشر عراق در گفتگو با خبرگزاری «الغدپرس» گفت: بین این وزارتخانه و نهاد ریاست جمهوری عراق برای اگر حقوق ترکمان‌های کرکوک تحقق نیابد، ناچار به مبارزه مسلحانه خواهند شد نجات ترکمان‌ها که در دوران رژیم صدام با مشکلات عدیده‌ای ازجمله اخراج و توهین و حتی محو هویت و تغییر زیان آن‌ها به عربی روبرو شده‌اند و امروز نیز این مشکلات آنان همچنان ادامه دارد و تلاش‌هایی نیز برای تغییر بافت جمعیتی آن‌ها از طریق اسکان دادن کردها در مناطق ترکمان نشین صورت می‌گیرد، تشکیل‌شده است.
بیاتی که خود از قومیت ترکمانی است، افزود: متهم شدن برخی از احزاب کردستانی به مصادره املاک ترکمان‌ها در کرکوک احزاب کردستانی از خلال دست گذاشتن بر روی مناطق ترکمان نشین و سیطره نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان بر دستگاه‌های امنیتی و پلیس در این مناطق به مشکلات ترکمان‌ها دامن می‌زنند، بنابراین ما برای باز پس گرفتن املاک خود تلاش خواهیم کرد.

 

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما