کدخبر : 18491
پنج شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۴ - ۹:۵۲
فاقددیدگاه
+راهکارها

صرفه‌جویی در مصرف آب، رسالتی بر دوش شهروندان و مسئولین استان

دورنانیوز- سرویس سیاسی و اجتماعی: مردم و مسئولین آذربایجان غربی باید بحران کمبود آب شرب در استان را جدی گرفته و رفع این معضل اساسی را سرلوحه و اولویت تمامی تصمیمات و فعالیت‌های خود قرار دهند.

به گزارش دورنانیوز، مدتی است که بحران کم‌آبی در کشورمان شکلی جدی به خود گرفته و تبدیل به دغدغه‌ای انکارناپذیر شده است. ایران با داشتن یک درصد مساحت کره زمین و ۱٫۱ درصد جمعیت جهان فقط ۰٫۳۶درصد از آب‌های تجدیدشونده جهان را دارد و متوسط بارندگی در ایران یک سوم متوسط بارندگی جهان می‌باشد.

ایران کشوری با اقلیم عمدتاً گرم و خشک است. رشد سریع جمعیت مهم‌ترین عامل کاهش سرانه آب تجدیدشونده کشور در قرن گذشته بوده است. جمعیت ایران در طی این هشت دهه، از حدود ۸ میلیون نفر در سال ۱۳۰۰ به ۷۸ میلیون نفر تا امروز رسیده است. بر این اساس میزان سرانه آب تجدیدپذیر ساﻻنه کشور از میزان حدود ۱۳۰۰۰متر مکعب در سال ۱۳۰۰ به حدود ۱۴۰۰متر مکعب در سال‌های گذشته تقلیل یافته و در صورت ادامه این روند، وضعیت در آینده به مراتب بدتر خواهد شد.

براساس شاخص فالکن مارک، ایران در آستانه قرار گرفتن در بحران آبی است. با توجه به اینکه در دهه ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ خورشیدی حدود ۶۹ درصد از کل آب تجدیدپذیر سالیانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، براساس شاخص سازمان ملل، ایران نیز اکنون در وضعیت بحران شدید آبی قرار دارد. بر اساس شاخص مؤسسه بین‌المللی مدیریت آب نیز، ایران در وضعیت بحران شدید آبی قرار دارد. بنابر شاخص‌های ذکر شده، کشور ایران برای حفظ وضع موجود خود تا سال ۲۰۲۵ باید بتواند ۱۱۲درصد به منابع آب قابل استحصال خود بیفزاید که این مقدار با توجه به امکانات و منابع آب موجود غیرممکن به نظر می‌رسد.

طی چند سال گذشته کمبود آب در استان آذربایجان غربی مشکلاتی را برای مردم و مدیریت استان ایجاد کرده است. بنابراین هرسال پیش از آغاز فصل تابستان مسئولان استان توصیه‌ها و اخطارهای لازم را در خصوص چگونگی مصرف آب شرب و کمبود آن به همشهریان گوشزد می‌کنند.

متاسفانه به رغم این توصیه‌ها، در سطح شهر مشاهده می‌شود که برخی از مردم به شست و شوی روزانه حیاط و ماشین می‌پردازند و حتی در ارگان‌های مهم دولتی استان نیز آبیاری مداوم فضای سبز آنها از جمله برنامه‌های روزانه این دستگاه‌ها به شمار می‌رود.
در حال حاضر متوسط مصرف آب هر آذربایجانی در شبانه‌روز در بخش خانگی ۱۸۰ لیتر است در حالی که این رقم باید به ۱۲۰ لیتر برسد.

همچنین مدیر عامل آب منطقه ای آذربایجان غربی از هدر رفت ۷۰% از منابع آب شیرین آذربایجان غربی خبر داد و گفت: میزان آبهای شیرین استان سالیانه بیش از ۴ میلیارد متر مکعب است که از این میزان بیش از ۲ میلیارد متر مکعب آن، آبهای سطحی و ۲ میلیارد متر مکعب آن نیز از طریق آبهای زیر زمینی و با هزینه بسیار بالا تامین که بدلیل مصرف غیراصولی و نادرست بیش از ۷۰ درصد آن هدر می رود.

دانشجو تغییر شرایط اقلیمی منطقه – افزایش بی رویه بهره برداری از منابع آب و احداث سدها را از عوامل به هم خوردن اکولوژیک استان دانست و گفت: ۶۰ درصد بحران آب در استان بدلیل توسعه مصارف و ۳۰ درصد نیز بدلیل تغییر شرایط اقلیمی در استان روی داده است.

در حال حاضر با توجه به گرمای هوا و خشکسالی که در استان حاکم است ۲۶۰ روستای استان با کمبود آب مواجه‌اند و با توجه به وضعیت بعضی‌ از این روستاها آب جیره‌بندی شده و در بعضی دیگر با تانکر آبرسانی می‌شود.

هم اکنون ۲۲ درصد از آب شرب در بخش غیرخانگی مصرف می شود بنابراین دستگاه‌ها، نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی باید در مصرف آب صرفه جویی لازم را به خرج دهند چرا که در حال حاضر برخی از سازمان‌ها و دستگاه ها جزء پرمصرف ترین مشترکان به شمار می آیند و باید در شرایط کم آبی مصرف بهینه آب را در بخش خود نهادینه کنند و در صرفه جویی ۳۰ درصدی آب در فصل تابستان پیش قدم باشند.
دستگاه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌ها باید با اعمال تدابیری در صدد مصرف بهینه آب باشند و در این راستا می توان با استفاده از تجهیزات و دستگاه‌های کاهنده در مصرف بهینه آب صرفه جویی کرد به عنوان مثال استفاده از ابزارها و تجهیزات کاهنده ۴۵ تا ۵۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی می شود و این تجهیزات نقش بسزایی در مصرف بهینه آب دارند.

مردم و مسئولین آذربایجان غربی باید بحران کمبود آب شرب در استان را جدی گرفته و رفع این معضل اساسی را سرلوحه و اولویت تمامی تصمیمات و فعالیت‌های خود قرار دهند.
بنابراین با فرا رسیدن فصل گرما و افزایش مصرف آب در این فصل بهتر است برای کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی مصرف، نکاتی را رعایت کنیم:فضای سبز شهری بخشی از فضاهای باز شهری است که در عرصه های طبیعی یا مصنوعی آن تحت استقرار درختان، گل ها، چمن ها و سایر گیاهان است که براساس نظارت و مدیریت انسان با در نظر گرفتن ضوابط، قوانین و تخصص های مرتبط با آن برای بهبود شرایط زیستی، زیستگاهی و رفاهی شهروندان و مراکز جمعیتی غیر روستایی، حفظ، نگهداری یا بنا می شوند.
آبیاری فضای سبز یکی از اصول اساسی در مدیریت پایدار فضای سبز محسوب می شود. در آبیاری فضاهای سبز شهری با توجه به نوع آن فضا و خاک آن و … از روش‌های سطحی و تحت فشار استفاده می‌شود.
در هنگام طراحی و عملیاتی کردن فضاهای سبز، نکات مهمی در زمینه آبیاری لحاظ شود:
• انتخاب گیاهان باید با توجه به اقلیم منطقه باشد. گیاهان سازگار با شرایط آب و هوایی منطقه انتخاب شوند، به عنوان مثال درخت بید یا چنار و صنوبر درختان زیبایی هستند اما نمی توان در فضای سبز شهری مثل کاشان کاشت.
• به هر میزان بستر کاشت گیاهان مناسب تر و نزدیک به بهترین شرایط باشد نیاز آبی گیاه کمتر و مقاومت آن در برابر تنش های کم آبی بیشتر خواهد بود. ترکیبی از خاک رسی و شنی با نگه داشتن آب در زمان بیشتر دوره آبیاری را طولانی تر می‌کند و گیاه نیاز به آبیاری کمتری دارد. اخیرا ژل‌ها یا بلورهایی برای ذخیره کننده آب ارائه شده، این ژل‌ها قادر به جذب آب تا ۱۰۰ برابر وزن خود را فراهم می کنند که با قرار دادن آنها در زیر ریشه گیاه امکان ذخیره آب مورد نیاز گیاه را برای چند روز مرتفع می‌کند، بنابراین از این رو تعداد دفعات آبیاری کاسته می شود.
• استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری مانند آبیاری بارانی و قطره‌ای به خصوص در فضاهای سبز عمومی، نیمه عمومی و خیابانی.
• انتخاب زمان مناسب آبیاری از اصول مهم آبیاری فضای سبز است، بهترین زمان پیشنهادی برای آبیاری ساعات اولیه صبح یا فاصله زمانی ۸ تا ۱۲ شب است و در این ساعات آبیاری فضای سبز بسیار موثرتر خواهد بود.
• در آبیاری فضاهای سبز عمومی، نیمه عمومی و خیابانی از آب شرب شهر استفاده نشود و در آبیاری فضای سبز خانگی حتی المقدور جایگزین مناسبی برای آب شرب استفاده شود، گزینه های مختلفی در این زمینه وجود دارد که از جمله آن می‌توان به استفاده از سیستم های آب خاکستری یا جمع آوری آب باران اشاره کرد.
• تعیین زمان بندی مناسب برای آبیاری فضای سبز به نحوی که اغلب مشاهده می‌شود در یک منطقه از روی عادت تمام گیاهان را به یک میزان آب می‌دهد در حالی که نیاز آبی یک درخت ۲۰ ساله با نهال دو ساله و نیاز آبی یک گونه با گونه دیگر متفاوت است.
گیاهان مناسب در فضاهای سبز استان آذربایجان غربی
• زیتون تلخ، توت آمریکایی، ارغوان و ابریشم مصری از جمله گیاهانی هستند که نیاز زیادی به آب ندارند بنابراین بهتر است از این نوع گیاه در فضای سبز اورمیه کاشته شود.
زیتون تلخ: درختی خزان کننده با حداکثر ارتفاع ۱۲ متر است گل‌های بنفش رنگ و معطر این درخت در اردیبهشت ظاهر می شوند و نمای زیبایی به درخت می دهند. میوه های زیتون تلخ که در تابستان ظاهر می شوند شبیه به زیتون اما سمی هستند و به مدت طولانی حتی تا پاییز و زمستان بر روی شاخه ها باقی می مانند. زیتون تلخ نیاز به آفتاب کامل دارد و در انواع خاک‌ها به شرط آنکه عمق خاک کافی باشد قادر به رشد است، همچنین نیاز آبی زیتون تلخ پایین است و درختی مناسب برای جنگل کاری در مناطقی که سرمای شدید نداشته باشند، است.
• توت آمریکایی: درختی خزان کننده با حداکثر ارتفاع ۲۰ متر و دارای شاخه های خاردار است. قسمت قابل توجه این درخت میوه های کروی شکل، نارنجی رنگ و شبیه به پرتقال است که ظاهری چروک مانند دارد. این گیاه به آفتاب کامل و خاک عمیق و معمولی نیاز دارد و نیاز آبی آن پایین است.
• ارغوان: درختچه ای خزان کننده با حداکثر ارتفاع ۱۵ متر است. گل های ارغوانی رنگ آن در اوایل بهار و قبل از ظاهر شدن برگ‌ها نمایان شده به طوری که شاخه ها یکپارچه گل می شوند. ارغوان در خاک های گچی و آهکی به خوبی رشد می کند، نیاز به آفتاب کامل دارد و نیاز آبی آن بسیار کم و به خشکی و کم آبی مقاوم است.
• ابریشم مصری: درختچه ای خزان کننده با حداکثر ارتفاع ۳ متر است. این گیاه در انواع مختلف خاک رشد می کند، نیاز به آفتاب کامل دارد و در نیم سایه هم قادر به رشد هستند نیاز آبی بسیار کم و به خشکی و کم آبی مقاوم است.
روش‌های افزایش راندمان آب مصرفی در بخش کشاورزی
بخش کشاورزی با این واقعیت روبرو است که در آینده باید ضمن مصرف آب کمتر تولید بیشتری را عرضه کند بنابراین باید با مدیریت صحیح منابع آب و استفاده از دانش و فناوری‌های نوین برای ارتقاء بهره وری از منابع آب، افزایش کارایی مصرف آب، افزایش راندمان آبیاری و افزایش عملکرد در واحد سطح گام‌های اساسی را بردارد، که با توجه به نوع کشت، شرایط آب و هوایی، نوع محصول و … می توان راهکارهای مناسب را انتخاب کرد.
۱.۱. بهینه سازی روش‌های آبیاری و افزایش کارآیی مصرف آب در اراضی زراعی
• اصلاح الگوی کشت محصولات زراعی
• انتخاب ارقام پرمحصول و با کارآیی مصرف آب بالا و ترویج کشت آنها
• اصلاح ژنتیکی گیاهان با استفاده از تکنیک‌های جدید (بیوتکنولوژی) و تولید ارقام با کارآیی مصرف آب بالا
• تحقیقات روی ارقام مقاوم به شوری و خشکی و دستیابی به آن
• بررسی و تحقیق درباره آرایش کاشت گیاهان زراعی مختلف
• استفاده و ترویج مدیریت تلفیقی آب و کودهای شیمیایی
• کاشت زود گیاهان به منظور فرار از خشکی و تنش
• گسترش کشت ارقام با طول دوره رشد کوتاه و رشد اولیه سریع
• بررسی در مورد تعیین ابعاد مناسب مزرعه به منظور بهبود راندمان آبیاری
• بررسی و تحقیق درمورد تراکم بوته مطلوب در هکتار
• افزایش راندمان آبیاری و یکپارچه سازی اراضی
۱.۲. اصلاح ساختار آبیاری سنتی در مزارع و باغات
• تسریع در اجرای طرح های یکپارچه سازی
• ترویج استفاده از روش‌های مناسب آبیاری
• استفاده از آب برگشتی فاروها و نوارها
• گسترش آموزش روش‌های مدرن و کارآمد آبیاری سطحی ازقبیل آبیاری کابلی و موجی
• استفاده از سیستم‌های آبیاری زیرزمینی و روش‌های آبیاری زیرسطحی با حذف تبخیر از خاک
۱.۳. کاهش تبخیر ازسطح مزرعه
• استفاده از روش‌های زراعی برای کاهش تبخیر و تعرق و ترویج آن
• کاهش تبخیر مستقیم در زمان آبیاری و اجتناب از آبیاری در اواسط روز
۱.۴. استفاده از روش‌های مناسب مدیریت آبیاری به منظور کاهش تلفات آب
• تحقیق و بررسی و ترویج کشت نشایی
• ترویج و توسعه استفاده از روش‌های آبیاری تحت فشار در آبیاری‌های اولیه
• انجام اقدامات فنی نظیر کشت بذور جوانه دار شده و با کشت بذور غنی شده که سریع رشد کنند.
۱.۵. انجام کم آبیاری به منظور افزایش کارآیی مصرف آب:
• انتخاب گیاه مناسب برای کم آبیاری (گیاهانی که دارای دوره رشد کوتاه راندمان مصرف آب بالا و مقاوم به خشکی هستند)
• خاک مناسب برای کم آبیاری (خاک‌های دارای ظرفیت نگهداری بالا)
• کیفیت آب آبیاری (کیفیت آب باید خوب باشد)
• عملیات زراعی (باید از روی منحنی تابع تولید،درآمد و هزینه تعیین شود)
• زمان آبیاری (باتوجه به رفتار گیاه که حداقل تأثیرات منفی را بر رشد آن داشته باشد)
• روش‌های اعمال کم آبیاری (بستگی به کیفیت آب و خاک دارد)
• مصرف کود (به ویژه کودهای پتاسیم و روی نقش مهمی در تنظیم روزنه ها و کاهش تعرق گیاه دارند)

توصیه هایی برای مصرف بهینه آب در منازل مسکونی

۱. استفاده از ماشین لباسشویی و ظرفشویی با ظرفیت کامل. برخی از بررسی ها، نشان داده انجام این توصیه می تواند ۴۴۵۰ لیتر در ماه صرفه جویی به دنبال داشته باشد.
۲. کوتاه کردن زمان دوش گرفتن: بعضی از بررسی‌ها نشان می دهد با کاهش یک دقیقه دوش گرفتن موجب ۶۸۰ لیتر کاهش مصرف در ماه فراهم می شود.
۳. نصب سردوش های خوب و کارآ (کم مصرف).
۴. خیساندن ظروف کثیف هنگام شستشو. روش کار بدین گونه است که ظرفشویی را پر از آب کرده و ظرف را داخل آب می گذاریم آن را داخل ظرفشویی پاک کرده سپس عمل آبکشی را انجام می دهیم.
۵. استفاده از یک تشت برای شستشوی میوه ها و سبزیجات.
۶. جارو کردن زمین به جای شستن آن.
۷. استفاده از استخر سر پوشیده برای جلوگیری از تبخیر آب.
۸. دقت در عدم وجود نشتی از لوله ها و شیرآلات.
۹. استفاده از کارواش برای شست و شوی ماشین.
۱۰. بستن آب به هنگام مسواک زدن و وضو گرفتن. مطالعات نشان می دهد با انجام این کار هر ماه ۱۲۰ لیتر آب صرفه جویی می شود.
۱۱. شستن لباس‌های تیره با آب سرد باعث صرفه جویی، کاهش مصرف انرژی و ثابت ماندن رنگ و چروکیده نشدن آنها می شود.
۱۲. عایق یندی لوله های آب گرم و سرد در محیط هایی که تبادل حرارتی زیاد دارند. برای نمونه جایی که لوله با محیط بیرون ارتباط دارد یا روکار باشد.
۱۳. گرفتن دوش به جای وان، استفاده از وان به ۲۵۰ لیتر آب نیاز دارد. در صورتی که استفاده از دوش به ۱۰۰ لیتر آب نیاز دارد.
۱۴. استفاده از وسایل خانگی جدید کم مصرف مانند فلاش تانک توالت، ظرفشویی، لباسشویی، کولر و غیره.
استفاده از لوازم کاهنده آب در بخش خانگی و اداری

