کدخبر : 17242
دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۲
فاقددیدگاه
دبیر ستاد احیای دریاچه اورمیه:

تبعات خشک شدن دریاچه اورمیه بالاتر از وقوع جنگ است

دورنانیوز - سرویس دریاچه اورمیه: بحران خشکسالی در دریاچه اورمیه هر روز شدید تر می شود و ادامه این روند تداوم حیات میلیونها نفر در اطراف این دریاچه را با تهدید مواجه می کند.

به گزارش دورنانیوز، آمار و ارقام ها خود گویای وضعیت وخیم کم آبی در کشور و به تبع آن آذربایجان غربی است وضعیتی که فهم آن با توجه به تغییرات اقلیم مناطق و از بین رفت بیش از ۹۵ درصد مساحت دریاچه ارومیه برای مردم عادی نیز امکانپذیر است.

برداشت های بی رویه آب های زیرزمینی، هدررفت آب در بخش های مختلف، مصرف بی رویه آب در بخش های مختلف به خصوص کشاورزی و عدم مدیریت منابع آبی به همراه کاهش نزولات آسمانی این بحران به مرز هشدار رساند و اگر برنامه ریزی جدی صورت نگیرد در سالهای آتی باید شاهد مرگ و نابودی بخش های مختلف باشیم.

هر چند منابع آبی محدود است اما عدم برنامه ریزی و فرهنگ سازی اصولی هنوز بسیاری از مسئولان و مردم را به این باور که اگر کشور به صورت جدی و مستمر در مورد آب تصمیم گیری نکند بعد از ۱۵ سال کشور از بی آبی از بین می رود نرسیده اند.

یکی از شواهد این ادعا دریاچه ارومیه است که امروز بیش از ۹۵ درصد از مساحت این پهنه آبی از بین رفته و هزینه هزاران میلیارد تومان اعتبار و برنامه ریزی و همایش های متعدد هنوز منجر به احیای آن نشده است چرا که منابع آبی کشور محدود است.

ایران تنها کشوری است که از ۹۶ درصد آبهای سطحی استفاده می کند

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در خصوص مسایل و مشکلات بحران کم آبی به خبرنگار مهر گفت: در حال حاضر کشور با بحران شدید کم آبی مواجه است که اگر مدیریت نشود باید بعد از ۱۵ سال آینده منتظر از بین رفتن بخش های مختلف از بی آبی باشیم.

عیسی کلانتری با بیان اینکه بر اساس اعلام کارشناسان بحران آب در ایران در حال تبدیل شدن به موقعیتی خطرناک برای ساکنان بسیاری از شهرها، به ویژه کلان شهرهایی است که جمعیت زیادی در آنها متمرکز شده اند افزود: هم اکنون برداشت آب در کشور از آب های سطحی به بالای ۹۰ درصد رسیده در واقع نسل فعلی بدون توجه به آینده حق آبه نسل های آتی را مصرف می کند.

وی با تاکید براینکه موضوع آب از همه موضوعات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی مهمتر بوده و باید برنامه ریزی های کلانی در این مورد صورت گیرد عنوان کرد: تمامی کشورهای دنیا زیر ۴۰ درصد از آبهای سطحی خود را استفاده می کنند این در حالی است که ایران تنها کشوردنیا است که از ۹۶ درصد آبهای سطحی خود استفاده می کند.

کلانتری مجموع آبهای زیرزمینی کشور را ۵۰۰  میلیارد مترمکعب عنوان کرد و گفت: از این میزان آبهای زیرزمینی ۲۰۰ میلیارد مترمکعب را آبهای شیرین و لب شور و ۳۰۰ میلیارد مترمکعب را آب شور تشکیل داده است.

وی با بیان اینکه تا کنون از منابع آبی زیرزمینی شیرین ولب شور افزون بر ۱۳۰ میلیارد مترمکعب درکشوربرداشت شده است که برداشتی بی رویه است اظهارداشت: ادامه این روند بحران کم آبی را تشدید می کند.

سالانه ۴۲ میلیارد مترمکعب آب تجدیدپذیر در کشور هدر می رود

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه توان تجدید پذیری آبهای زیرزمینی و سطحی کشور درسالهای گذشته ۱۳۲ میلیارد مترمکعب بود که این میزان براساس اعلام اخیر اتاق فکر وزارت نیرو به زیر ۹۰ میلیاردمترمکعب رسیده است افزود:

کلانتری با بیان اینکه سالانه در کشور ۴۲ میلیارد مترمکعب آب تجدید پذیرهدر می رود اضافه کرد: در ۱۵ سال قبل بیلان آب کشور ۴۷ میلیارد مترمکعب بود که این رقم در پنج سال گذشته به ۳۷ میلیارد و در حال حاضر  به ۳۳ میلیارد مترمکعب رسیده است.

وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی و نمایندگان ملت نیز باید مارا در برنامه ریزی برای استفاده بهینه آب بیشتر از گذشته همراهی کنند افزود: پیشنهاد میکنم که محوریت برنامه ششم توسعه درکشور که درحال برنامه ریزی است به تعادل بخشی آبها  اختصاص یابد.

دبیرستاد احیای دریاچه ارومیه در خصوص اقدامات این ستاد در راستای احیای دریاجه ارومیه گفت: هم اکنون دریاچه ارومیه روزهای بحرانی را سپری می کند هر چند بارش های اخیر موجب تثبت شرایط دریاچه شد اما به دلیل فرارسیدن فصل گرما نباید چندان به وضعیت موجود امیدوار بود.

کلانتری با تاکید بر اینکه طرح های احیای دریاچه ارومیه با توجه دولت یازدهم در حال اجراست افزود: برای احیای دریاچه ارومیه ۲۱ هزار میلیارد ریال اعتبار ازمحل ردیف های بودجه امسال، منابع آب های مرزی و ماده ۱۰ و ۱۲ حوادث غیرمترقبه تامین شده است و تصویب این ردیف اعتباری برای احیای دریاچه از سوی دولت دراولین اقدام  نشان از عزم دولتمردان برای احیای دریاچه ارومیه دارد.

 دریاچه ارومیه

تبعات خشک شدن دریاچه اورمیه بالاتر از وقوع جنگ است

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در پاسخ به سوال تبعات خشکی دریاچه ارومیه  گفت: اگردریاچه ارومیه احیا نشود باید پنج میلیون نفراز جمعیت کشورجا به جا شود که جا به جایی آن برای شهری مانند تبریز و درصورت امکان ۴۰۰ میلیارد دلارهزینه دربرخواهد داشت.

کلانتری با تاکید بر اینکه تبعات بهداشتی و اجتماعی که خشکی دریاچه در پی خواهد داشت، بالاتر از هر جنگی است که به کشور تحمیل شده است اظهارداشت: درحال حاضر تغییرات اقلیمی و تبعات زیست محیطی خشک شدن دریاچه ارومیه در استان های آذربایجان غربی و شرقی بیش از سایر نقاط کشور احساس می شود و پس باید مردم و مسئولان این استانها بیش از پیش در احیای بزرگترین دریاچه داخلی ایران تلاش کنند چراکه اگر دریاچه ارومیه خشک شود زندگی در آذربایجان از بین خواهد رفت.

وی با بیان اینکه موجودیت آذربایجان با بقای دریاچه عجین شده است افزود: دولت  و در راس آن رئیس جمهوری کشورمان تمام توان خود را برای بقای دریاچه ارومیه به کار بسته است اما باید رسانه ها به ویژه رسانه ملی با اطلاع رسانی هرچه بیشتر خود مردم را بیش از پیش آگاه کنند تا با آگاهی بیشتری دولت را در این راه سخت همراهی کنند.

کلانتری با بیان اینکه در سال های گذشته نسبت به حق آبه دریاچه ارومیه کم توجهی شده است، خاطر نشان کرد: متاسفانه سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی دریاچه ارومیه در سال های گذشته هیچ گونه دفاعی از حقوق این دریاچه نکرده است و امیدواریم اندک فرصت باقی مانده برای احیای دریاچه ارومیه بدون هیچ غفلتی همراه باشد.

دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه یاد آور شد: پنج سال آینده  زمان بسیار حیاتی برای احیای دریاچه ارومیه است و باید برنامه ریزی ها به صورت دقیق انجام شود و عملیات احیا هیچ گونه مشکلی نداشته باشند چراکه تنها یک غفلت کافی است تا دریاچه به کل از بین برود.

وی بزرگترین منبع تامین آب دریاچه ارومیه را تغییر شیوه های آبیاری کشاورزی دانست و گفت: موضوع کشاورزی یعنی پای کار آمدن مردم و برای اینکه مردم متضرر نشوند نیز دولت تسهیلات ویژه ای برای تجهیززمینهای کشاورزی به سیستم های نوین آبیاری داده است که می تواند در بهبود شاخصهای تولید نیز موثر واقع شود.

مهر

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما