کدخبر : 14308
جمعه ۲۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۶
۸۸ دیدگاه
بررسی دورنانیوز:

جمعیت ترک های ایران چقدر است؟

دورنانیوز- سرویس تاریخی و فرهنگی: با اظهارات جناب علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه سابق و معاون فعلی رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی به تعداد واقعی ترک های ایران دسترسی پیدا می کنیم. بیش از 40 درصد یعنی بیش از 30 میلیون نفر.

به گزارش دورنانیوز، تاکنون علیرغم درخواست های متعدد فعالان مرتبط با جمعیت های مختلف زبانی ایران برای گنجاندن گزینه زبان در سرشماری های دوره ای جمعیت، تاکنون هیچ گونه آمارگیری رسمی در این زمینه به عمل نیامده است. در نتیجه هیچ گونه آمار رسمی هم در مورد تعداد جمعیت های زبانی  مختلف در ایران وجود ندارد. هر گروهی هم با توجه به منافع خود آمار دلخواه خود را ارائه می دهد. بیشتر منابع این گروهها هم سایت های خارجی است که در صحت اطلاعات آنها به علت عدم دسترسی به منابع داخلی همواره شک و تردید وجود دارد.

برای مثال به تعداد جمعیت زبانی فارس و ترک ایران در منابع خارجی زیر توجه نمایید:

سایت سازمان سیا[۱] و سایت اتنولوگ[۲] جمعیت فارسی زبانان ایران را حدود ۴۵ میلیون دانسته اند.

همه سخنوران زبان ترکی در ایران را سایت سازمان سیا[۳] حدود ۱۳٫۵ میلیون نفر اعلام کرده و سایت اتنولوگ[۴] فقط جمعیت شاخه آذربایجانی زبان ترکی در ایران را ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر اعلام کرده است.

جمعیت ترک های ایران در روایت کتاب های زیر تا ۳۰ و ۳۵ میلیون هم ذکر شده است:

War and Peace in the Caucasus: Ethnic Conflict and the New Geopolitics

Turkey-Iran Relations, 1979-2004: Revolution, Ideology, War, Coups and Geopolitics

Borders And Brethren [5]

Continuum Political Encyclopedia of the Middle East

همچنانکه پیشتر گفته شد به سبب عدم وجود آمار رسمی، همه اعداد ذکر شده فقط تخمین و محاسبه نویسندگان آن است و هیچ پشتوانه علمی قابل قبولی در پس خود ندارند.

برای دانستن تعداد واقعی و یا حداقل نزدیک به واقعیت ترکیب جمعیتی ایران چه باید کرد؟

برای به دست آوردن این آمار ما نه به منابع خارجی، بلکه نگاهی به منابع داخلی می اندازیم. نخست به آمار ارائه شده وزارت آموزش و پرورش می پردازیم. این وزارت خانه که متولی اصلی آموزش زبان فارسی به دانش‌ آموزان است لابد آماری هم از دانش آموزان غیر فارسی زبان که در سیستم این وزارت خانه به آنها دانش آموز «دو زبانه» گفته می شود دارد. با هم خبر زیر را به نقل از خبرگزاری فارس[۵] می خوانیم:

«توجه به مناطق چندزبانه در شورای عالی آموزش و پرورش تصویب شد وزیر آموزش و پرورش وقت افزود: صبح امروز در جلسه شورای عالی آموزش و پرورش با حضور رئیس جمهور تبدیل آموزش و پرورش کشور به دو دوره ۶ ساله ابتدایی و ۶ ساله دوم و حذف دوره راهنمایی از نظام آموزشی به تصویب رسید؛ توجه به مناطق محروم و چند زبانه برای ایجاد عدالت آموزشی نیز یکی دیگر از مصوبات امروز شورای عالی آموزش و پرورش بود. وی ادامه داد: ۷۰ درصد دانش‌آموزان در سراسر کشور دو زبانه بوده و پس از ورود به کلاس اول و گذراندن یک سال تحصیلی هنوز زبان مادری آنها به فارسی تبدیل نشده است؛ این گونه دانش‌آموزان چگونه می‌توانند با دانش‌آموزانی که در تهران تحصیل می‌کنند رقابت کنند. حاجی‌بابایی اظهار داشت: دانش‌آموزی که در کلاس اول با این افت تحصیلی مواجه شود تا آخر نیز نمی‌تواند موفق باشد. تاریخ خبر ۸۸/۹/۲۳»

از این خبر می توان نتیجه گرفت که تنها ۳۰ درصد دانش آموزان ایرانی و به تبع آن ۳۰ درصد جمعیت کشور فارس هستند و بقیه به سایر گروههای زبانی تعلق دارند. یعنی ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر فارس و ۵۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر دیگر غیر فارس هستند.

به علت عدم تداخل موضوع مطلب از بررسی آن قسمت از سخنان وزیر سابق آموزش و پرورش، جناب آقای حاجی بابایی می گذریم که گفته اند: «پس از ورود به کلاس اول و گذراندن یک سال تحصیلی هنوز زبان مادری آنها به فارسی تبدیل نشده است

جمعیت ترک های ایران چقدر است؟

باز هم رسیدیم به سوال اول مطلب که ترک های ایران چند نفرند؟ تا اینجا می دانیم که جمعیت غیر فارس ایران حدود ۵۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفرند و ترک ها هم جزئی از این تعداد هستند. برای دانستن جواب سوالمان نگاهی می اندازیم به مصاحبه وزیر امورخارجه سابق و معاون فعلی رئیس جمهور با رسانه های کشور ترکیه.

«علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران برای دیدار و مذاکره رسمی با مقامات ترکیه ای وارد آنکارا شده است. صالحی پس از ورودش به ترکیه در فرودگاه اسن بوغا به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
در پاسخ به یکی از سوالات آقای صالحی با احتمال نزدیک به یقین محل مذاکرات هسته ای ایران با غرب را ترکیه و شهر استانبول معرفی کرد.
صالحی در مورد زمان دیدارهای رسمی مابین مقامات ایران با سران اروپائی در مورد مسائل هسته ای را بیان نکرد ولی به نظر شخصی اش ترکیه و استانبول یکی از مناسبترین مکانهای برای میزبانی این ملاقات ها می باشد.
آقای صالحی در ادامه از برادری ملل ترکیه و ایران سخنانی را بیان کرده و خواستار گسترش روابط مابین ترکیه و ایران شد.
به نظر آقای صالحی پیوندهای تاریخی و فرهنگی ترکیه و ایران می تواند یکی از علل نزدیکی ملل ترکیه و ایران شود.آقای صالحی در ادامه افزود:
ما کم و بیش زبان مشترکی داریم، بیش از ۴۰% مردمان ایران به زبان ترکی صحبت می کنند و این می تواند نکته بسیار مثبتی در روابط ترکیه ایران تلقی شود.
منبع خبر: آژانس رسمی خبری دوغان ترکیه۲۰۱۲/۱/۱۸″

با اظهارات جناب علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه سابق و معاون فعلی رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی به تعداد واقعی ترک های ایران دسترسی پیدا می کنیم. بیش از ۴۰ درصد یعنی بیش از ۳۰ میلیون نفر.

حالا که صحبت از جناب صالحی شد بخشی از سخنان ایشان در انستیتو شرق شناسی و میراث خطی آکادمی علوم تاجیکستان[۷] را یادآور می شویم و از دوستان می خواهیم که به جای کلمه فارسی، ترکی را در آن جایگزین نموده و دوباره آن را بخوانند:

«وزیر امور خارجه کشورمان امروز در نشست محققین، ادبا و پژوهشگران تاجیکی در انستیتو شرق شناسی و میراث خطی آکادمی علوم تاجیکستان در شهر دوشنبه گفت: فرهنگ و تمدن نتایج اندیشه انسان است و زبان از عناصر عمده فرهنگ و تمدن است که مانند نخ تسبیح عناصر فرهنگ و تمدن را به هم متصل می‌کند.
صالحی با اشاره به اینکه زبان فارسی اقوام مختلف فارسی زبان با شاخه‌های مختلف را بهم پیوند داده است، اضافه کرد: هویت زدایی از زبان زدایی آغاز می‌شود، لذا مسئولیت شما اساتید و شخصیت‌های فرهنگی در پاسداری از زبان فارسی بسیار مهم است چرا که اینکار به منزله پاسداری از هویت،‌تاریخ، فرهنگ، ‌تمدن و پیشینه ما بعنوان ریشه دارترین تمدن‌های جهان است.
وی تصریح کرد: قدرت‌های غربی با سیطره مادی و رسانه‌ای درصدد هستند که یکی پس از دیگری فرهنگ‌ها را کنار زده و انسان‌هایی با هویت مصنوعی بوجود آورند.»

تهران و ترکیب جمعیت

ترکیب جمعیتی شهر تهران هم همیشه مورد بحث بوده است، این شهر با پایتخت شدنش در سال ۱۲۱۰ قمری، همواره پذیرای مهاجرین بوده است. بیشترین مهاجران را هم به علت عدم اختصاص بودجه کافی از آذربایجان داشته است. در این قسمت مطلب می خواهم به مانند بعضی دوستان کمی شیطنت به کار برده و از منابع خارجی در این زمینه استفاده کنم ولی مانند بعضی ها به سراغ سازمان سیا و امثالهم نمی روم! آقای احمد داود اوغلو وزیر امور خارجه سابق و نخست وزیر فعلی ترکیه در توجیه روابط نزدیک ایران و ترکیه (البته قبل از شروع اتفاقات سوریه) به خبرنگاران می گوید: «اگر از شما دومین شهر ترک زبان بعد از استانبول را بپرسند، احتمالا در پاسخ خواهید گفت: آنکارا. اما پاسخ درست تهران است. اگر آمار صحیحی گرفته شود تعداد ترک های تهران از آنکارا بیشتر یا حداقل برابر با آنکاراست.»

منابع:

[۱]و[۳] https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ir.html

[۲] http://www.ethnologue.com/language/pes

[۴] http://www.ethnologue.com/language/azb

[۵] http://books.google.com/books?id=sHKSh_XltKMC&printsec=frontcover&dq=brenda+shaffer&hl=en&ei=QT1YTZrtNZDsOZr4wIAF&sa=X&oi=book_r#v=onepage&q&f=false

[۶] http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8809231744

[۷] http://www.iras.ir/vdcgn39x.ak9xx4prra.html?22625

نویسنده: رضا صیامی

 

 

42+
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
نظرات بازدید کنندگان
 1. یاشاسین تورکلر هامی تورکلر تورک اوغلیام توووووووووورررررررررک

  22+

 2. تبریز ارومیه اردبیل زنجان همدان قزوین چوخ یاشاسین
  ترک ملتی اویاخده آنا دیلینه دایاخده

  98+

 3. سلام من خودم ترک ساکن اصفهانم- اصفهان و اطراف اصفهان اعم از سمیرم و فریدن و فریدونشهر و شهرضا و … حتی شهرکرد هم ترک زیاد داره – اما به خاطر بازی های سیاسی و ترس مسئولین کشور ،ما ترکها رو همیشه اقلیت نشون میدن و تضعیف میکنن.

  111+

 4. زنده باد ایران زنده باد اقوامش

  63+

 5. یاشاسین تورک، چه زبانی شیرین تر و پر اصالت تر از زبان تورکی خوبه میدونن اما قاونی نیست که حق تورکها بهشون برسه، یاشا تورک

  94+

 6. سلام من یکی از ترکهای ساکن اصفهانم . بیش از ۴۰ درصد اصفهان ترک هستند و خوشبختانه به ترک بودن خود افتخار میکنند . یکی از بزرگترین افتخارات زندگیم این بوده که همیشه گفتم : من یه ترکم .

  103+

 7. از ترکهای عزیز وگرامی میخوام لغات فارسی رو هم با زبان ترکی انگلیسی بنویسن ،،،خواهشا،،،

  48+

 8. سلام.ترک ولر دو قوم ک همیشه مورد تمسخر و جوک قرار گرفته اند.در صورتی ک دو قوم بزرگ و شریف ایران هستن.

  102+

 9. امار دقیق رو هیچکس غیر سازمان امار نمیدونه ….لطفا امار غلط ندین …امریکا و انگلیس المان اسپانیا اتریش به این نتیجه رسیدن که با نژاد پرستی و‌قومیت گرا بجایی نمیرسند ..۸۵ درصد اروپا یک واحد پول رسمی و یک زبان مشترک دارند …ایران با اقوامش ایرا ن است لطفا بحث قومیتی و امار غلط رو تموم کنید ….شهروند کرد بوکانی

  112+

 10. من خودم ترک تبریزم.ولی چن ساله تو استان بوشهر زندگی میکنم .جالب توجه اینه که علاوه بر ترکهای بومی اطراف شهرستان برازجان ،ترکهای زیادی هم تو عسلویه و کنگان و جم و …زندگی میکنن .خود بوشهر چند هزارتا فقط ترک آذربایجانی داره.اگه تخمین بزنیم ترکای استان بوشهر نزدیک به ده درصد میشه.

  115+

 11. من ترک قم هستم وباتنها چیزی که به ان افتخار می کنم ترک بودنمه

  151+

 12. تمام شاهان ایران بعد از اسلام (از شاهان طاهری تا شاهان پهلوی) تماما ترک بودند

  124+

 13. سلام من دیر رسیم
  ولی طبق آیه قران خدا خواست اقوام گوناگون بیافریند واگه میخواست همه را یک قوم قرار میداد ولی خواست تا تنوع قومیت ورنگ باشه تا رقابت بین آنها بوجود آید یک رقابت سالم در راه پیشرفت و رسیدن بخدا نه اینکه به جان هم افتادن و کشت کشتار و توهین .همه چیز را خدا آفریده پس دلیل نمیشه هر جور دلمون خواست استفاده کنیم. پس مختلف بودن قومیت باید در راه درست پیش برود نه منفی .ترکان افتخار میکنن که شهیدان زیادی تقدیم اسلام کردن این خوبه یا در ضمینه عبادت و حفظ قران وعمل به آن کی پیشتاز است یا …اینجور مقایسه کردن خوبه باعث میشه اقوام مقابل تحریک بشن وسعی درفکر پیشرفت باشن حتی درضمینه جمعیت وتولید نسل و…یادر ضمینه علوم و …. باید سنجیده شود.
  هر قوم مسول حفظ آداب و زبان و رسوم خودشه هرچقدر دولتها قوی باشن نمیتوانن یک قومی رانابود کنن مگه خود قوم عقب بکشد پس ای ترک خودت هویتت راحفظ کن فارس خودت هویتت را حفظ کن یا کرد ولر و…باپیشرفت در راه دین و علم و… هویت و فرهنگ خودت را حفظ کن .
  ممنون

  56+

 14. حق گرفتنیست نه دادنی و به امید خداوند متعال در آینده نزدیک حق به حق دار میرسه

  86+

 15. سلام من ترکمن و اهل بجنورد هستم و بدون استثنا همه خراسان شملی به غیر بخش هایی ترکمن هستن و و کل خراسان شمالی دو درصد ترک داره

  67+

 16. هنوز خیلی ها امار ترکمن های اسان گلستان و ترکان خراسان که بخش عظیمی از جمعیت ترکان تشگیل میدن ندارن ترک های خراسان شمالی

  72+

 17. باید زبان ترکی تو ایران رسمی بشه.یاشاسین انا دیلیمیز ترک همیشه وار اولسون

  158+

 18. یاشا تبریز یاشا زنجان یاشا اورومیه یاشا اردبیل یاشاسن نمه ترکه

  131+

 19. یاشاسین ترک لر یاشاسین تبریز اردبیل ارومیه همدان زنجان یاشاسین

  121+

 20. قابل توجه دوستانی که هی میگن اگه جنگ بشه باید یک زبان را اطاعت کنیم شما یکم فکر کن اینا دارن به ۴۰ملیون نفر ترک فارسی یاد میدن در شرایطی که اموزش به۲۱ملیون نفر نسبت به ۴۰ملیون راحت تره این نشانگر اینه که حق ما ترکا خورده میشه
  چیه میترسییییییین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  یاشاسین یدی تورک ملتین (خوش گونوموز یولدادیر)

  151+

  • این طور که از نظرات بعضی از اقایون برداشت کردم گویا من ترکم و خودم خبر ندارم !!!!!
   اگر دنبال رسمی شدن زبانتون هستین باید با دلیل ومنطق اثبات کنید
   که در اکثریت نسبی قرار دارید .باشعار دادن و توهین کردن فقط ضعف
   خودتونو نشون میدید وفکر نکنم چیزی دستتونو بگیره

   131+

  • شما که منطق سرت میشه اگه جرات داری گزینه زبان رو تو سرشماری بعدی بزار ببین کی درست میگه.

   95+

 21. ۷۶ درصد آذربایجان غربی ترکن نه ۵۰ ۵۰ برایند های مختلف از ۱۶ تا ۳۰ درصد هس که غیرمعترترین ۱۶ درصده به نظر میرسه بین ۲۵ تا ۳۰ درصد باشه در ضمن یک سوم تهران از آنکارا بیشتره و همون طور که همه میدونیم جمعیت آذری ها بیشتر از یک سومه

  85+

 22. یاشاسین تورک دونیاسی

  124+

 23. یاشاسین دورنا نیوز و بوتون تورک باجی قارداشلار کی باخیشلارین یازیب لار
  فخر ادیرم وطنیمه
  سن یاشا آذربایجان
  آذربایجان آذربایجان داماریم دا آخان تک قان

  117+

 24. سلام-رسمی شدن زبان فارسی در ایران و حمایت از سیاستهای یکسان سازی قومی (به نفع فارسی) موردی است که در راستای سیاستها ومنافع دولتهای استعماری انگلیس وروسیه واینک امریکا قرار داشته و با تقویت سه ناسیونالیزم عرب در کشور عراق وبقیه کشورهای غربی ناسیونالیزم تورک در کشور ترکیه وناسیونالیزم فارس در کشور ایران وافغانستان و قرار دادن تا بدینوسیله قدرت جهان اسلام با رقابت بی حاصل در درون خود خنثی نمایند اینک این رشته در قسمتی از جهان عرب (عراق وسوریه)پاره شده و پیروزی انقلاب اسلامی و حوادثمنطقه آن دوناسونالیزم فارس در ایران وترک در ترکیه را به چالش کشیده …نمونه اش همین مقالات ونظرات هست واین سیل بیداری افکار کار خود را خواهد کرد انشاءالله

  45+

 25. سلام. متن ترک زبان و ساکن شهر قم در مرکز مذهبی ایران هستم. بیش از یک سوم تا نصف این شهر رو ترکا تشکیل میدن. اونا با اتحاد تونستن امسال امیرآبادی فراهانی رو که ترک بود به عنوان تفر اول وارد مجلس کنن و لاریحانی دوم شد. حتی در بین نامزدها شخصی بود که به هیچ جناح سیاسی نزدیک نبود اما به خاطر رأی ترکها نفر ششم شد. آقای طلایی. به امید اعاده حقوق فرهنگی و زبانی ترکها و رسمی شدن زبان آنها در ایران

  104+

 26. http://www.ethnologue.com/13/top100.html
  این تعدادی که در سایت آنتولوگ نوشته شده مال سال ۱۹۹۷ است که اگر میزان رشد جمعیت طی این سال ها را حساب کنیم به طور قطع جمعیت تورک ها ۳۰ میلیون الی ۳۵ میلیون می شود البته فکر کنم هنوز این کمترین تعداد باشد با توجه به پراکندگی تورکان زیادی در مناطق دیگر ایران نظیر یزدکه جزو تخمین ها ممکن است به چشم نیایند.

  64+

 27. ایندیکی ایران جوغرافیاسین قرنلر بویو مختلف تورک امپراطور لوقلاری اولوشدوروپ و تثبیت ائتمیشلر و بو ندن ایله تورک میللتی نین ایران دا چوخونلوق (اکثریت ) دا اولماسی و ایرانین هر یئرینده ساکین اولماقلاری طبیعی دیر. عوام میللت ایران دا اولان اسمیلاسیون پروسه سینین قارشی سیندا نه دایانابیلر لر و نه ده تاثیرلی بیر رئاکسیون گوستره بیلر لر چونکو حاکمیت بو پروسه نی میللتین اقتصاد و معیشتینه باغلامیش دیر و عوام میللته یالنیز اقتصاد و معیشت شرایطی جهت وئره بیلر.

  59+

 28. باسلام خدمت داداشای تورک زبانم و تمام اونایی ک چشم دیدن جمعیت ٣۵میلیونی تورکارو ندارن منم تورک قشقایی هستم ایل بزرگ من در استانهای اصفهان فارس خوزستان و چهارمحالوبختیاری ساکن هستن و حدود ٣تا۴میلیون هم جمعیت دارن با تشکر یاشاسین تورک ملته

  166+

 29. اد
  ????????????
  عارفی گفت : آنچه ازسر گذشت ؛ شد سرگذشت!!!
  حیف بی دقت گذشت؛ اما گذشت!!!
  تاکه خواستیم یک «دوروزی» فکرکنیم!!!!!!!
  بردرخانه نوشتند؛ درگذشت..‌.

  36+

 30. یاشاسین تورک دونیاسی ،یاشاسین آنایوردوم آذربایجان……

  108+

 31. هویت زدایی با زبان زدایی آغاز می شود.. زبان مانند دانه های تسبیح ! هویت ، تاریخ ، ریشه ، نژاد و فرهنگ را بهم مرتبط می کند .

  64+

 32. امروزبایک دانشجواصالتاتورک ساوه ای هم صحبت بودم ولی متاسفانه شدیداشیفته تاریخ هخامنشی بودوپشت سرهم تکرارمیکردکه آنقدرتاریخ هخامنشی پرابهت هست که من راجذب خودش کرده البته قابل ذکرهست که ایشان بزرگ شده تهران بودواصلا نمیتوانست تورکی حرف بزندباتمام تلاشی که بخرج دادم تابه ایشان تفهیم کنم که مشکل مااساسا همین موضوع است که فقط تاریخ هخامنشی درجغرافیای ایران تبلیغ میشودوتاریخ ملل دیگربه فراموشی سپرده شده است این دوستمان قبول نمیکردوکلا اعتقادداشت مثل رضاپالان ایران باید یک ملت ویک زبان داشته باشدوآن اینکه همه فارس باشندوجالب این بودکه میگفت طرفداردموکراسی هست وایران رابخاطراقوام مختلفش دوست دارد ولی هیچ حقی به همین اقوام قائل نبودکه به زبان مادری خودصحبت کنند،درآخردقیقابه این نتیجه رسیدم که نمونه بارزآسیمیله شدن ملت تورک راعیناشاهدهستم

  117+

 33. سلام اولسون تبریزه اردبیله زنجانا همدانا وده هر یرده تورک وار سلام اولسون قورداورگ تورکلره حلال اولسون جاندان گچن ایرانمیز یولوندا غیرت لی قابلیتلی اقلانلارا

  95+

 34. اون کسانی که ادعا میکنند فارسی زیان خوبیه مقایسه کنند و قاضی باشند
  ودر اخر به خصوصیات زبان ترکی نیز اشاره ای داشته باشیم.

  ۱٫ ترک به عنوان سومین زبان قانونمندوتوانمنددنیا شناخته شده است(فارسی ۳۳ مین گویش عربی)وحتی چندین تن اززبانشناسان بنام زبان ترکی رااعجازغیر بشری معرفی کرده اند.

  ۲٫ ترکی حدود ۴۶۰ میلیون متکلم درسراسر دنیا دارد (فارسی ۶۰ میلیون)

  ۳٫ ترکی ۷۵۰۰ سال قدمت دارد(فارسی ۲۵۰۰سال)

  ۴٫ ترکی ۱۰۰۰۰۰ واژهاصیل دارد ۰فارسی ۴۰۰۰)

  ۵٫ زبان ترکی ۲۴۰۰۰ فعل غیر اصلی دارد(فارسی۳۵۰)

  ۶٫ ترکی ۳۵۰۰فعل اصلی دارد(فارسی ۶۰ درصد)

  ۷٫ ترکی ۴۶ زمان فعل دارد (فارسی ۱۱زمان فعل)

  ۸٫ ترکی ۱۰۰% درصد از کلماتش ریشه دارند(فارسی ۱۷ %)

  ۹٫ ترکی زبان اکثریت ملت ایران است (فارسی اقلیت ملت)

  ۱۰٫ زبان ترکی ۹ آوا که کاملترین آوای خلقت استدارد- فارسی ۶ آوا

  ۱۱٫ ترکی بعنوان زبان بین المللی شناخته می شود (فارسی بعنوان زبان محلی)

  ۱۲٫ ترکی شاهکار زبان ئادبیات بشری است (فارسی گلچینی اززبانهای دیگر)

  ۱۳٫ زبان ترکی بعنوان استاندارد پایه فونتیکی ویندوزاست(فارسی کارای کامپیوتری ندارد.)

  ۱۴٫ ترکی زبان استاندارد دیتای را دارهای جهان است(فارسی فقط زبان شعر است)

  ۱۵٫ ترکی حدود ۵۰۰۰۰۰ عنوانکتاب دردنیا دارد (فارسی ۹۷۰۰۰)

  ۱۶٫ ترکی صاحب اولین خط بشری است(فارسی هرگز خط نگارش نداشته است)

  ۱۷٫ ترکی ۵ درجصفت دارد (فارسی ۳ درجه)

  ۱۸٫ حدود ۱۸۰۰ لغتترکی آذربایجانی شناخته شده است که برای آنهالغات مستقل درفارسی نیست مانند یانجدامق-گمیرماخ-درماشماخ

  ۱۹٫ حدود ۴۵۰۰لغت با ریشه ترکی در زبان فارسی است که از این تعداد حدود ۱۰۰۰ لغت جزئ کلمات مصطلح وروزمره است مانند :آقا –خانم –بشقاب-قاشق-قابلمه- دولمه –سنجاق –اتاق-من- تمم- باتلاق آچار- اردک-آرزو-دگمه تشک –سرمه –فشنگ –توپ –تپانچه- قاچاق –گمرک-سوغات –آذوقه-النگو –بیزار-چکش-تپه-چوپان-چنگال-چادر-باجه-بشکه –چروک و…

  بیان حقیقت مزایای زبان ترکی نسبت به فارسی براساس دلایل علمی دلیل بربرتری ملت ترک برفارس نیست بلکه هدف افشای حقایق است که ۸۰سال است که مغرضانه جهت تحقیر و نابودی ملت ماکتمان و تحریف شده است .

  209+

 35. توی گیلان هم تورک هاخیلی زیادن.شایدبیشترازخودگیلک هاوگالش هاو…من خودم تورکم،ولی خوندن ونوشتن به ترکی خیلی برام سخته.عاشق زبانم هستم.بچه هامون همه دارن فارسی صحبت می کنن.خیلی نگرانم.

  163+

 36. وقتی زبان یک ملت بمیره همه چیز ان ملت از بین خواهد رفت و این یعنی نسل کشی بیایید به خودمان بیاییم و از این فاجعه جلوگیری کنیم بیایید از مرده پرستی دست برداریم …

  117+

 37. انسانیت وقتی کامل است که هیچکس خود را بالاتر از دیگری نبیند و همه انسان ها حقوق یکسانی داشته باشند.ایا واقعا حقوق در ایران یکسان است؟چرا اسم شهرامونو فارسی کردن چرا اسم کوه و رود هامونو فارسی کردن چرا من نمیتونم با زبان خودم در مدرسه اموزش ببینم؟ پس چرا به من میگن پان ترکیسم ؟اصلا پان یعنی چی؟پان یعنی تحمیل گر.ایا حالا من پانم یا فارس ها؟یاشاسین ترک میللتی اذری یووووووخ!

  129+

 38. یاشاسین ۴۰میلیون ترک

  148+

 39. باید ترکی یکی از زبانهای رسمی کشور شود

  164+

 40. اینها همش حرفه.اگه خدای نکرده جنگ بشه.همه تیدیل به همدیگه می شیم!در نتیجه همه یکی می شیم و دمار دشمن رو در میاریم!این کامنت های کری خونی هم واسه سرگرمیه.بعله.

  83+

  • البته اگز جنگ بشه ،دوباره همین ترک ها هستن که برای دفاع از ناموس این ملت باید جلو بیفتن و بیشترین آمار شهید و زخمی را یرای این ملت قدر نشناس به ثبت برسونن

   73+

 41. جمعیت ترک ها بیش تر از دویست میلیون نفر نیست بیشتر مردم ایران فارس اند بنده برای حفظ اتحاد بین ما فارس ها و شما ترک ها بیشنهاد میکنم که دو زبان ترکی و فارسی زبان رسمی کشور باشه

  74+

 42. تاریخ نمایانگر اینده ماست از شروع اسلام تا الان تنها دو یا سه حکومت فارس زبان اونم نه بصورت کلی در خاک ایران وجود داشته که روی هم رفته کلا کمتر از ۲۵۰سال حکومت کردن یعنی ۱۱۵۰سال حکومت دست تورکها بوده یعنی اینده مال تورک هاست کاری نکنید ما هم لجمون بیفته ها .

  95+

 43. تاریخ نمایانگر اینده ماست از شروع اسلام تا الان تنها دو یا سه حکومت فارس زبان اونم نه بصورت کلی در خاک ایران وجود داشته که روی هم رفته کلا کمتر از ۲۰سال حکومت کردن یعنی ۱۱۵۰سال حکومت دست تورکها بوده یعنی اینده مال تورک هاست کاری نکنید ما هم لجمون بیفته ها .

  67+

 44. آذریها ۱۳ میلیون نفرند بقیه اقوام هم که از اقوام پارس هستند اعم از شمالی ،لر،کرد،بلوچ و غیره علاوه بر این ۳۰درصد آذری زبانها هم از اقوام پارس هستند که زبانشون تغییر کرده آقای صالحی که آمار نداره که شماها بهش تکیه میکنید فقط آمار استانهای ایران رو که آذری زبان هستند رو جمع کنید بدون در نظر گرفتن اینکه درصدی از اونها آذری نیستند به همون ۱۳تا۱۴ میلیون نفر میرسید

  125+

 45. دوستان عزیز هیچ جامعه انسانی نیست که بدون عدالت و احترام متقابل همه به هم دیگر پا برجا بماند لذا در انتها که در پیشگاه خداوند نیز رو سفید باشیم و اگر ما به عنوان هم وطن برای حفظ ایران اسلامی دلسوز هستیم و خود را انسان با معرفت و خوبی می دانیم می بایست از حقوق برابر برخوردار باشیم نه اینکه اکنون من حاکم هستم خواسته های خود را تحمیل کنم و فردا شما خواسته خود را تحمیل کنید این که نشد جامعه انسانی ؟ لذا برای اینکه کسی در جامعه بر حقوق همدیگر تجاوز نکنند نیاز به قانون دارند لذا در همه کشورها قانون اساسی دارن که بر مبنای آن دیگر قوانین کشور تضمین می گردد لذامتاسفانه در کشور ما مواد مربوط به حقوق شهروندی که موجب تساوی و برابری بین تمام اقوام می گردد به خاطر مصلحتهای من در آوردی زیر پا گذارده می شود و در این بین اگر همه شهروندان روحیه انسانی داشته باشند می بایست از زیر پا گذاشته شدن حقوق همدیگر ناراحت شویم و از کسانی که ظلم می کنند خود را بری بدانیم نه اینکه خود ما هم با زیر پا گذاران قانون در جهت تضعیف حقوق شهروندی دست به یکی باشیم و در نتیجه وقت و زمانمان را صرف تعریف و تمجید بی منطق از خود و ایل و تبارمان کنیم ما اگر یک انسان موحد و آزاده باشیم قبل از مظلوم ما باید داد بزنیم نه اینکه هم صدا با ظالم بر مظلوم بتازیم و در این بین زیر پا گذاران قانون جریع تر گردند لذا در این صورت می توان انسانیت و شرف و آزادگی خود را اثبات کنیم و نه با نژاد پرستی و خود خواهی مظلوم را زیر پا بگذاریم

  25+

 46. با درود خدمت مردم ایران
  عزیزان با فرهنگ و میهن پرست
  چتون شده؟ چرا دنبال ی بهانه برای برتری جویی هستید؟
  مگه تا الان چطور زندگی میکردید که الان با حرفای سیاسی یک مشاور و وزیر که برای قوی تر کردن روابط بین المللی این مبحثو باز کرده، باید اینطور برای هم خط و نشون بکشید که کی برتره.
  اول اومدن و اول رفتن روی این خاک چیزی رو تغییر نمیده.
  بخش زیادی از ایران دستخوش تغییر فرهنگی و زبانی شده (بواسطه زیاده خواهی و جنگ).

  پس بنام ایران و ایرانی
  زنده باد آذربایگان
  زنده باد ایران

  61+

 47. امیر جان… توهم زدی . اگه فارسهای ایران و افغانستانو با هم جمع کنی باز هم از ترکهای ایران کمتره . ۴۰۰ میلیون ترک تو دنیا هست اونوقت شما که فقط اقلیت هستید دارید خودتونو با ترکها مقایسه می کنید!

  109+

 48. ۵۰ درصد ایران ترکه ۲۰ درصد فارس . اونوقت زبان رسمیمون فارسیه ! .. . آقا ما نخواهیم فارسی صحبت کنیم کیو باید ببینیم؟

  139+

 49. فارس ۳۸ درصد نه ۳۰ درصد یکم درست ارقامو بنوبیسید

  22+

 50. جمعیت ما فارس ها بیشتر از شما ترکاست

  124+

 51. جناب صادق …. کسی از تو آمار نخواست ملت ترک تو ایران بالای ۴۵ میلیون هس

  84+

 52. یاشاسین تورک میلتی آذربایجان ملیتی…

  98+

 53. یاشاسین آذربایجان یاشاسین آذربایجان یاشاسین آذربایجان

  97+

 54. این چیه افتادید به جان همدیگر جمعیت ترک اینطوریه جمعیت فارس اینطوریه هر قدر هست که هست میگین چرا زبان ترکی تدریس نمی شود شاید اکثر شما درست ترکی نتوانید صحبت کنید با این حال توقع دارید که زبان رسمی باشه :فارس ۵۳%ترک ۱۸%کرد۱۰%..من نه فارسم نه ترک ونه ایرانی بلکه یک افغانی اونم مقیم تو افغانستان و از هیچ قومی طرفداری نمیکنم اصلا چرا بحث چند نفرو به بحث چند قوم ربط بدم عاقل باشید ونفاق نکنید

  82+

 55. واقعا جای تاسف داره که زبان مادریمون بخاطر این فارس ها داره نابود میشه واقعا وقتی به این مطلب فکر میکنم که چرا زبان خودمون بهمون آموزش داده نمیشه افسردگی میگیرم واقعا اشک از چشام جاری میشه متاسفانه بعضی از ترک ها به جای اینکه از زبان مادریشون حمایت کنن دارن فارسی حرف میزنند و فارسی حرف زدن رو یه جور کلاس میدونن واقعا اینجور آدما مغز خر خوردن . . . یاشاسین منیم آنادیلیم

  149+

  • یاشاسین آذری هموطن . مهسا خانوم واقعآ دووز دییر . من هر یرده اولسام اذری دانشایارم . آذریلر بیربیرین هواسن ساخلاسین . آنایوردم اردبیل – خلخال

   84+

  • سلام محسا خانم.یاشاسین گلجک بیزیم دی.اینها همش برمیگرده به اینکه زبان مادری ما تومدرسه ها تحصیل نمیش وهمواره از طرف فارسای فاشیست تضعیف شده ولی ما جوانان آزربایجان بیشترازاین نخواهیم گذاشت.به امید روزی آزربایجان آزاد وآبادی داشته باشیم.تانری ترکو گوروسون

   44+

 56. متاسفانه امروزه با بالا گرفتن درگیری ها و تنش و تفرقه های به وجود آمده تعصب و افراطی گری و نژاد پرستی ابزاری برای جدایی دل ها و آشوب و بلواست تنها با کمک گرفتن از عقل و ایمان می توان ریشه ی این تفکرات فتنه بر انگیز را خشکاند .

  63+

 57. ۱۵میلیون بیشتر ترک نداریم

  86+

  • اقا ما ترکا۱۵نفر هم که باشیم غیرتمون مردانگی مون اتحاد و همبستگیمون قدر ۱۵میلیارد تا فارسی زبانه
   هیییییییی انادیلیمی ارادان اپاریلار

   127+

  • ترکمن و ترک شاخه های یک درخت هستند و قریب به دو میلیون نفر ترکمن ایران را نیز به جمعیت ترک زبانان ایران اضافه کنید در جهت اطلاع در سه استان گلستان خراسان شمالی و رضوی ساکن می باشند > امیرجان جهت افزایش معلومات شما تنها در هشت یا نه استان ترکها اکثریت ندارند در مابقی استانها در اکثریت می باشند کلاتو بذار جلوت قاضی کن و حساب کن جمعیت ترک هارو

   77+

 58. ای ترک های ایران زبانتون در حال نابودیه آنادیلیم آرادان گدیر

  116+

 59. حالا که چی ؟ جمعیت ۳۵ میلیون یا ۱میلیون – اکثر ترک ها مسلمان هستند و معتقد به قرآن و قرآن می فرماید: همانا گرامی ترین شما نزد خدا با تقواترین شماست.
  ترک و لر وفارس و بلوچ مسلمان و مومن همه برادریم همانطور قران می فرماید: همانا مومنان برادر یکدیگرند.

  53+

 60. Manja daha oyan malix air biz kimligimiza onam veririx daha nadan bir ish gora bilmirix………
  به نظر من وظیفه هر فرد تورک با هر موقعیت و شرایط اجتماعی این است که برای حفظ هویت و زبان خود تلاش کند

  59+

 61. هدف فقط دانستن واقعیت است. بحث سلطه گری هم وجود نداره. من ترک هستم و ۱۲ سال در کرمان زندگی کرده ام. در استان کرمان روستا هایی وجود داره که ساکنین آنها ترک بوده و به زبان ترکی صحبت میکنند. در ایران اقوام مختلفی از ترک ها وجود داره از جمله ترکان بختیاری، ترکان افشاری، آذری ، ترکمن و …..
  پس بیاییم درست و بیطرفانه قضاوت کنیم. درسته که آموزش پرورش سازمان آمارگیری جمعیت نیست و میتونه در مورد زبان آمارگیری انجام بده.

  49+

 62. وقت خودتون اذغان می کنید که هیچ سرشماری رسمی وجود ندارد پس این آقای صالحی آمار رو از کجا در آوردن؟!
  مطابق با محاسبه شما کردها ، اعراب، بلوچ، گیلک، ترکمن، تات، لر، همگی مجموعا کمتر از ۱۵ میلیون می شوند!!!

  55+

 63. جمعیت ترکهای ایران فکر نمی کنم به یک میلیون نفر هم برسد بقیه سیاهی لشکر مانقوردها هستند که اصلا نمی دانند ترک چیه و حاضرند هر کاری بکنند فقط خودشان نباشند. سند حرفم هم وضعیت امروز آزربایجان است .اگر واقعا جمعیت ترکها ۳۵ میلیون بود که وضع ما این نبود. پس بهتر است روی همین یک میلیون حساب باز کرد.

  59+

  • من خودم اهل تبریزم و اینطور که میبینم فکر نمیکنم حتی این ۱ میلیون تن ترک هم داشته باشیم…هرروز یک کلمه فارسی وارد زبان مادریمون میشه و رو به انزوا و در اخر نابودی میره…به قول استاندار اذربایجان شرقی زبان ترکی اذربایجانی هم مثل دریاچه ارومیه رو به نابودیه…واقعا متاسفم برای ملتمون تا کی خواب؟تا کی غفلت؟حکایت ما حکایت مردم کوفه ست…متاسفم برای ادمای بیخیالی که ارزشی برای خاک و زبان مادریشون قائل نیستن…تاسف

   96+

  • من تا پای جون وایستادم و نمیزارم کلمات عربی یا فارسی وارد دایره لغاتم بشه تا جایی هم کا میتونم از بزرگترا کلماتی که در گذشته بوده و الان نیست رو یاد میگیرم

   91+

 64. جمعیت ترکان ایران بیش از ۳۵ میلیون نفر است و این ظلم حاکمیت اقلیت فارس بر اکثریت ترک بر همه آشکار شده و انشاء الله با بیداری ملتها حق به حقدار خواهد رسید.

  100+

  • غفلت مردم اذربایجان همیشگیه…مردم ما هیچوقت بیدار نمیشن…اگه فقط نصف مردم ترک ایران مثل ما فکر میکردن وضع زبان ما اینطور نبود…

   110+

  • سلام من از ترکهای خراسان هستم ساکن مشهدم میتونم بگم ۱۰درصد مشهدی ها ترک هستن اما اونایی که مشهد به دنیا اومدن ترکی صحبت نمیکنن وحتی عیب میدونن امیدوارم زبان مادریم تا چندین نسل بعدمن زنده بمونه اما چشمم اب نمیخوره

   70+

دیدگاه شما