یکی از موارد اصلی مصرف آب در کاربری های خانگی، استحمام و دوش حمام است. استفاده از سردوش های مناسب با قابلیت اختلاط آب و هوا، کنترل میزان جریان خروجی آب و حالت های مختلف پاشش، می تواند تا حدود ۵۰ درصد در کاهش مصرف آب موثر باشد. این سردوش‌ها به دوسته قابل نصب روی دوش های تلفنی و ثابت دسته بندی می شوند. هر چه سطح مقطع این سردوش ها پهن تر باشد، با توجه به سهولت شست و شو، در کاهش مصرف آب کمک بیشتری خواهند کرد.
فلاش تانک‌های کم مصرف: یکی از مهمترین بخش های مصرف در خانوار و خصوصاً در ادارات و سازمان های خصوصی، مصرف آب در فلاش تانک‌ها است. آمار نشان می دهد فقط ۲۰ درصد مصرف آب در توالت‌ها صرف پاکیزگی شخصی و طهارت می شود و ۸۰ درصد بقیه آبی است که در خروجی فلاش تانک‌ها به صورت مستقیم به فاضلاب تبدیل می شود. سیفون های معمولی و قدیمی که برای نظافت کاسه توالت استفاده می شوند در هر بار تخلیه بین ۱۲ تا ۱۶ لیتر آب شرب تصفیه شده را هدر می دهند. این در حالی است که در اغلب موارد تمیز کاری کاسه توالت با حجم آبی معادل نصف این مقدار هم امکان پذیر است بنابراین راهکار منطقی برای کاهش مصرف در این بخش کم کردن حجم آب خروجی از فلاش تانک‌ها است.
بدین منظور روش‌های مختلفی وجود دارد که استفاده از بطری پلاستیکی پرآب، استفاده از آجر و یا هر ماده حجم دهنده دیگر درون مخزن برای کاهش حجم مخزن از ساده ترین روش ها است هر مشترک می‌تواند به آسانی با قراردادن یک جسم حجیم نظیر بطری پرشده از آب، کیسه کاهنده حجم فلاش تانک و حتی قطعه ای آجر پیچیده شده در لفاف پلاستیکی، حجم مخزن فلاش تانک را کاهش دهد. همچنین شناورهای خاصی وجود دارد که به شناور صرفه جوئی مشهورند و با هزینه ناچیزی می توانند فلاش تانک قدیمی شما را کم مصرف کنند.
شیرهای پدالی: این شیرآلات به گونه ای طراحی شده اند که بدون نیاز به تماس دست، فقط بافشار پدال تعبیه شده توسط پا، جریان آب برقرار می‌شود و تا زمانی که مصرف کننده پای خود را از روی پدال بر نداشته، جریان برقرار است و به محض بر داشتن پا جریان آب قطع می شود. این شیرآلات به دلیل طراحی ساده و نصب آسان، برای نصب در مدارس، بیمارستان ها ، تمام مراکز پزشکی، هتل ها، مساجد و مراکز مذهبی، رستوران ها، شرکت ها و ادارات دولتی بسیار مناسب است.
پرلاتورهای مجهز به پیچ تنظیم: این گونه از پرلاتورها (افشانک ها) پیشرفته ترین مدل پرلاتورهای غیر فشاری است که مجهز به پیچ تنظیم جریان آب خروجی از سرشیر است. در این محصول، این امکان برای مصرف کننده وجود دارد که میزان حجم آب خروجی را بین ۱.۷ تا ۶.۷ لیتر بر دقیقه به دلخواه و متناسب با نیاز خود تنظیم کند این پرلاتور بدون محدودیت فشار کاری نداشته و جریان آب خروجی از آن ثابت است. برخی از مزایای این کالا به قرار زیر است:
۱. دارا بودن مکانیزم اختلاط آب با هوا
۲. صرفه جویی در مصرف آب به میزان ۳۵ تا ۸۵ درصد
۳. عمر مفید حداقل ۵ سال
۴. خروجی ثابت در فشارهای متغیر ورودی
۵. عدم تاثیر منفی روی کیفیت آب
۶. آبندی کامل قطعات
۷. مقاومت در برابر شکل پذیری در دماهای مختلف
۸. تکنولوژی رفع رسوب به سهولت (لمس دست)
سرشیرهای فشاری غیرخودکار: یکی از بهترین گزینه برای کاهش مصرف آب در روشویی های سرویس های بهداشتی است این سرشیر با قابلیت اختلاط هوا با آب خروجی، میزان مصرف آب را تا ۴۸ درصد کاهش می‌دهد. از طرفی قابلیت قطع سریع جریان به کمک فشار ضامن موجود، علاوه بر افزایش میزان کاهش مصرف آب، از انتقال آلودگی به واسطه تماس دست با شیر آب جلوگیری می‌کند. توجه داشته باشید، وقی شما از شیرهای فشاری غیر خودکار استفاده می‌کنید، نیازی به باز و بسته کردن شیر آب در هر نوبت شست وشو ندارید و شما یکبار تنظیم فشار و دمای آب را به کمک باز کردن شیر آب انجام می‌دهید. از این سرشیرها علاوه بر شیر روشویی، می توانید در شیر ظرفشویی و شلنگ توالت نیز استفاده کنید.
سرشیرهای فشاری خودکار، گزینه های بسیار مناسب برای استفاده در اماکن عمومی هستند، این سرشیر علاوه بر امکان کاهش مصرف آب تا سقف ۸۹ درصد، دارای قابلیت های منحصر به فرد زیر نیز است:
قابلیت قطع خودکار جریان آب
قابلیت تنظیم زمان برقراری جریان آب
قفل ضد سرقت به همراه آچار ویژه هر سرشیر
این سرشیر با قابلیت های ذکر شده بهترین گزینه برای نصب روی شیر آلات اماکن عمومی نظیر پارک‌ها، بیمارستان‌ها، هتل‌ها، سرویس‌های بهداشتی عمومی و سایر اماکن مشابه است.
شیرآلات الکترونیکی:
۱. صرفه جوئی در مصرف آب تا ۷۰ درصد
۲. اجبران افت فشار در طبقات بالایی ساختمان
۳. عملکرد الکترونیکی بر مبنای ارسال و دریافت نور مادون قرمز و بدون تماس دست
۴. سیستم نمایشگر تمام شدن عمر باطری
۵. عایق رطوبت
۶. مقاوم در برابر نویز
۷. مجهز به سیستم مخلوط کننده آب و هوا برای صرفه جویی بیشتر
۸. استفاده از شارژ برای شارژ باطری و عدم نیاز به تعویض باطری و قابلییت عملکردی فقط با شارژر
۹. قابلیت تنضیم دما و سرمایش و گرمایش آب از روی شیر
۱۰. عدم خرابی از نوع چکه کردن
۱۱. قابلیت نصب روی شیرآلات موجود (مخصوص سرشیرهای الکترونیکی)
شیرها و سر شیرهای فتوالکتریک: برای علاقمندان به استفاده بهداشتی از شیرهای آب که دوست ندارند در زمان استفاده از شیر آن را لمس کنند، گزینه مناسبی است. این شیرآلات قابلیت کاربرد در دستشوئی و حمام را دارند و مانند شیرهای خودکار مکانیکی، از حالت مخلوط خارج شده و به صورت تکی آب سرد و گرم را تنظیم کرده و به مصرف کننده تحویل می دهند. معمولاً این نوع از شیرها یا سر شیرها با برق و یا باطری قابل عرضه می شوند
شیرها و سر شیرهای فتوالکتریک به گونه ای طراحی شده اند که در صورت قرارگیری یک مانع در زیر یا مقابل حس گر(سنسور) الکترونیکی آن، آب از شیر خارج شده و پس از برطرف شدن مانع جریان آب را قطع می کنند. این شیرآلات و سر شیرها مجهز به زمان سنج هایی هستند که در برابر یک مانع ثابت به صورت زمان دار عمل کرده و آب را برای یک بار و در حد چند ثانیه تخلیه می کند و از جریان مداوم آب به مدت زمان نامحدود (به عنوان مثال بیش از ۴۵ ثانیه) جلوگیری می کند.
شیرها و سر شیرهای فتوالکتریک برای کاهش میزان آب مصرفی در اماکن خاص و عمومی مانند اتاق های عمل بیمارستان ها، مدارس، اماکن مذهبی و مساجد، ادارات دولتی، هتل ها، سینماها، پایانه ها و … کارائی بالائی دارند. در منازل مسکونی به دلیل قیمت پایین تر سر شیرهای فتوالکتریک نسبت به این نوع شیرالات (حدود یک دهم)، سر شیرهای فتوالکتریک بیشتر مورد اقبال قرار گرفته است.
برخی از ویژگی های شیرها و سر شیرهای فتوالکتریک عبارتند از:
۱. صرفه جوئی در مصرف آب تا ۷۰ درصد
۲.جبران افت فشار در طبقات بالایی ساختمان
۳. عملکرد الکترونیکی بر مبنای ارسال و دریافت نور مادون قرمز و بدون تماس دست
۴. سیستم نمایشگر تمام شدن عمر باطری
۵. عایق رطوبت
۶. مجهز به سیستم مخلوط کننده آب و هوا برای صرفه جویی بیشتر
۷. استفاده از شارژر برای شارژ باطری و عدم نیاز به تعویض باطری و قابلیت عملکردی فقط با شارژر
۸. قابلیت تنضیم دما و سرمایش و گرمایش آب از روی شیر
۱۱. عدم خرابی از نوع چکه کردن
۱۲. قابلیت نصب روی شیرآلات موجود (مخصوص سرشیرهای الکترونیکی)
شیرهای فشاری: ساز و کار عملکرد این شیرها به گونه ای است که پس از آوردن فشار بر روی دسته شیر، جریان آب برای مدت زمان مشخصی ( ۵ ، ۱۰ و یا ۱۵ ثانیه ) برقرار شده و پس از آن توسط مغزی (Cartridge) ویژه ای به صورت خودکار جریان آب قطع می شود و برای برقراری مجدد جریان، دسته شیر باید دوباره فشرده شود.بنابراین استفاده از این ساز و کار، برای صرفه جویی آب در مدارس و دستشویی‌ها بسیار موثر است، زیرا علاوه بر صرفه جویی در مدت زمان استفاده از جریان آب، از بازماندن شیرهای آب در مدت زمان استفاده نیز جلوگیری خواهد شد، این نوع شیرآلات می توانند تا ۵۰ درصد مصارف آب را کاهش دهند.

گزارش از: رضا اصغری

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما