کدخبر : 11851
شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۱۴
۵۳ دیدگاه
نماینده اردبیل در مجلس شورای اسلامی:

زبان مادری ما فارسی با گویش آذری است / راه اندازی فرهنگستان زبان ترکی اقدام کاملا سیاسی است!

دورنانیوز- سرویس تاریخی و فرهنگی: نماینده اردبیل در مجلس شورای اسلامی: ترکی زبان مادری ما نیست بلکه زبان مادری ما زبان فارسی با گویش آذری بوده است، راه اندازی فرهنگستان زبان ترکی یک اشتباه کاملا علمی و تاریخی است که در جهت اهداف سیاسی راه اندازی شد، ما ترک تبار نیستیم بلکه ترک زبانیم !!!

به گزارش دورنانیوز، منصور حقیقت پور عضو کمیسیون امنیت ملی در گفتگو با ائل پرس با اشاره به روز جهانی زبان های مادری با تاکید بر اینکه زبان اصلی کشور زبان فارسی است گفت: قانون منعی برای صحبت یا آموزش زبان محلی ندارد، در واقع زبان دیوانی، ملی ورسانه ی سراسری ما زبان فارسی است .

وی با بیان اینکه بجز زبان فارسی دو زبان ترکی و عربی در خوزستان وجود دارد اظهار داشت:به گویش های کردی، گیلکی، آذری، لری و … را نمی توان زبان تلقی کرد بلکه تمامی آنها گویشی از زبان فارسی هستند.

گویش آذری در حال حاضر از بین رفته است

نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما زبانی به نام زبان آذری نداریم و گویش آذری نیز در حال حاضر از بین رفته است اظهار داشت: هر چند که باید علت های از بین رفتن گویش آذری به طور علمی بررسی شود اما زبان فعلی ما، زبان ترکی است که آمیخته با کلمات زبان عربی و زبان فارسی است و همین زبان ترکی زبان مادری ما نیست بلکه زبان مادری ما زبان فارسی با گویش آذری بوده است.

راه اندازی فرهنگستان زبان ترکی اقدام کاملا سیاسی است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: زبان مادری ما (فارسی با گویش آذری) زبان فارسی پهلوی است و بعد ها با ورود سلجوقیان به ایران و حاکمیت بر آذربایجان زبان ترکی در بین مردم منطقه ساری و جاری گشت.

حقیقت پور راه اندازی فرهنگستان زبان ترکی را یک اقدام کاملا سیاسی دانسته و ادامه داد: این فرهنگستان باید در کشورهایی مثل ازبکستان، قرقیزستان و قزاقستان که زبان اصلی آنها ترکی است راه اندازی شود.

ما ترک تبار نیستیم بلکه ترک زبانیم

وی با بیان اینکه نژاد اصلی ما ترکی نیست تصریح کرد: ما ترک تبار نیستیم بلکه ترک زبانیم ولی بخشی از مغولها و ازبکها و قرقیزها ترک تبار ترک زبان هستند و ترک تبار ها نژادشان زرد و چشم بادامی و دارای گونه های بربر هستند درحالی که ما نژاد ایرانی، سفید پوست و چشمانی معمولی داریم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: همین زبان ترکی که ما صحبت می کنیم با کلمات فارسی و عربی آمیخته شده و زبان نسبتا جدیدی بوجود آمده است و به حد کافی با فرهنگ ما عجین شده و هیچ مخالفتی با اینکه زبان دیوانی ما زبان فارسی و زبان آئیینی ما زبان ترکی است وجود ندارد و بهترین گویای این مطلب شعرای بزرگ ما می باشد که به دو زبان فارسی و ترکی شعر سروده اند.
عضو کمیسیون امنیت ملی تصریح کرد: چنانچه محققین زبان شناس ما بتوانند گویش آذری را با روش های صحیح و علمی احیا کنند حرکت پسندیده و خوبی انجام داده اند.

آذری ها ایرانی الاصل و ترک ها مغولی الاصل هستند

وی با تاکید براینکه آذری ها ایرانی الاصل و ترک ها مغولی الاصل هستند خاطر نشان کرد: ما ایرانی الاصل هستیم و باید با بحث های علمی، تاریخی و دقیق مستند پاسخ گوی برخی از مطالبات مردمی و برخی از جریانات قوم گرایی افراطی که قصد سوء استفاده را دارند بدهیم.

زبان اصلی ما فارسی با گویش آذری است

حقیقت پور با بیان اینکه راه اندازی فرهنگستان زبان ترکی یک اشتباه کاملا علمی و تاریخی است که در جهت اهداف سیاسی راه اندازی شده بیان داشت: زبان اصلی ما فارسی با گویش آذری است که بعد از حضور سلاجقه تبدیل به زبان ترکی شده است.

فردوسی مظهر مقاومت ایرانی ها در برابر هجوم ترک ها است

حقیقت پوردر پایان با اشاره به تشییع جنازه تندیس فردوسی توسط قوم گرایان افراطی در شهر سلماس آذربایجان غربی افزود: این حرکت کاملا سیاسی در غفلت استاندار، فرماندار و با شیطنت شورای شهر توسط پانترکیست ها صورت گرفت و باید این تندیس سرجای خود برگردد چرا که فردوسی نماد تاریخی ما و مظهر مقاومت ایرانی ها در برابر هجوم ترک ها بوده که ما استاندار را موظف خواهیم کرد تا این تندیس را سر جای خود برگرداند.

توجه: انتشار این مطلب در پایگاه خبری و تحلیلی دورنانیوز به معنای تایید آن نبوده و صرفا جهت اطلاع و  آگاهی اذهان عمومی صورت گرفته است.

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
نظرات بازدید کنندگان
 1. درود بر اقای حقیقت پور
  حرف دل ما اذری هارو زده
  اولوم اولسون بوتون پانترکلارا
  یاشاسین گوزل وطنیم ایران

  11+

 2. آقای حقیقت پور
  تاریخ طبری و ابن خلدون که قابل استناد ترین تاریخ برای مورخان جهان است قبل از آن حکومت هایی که شما ذکر کردید نوشته شده است و آذربایجان را سرزمین ترک ها نامیده است و زبان رسمی کشور در زمان سلجوقیان و… که پایتخت آنان قسمت مرکزی ایران خصوصا اصفهان فارسی دری بود که اگر قرار بود باشد زبان عوض شود این قسمت مرکزی ایران باید باشد نه آذربایجان که منطقه کوهستانی است که ۸۵ درصد مردم آن زمان در روستاها بودند که با امکانات امروزی هم بیشتر روستاها به علت صعب العبور بودن هنوز هم با قاطر واسب هم نمی توان رفت و خود باید آگاه باشی که زمستان نیز ۸ماه راه ارتباطی روستا ها را کاملا مسدود می کرده وباز هم اگر قرار بود زبان عوض شود زبان رسمی آن زمان فارسی بود نه ترکی
  احمد کسروی که سنگش را بر سینه میزنی کسیت که از مذهب شیعه به سنی تغییر مذهب داد و معجزه پیامبران را دروغ خواند و در آخر ادعای پیامبری کرد که به دستور روحانیت مرتد اعلام شد و به دست آنان کشته شد
  حقیقت پور با سواد! احمد کسروی آیا زبان شناس بود و مدرکی داشت؟

  15+

 3. واقعاً کسی که اصالت خور را نمایش دهد و ترنم کند چه ترک چه فارس و …..چقدر قشنگ و دوست داشتنی و دلچسب به نظرمی آیند.افسوس این نا نماینده اردبیل آسیمیله شده است . بهروز تبریزی شعری دارد :
  اوزون ایتیرنلر ,غولام اولانلار
  میلتین اتیب ,دیلین دانانلار
  تولکو کولگه سینده دالدالانانلار

  اوتانین اوزوزو چوخ دا ساتمایین
  اولوم شرفلی دیر اولونجا یالتاق
  یالتاقدیر دونیادا الچاقدان الچاق

  یالتاقدان قان چیخماز وورساندا پیچاق
  اوتانین اوزوزو چوخ دا ساتمایین

  تهراندا ایتیریب بعضی لر اوزون

  بیلمیر تورکجه دئسین یا فارسجا سوزون

  نامردلر قورخودوب اونلارین گوزون

  اونلاری سیز الله بیزه قاتمایین
  بونلارین ایشلری اولوب اویونجاق

  اوزگه لر الینده اولوبلار قولجاق
  بونجا اوزگه دیلین قیریلداتمایین
  دوغروسو اوتانیر گورنده اینسان
  بو قیرجانلاردا یوخ ذره ویجدان

  ایندی کی یوخوزدو داماریزدا قان
  اوزوزو اینسانا هئچ اوخشاتمایین.

  18+

 4. حیف او رایدن کی سنه وردیم حیف

  16+

 5. اقای حقیقت پور خیلی سایت اذرهای رو دوست داره یبارم سایت اذری ها اومده بود سایت وطنی و قهرمان درنا نیوز رو متهم به خیانت کرده بود..خخخخخ من دست دست اندرکاران درنا نیوز رو میبوسم و جان و مالم فدای این برادران وطن پرس ..و ….

  11+

 6. اقای حقیقت پور بزرگ شده و متولد تهران هستن و مادرشان هم فارس بوده پس معلومه که ایشان اذری هستن!!!!!اما زبان ما اردبیلیها ترکی انهم از نوع شاه خطایی هست!!به همان برندگی و همان وطن پرستی…اقای حقیقت پور شما نماینده اردبیل و اذربایگان نیستین بهتره با قصیم عثمان هم یه پیوند عاطفی برقرار کنین برات خوبه…به امید خدا به زودی استارا و تالش و قروه و بیجار هم به خاک مقدس تورکا اضافه خواهد شد….

  24+

 7. سلام برتمامی دوستان
  خدمت بزرگوارتان عرض کنم که اینگونه تورکان آسیمیله یا به اصلاح خودمان (سویسوزلاشمش) وقتی پا از آذربایجان بیرون میگذارند ،متاسفانه بدلیل فقدان اطلاعات تاریخی وریشه ای وساده تر بگویم بیسوادان تاریخی ،سریعا خودشان را میبازندوزبان واصل ونصب خودرا انکار میکنند و نه تنها با اینگونه اظهارنظرات مضحکه اینو اون میشوند بلکه موجب دلشکستکی مردم تورک زبان درسراسر ایران زمین ووسیله ای برای ریختن آب به آسیاب مغرضان میگردند۰
  لازم به ذکر است که زبان مادری مردمان دلاورخیز آذربایجان تورکی آذربایجانی میباشد نه آذری , ما زبانی بعنوان زبان آذری نداریم ۰
  مردم گرانقدر اردبیل باید هوشیارانه عمل نمایند۰

  31+

  • داستانی اساطیری در مورد مانگورد که در اسیای میانه قرن ها پیش رخ داده که اتفاقات امروز یاداوری ان داستان است که مختصرا میگویم:
   روزی جنگی بین یکی از قبایل ترک باقبیله غیر ترک رخ میدهد وبا شکست قبیله ترک وبه اسارت گرفتن جنگاوران ان قبیله خاطمه میابدقبیله پیروز که اسرای ترک را به قبیله میاورند تصمیم میگیرند که از انها در جنگ بعدی علیه خودشان استفاده کننداما میدانند که اسرا به این کار تن نمیدهد به همین خاطر تصمیم میگیرند بااستفاده ازچرم شتر که بسیار مقاوم است به سر انها بسته با فشار زیادحافضه بلند مدت انها رااز بین ببرندواین امر صورت میگیرد
   در جنگ بعدی که قبیله تورکها دوباره مقابل این قبیله غیر ترک برای ازادی اسرا قرار میگیرند با صحنه ای عجیب مواجه میشوندکه برادرانشان مقابلشان برای جنگ ایستادند وبا انها میجنگند بزرگان قبیله ترک با دیدن این وضعیت تعجب میکنند ولی در نهایت توسط خود این افراد از بین میروند و وقتی مردان قبیله را از بین بردند به سراغ زنان وبچه ها میروند در این عین مادر وخانواده های این قبیله تورک با احساس مادرانه انها را بغل میکنند(هرچه باشد مادر هیچگاه از ذهن ادم فراموش نمیشود)ولی انها با عین بیرحمی مادران و خانواده های خود رابه قتل میرسانند واز انجا اصتلاح مانگورد به چنین افرادی اطلاق میشود.(آدمی که اصل خود را فراموش کرده وخیانتکار است).

   17+

 8. نوشتن به زبان فارسی اولین بار در زمان سامانیان که حاکمان محلی افغانستان و تاجیکستان بودند مرسوم شد . این زبان زبان محلی مردم افغان بوده و از زمان سلجوقیان که شاعران فارسیگوی را تشویق به شعر گفتن می کردند وارد ایران شده و به تدریج زبان پهلوی فارس زبانان را از بین برده . یعنی زبان فارسی حتی زبان بومی مردم فارس زبان هم نیست چه رسد که زبان ترکان آذربایجان باشد ! زبان فارسی در اصل زبان افعانان است نه زبان فارس های ایران . قدمت زبان کردی ، لری ، گیلکی ، تالشی و غیره بسیار بیشتر از زبان فارسی کنونی در ایران است و این زبانها لهجه زبان فارسی نیستند و خودشان زبان مستقل هستند . زبان ترکی هم قدمت ۷۰۰۰ ساله در ایران دارد و ادامه زبان سومری است . حتی اگر قدمت زبان ترکی را از زمان سلجوقیان در ایران بدانیم باز این زبان به علت گویشورانی که اکثریت مردم آذربایجان را تشکیل داده اند زبان اصلی ترکان آذربایجان است . به قول این نماینده بیسواد اگر زبان ترکان آذربایجان فارسی و یا به تصور ایشان آذری بود بس این فارسها و آذریها کجا رفتند ؟ مگر آب شده باشند و زیر زمین رفته باشند !! ترکان حاکم ۱۰۰۰ ساله کلیه ایران و حتی کشورهای اطراف بوده اند اگر زبان ترکی خودرا می خواستند تحمیل کنند باید زبان مردم اصفهان ؛ نیشابور ؛ شهر ری و دیگر شهرهای فارس زبان هم ترکی می شد و اجازه نمی دادند فارسها شعری به زبان فارسی بسرایند در حالی که دیوانهای شعر فارسی در گذشته همه در زمان امپراتوری ترکان آفریده شده است !!

  22+

 9. بابا این دیگه کیه !!!! خود کسروی در آخر عمرش به اشتباه خود در زمینه اشاعه زبان آذر بایجانی که تاتی را منبع آن می دونست اعتراف کرده . این مرد فکر کنم از کتابهای تاریخی فقط تیترشو می خونه. واقعاً حضور چنین فرد بی سوادی در مجلس مایه سر افکندگی تمام تورکهای ایران هست . حداد عادل اگر اظهارات این مرد را بخونه از خنده غش می کنه.

  20+

 10. این ها هم که دارن حرفهای احمدکسروی ماسون رو تکرار میکنن
  با ابزار های موجود ترکی سازی ممکن نبوده چون حتی مدرسه یا مکتب خانه ای هم وجود نداشته
  و مردم بی سواد بودن و ممکن بود تا آخر عمر از روستاشون بیرون نرن
  در چنین اوضاعی ادعا های زبان آذری دروغ تاریخی هست
  بعض از سیاسیون اداراکات اولیه ی عقلی بشری رو هم ندارن

  14+

 11. الهی که درد و بلای قاضی پور بخوره تو اون سرت…
  اردبیلیا !! دور بعد نو رو خدا بیشتر دقت کنین…
  مردانی امثال قاضی پور تو آزربایجان باید بیشتر بشه..

  18+

 12. سلام-آقای حقیقت پور بفرمایند چرا به عنوان نماینده که می فرماید ما آذربایجانیها در مورد حذف نام تاریخی آذربایجان از برخی قسمتهای آن به بهانه تاسیس استان جدید ناراحتی خود را اعلام نمی کنند ما می گوئییم عیبی ندارد درآذربایجان هزار استان هم تاسیس می کنید باید مثلابنویسید استان اردبیل آذربایجان ایران یا منطقه آذربایجان استان کردستان ایران …در نهج البلاغه می خوانیم که حضرت علی(ع) برای آذربایجان در هزارو چهار صد سال پیش مانند مصر وشامات و یمن والی تعیین فرموده اند-آقای حقیقت پور بفرمایید چرا داریوش در کتیبه بیستون می نویسد شورشهای بسیاری را در ماد (نام قدیم آذربایجان) سرکوب کرده واز کشته ها پشته ساخته …آیا اگر آذربایجانیها فارس بودند دلیل داشت اینهمه بر علیه هخامنشیان بشورند

  13+

 13. فارسی با گویش آذری!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  خدایا اینها ملت رو چی فرض کرده اند؟

  20+

 14. ایشینیز اوْلماسین. بعضی​لرین ده چؤرگی …

  11+

 15. واقعا چنین نماینده ای باید خجالت بکشد
  سخن گفتن بلد نیستی
  ساکت بودن که بلدی

  13+

 16. به عنوان یک اردبیلی ازتمام ترکان ایران عذرخواهی میکنم، گله جک بیزیمدیر

  16+

 17. دست مردم اردبیل درد نکنه!

  5+

 18. زبان مادری ریشه و هویت یک فرد بوده، و زبان مردم شریف و شهید پرور استان های آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل و زنجان و … ترکی آذری می باشد. و اگر کسی نسبت زبان مادری خودش بی مهری نماید، به نظر در هویت اش دچار تردید شده است.

  10+

 19. یاشا آیدین بی. هالا دوز یا یالان بو سوزلر باعٍث اولماسین اردبیللی تورک قارداشلاریمزا آیری گوزده باخاخ ایر دیبسه ایشتیباه الیب

  8+

 20. سلام بوتون تورک لره اردبیل دن.بو ناحقیقت پور نه دسه دسون انشالاه گلن ایل تهراندان شرکت الر چون اردبیل ده بله آدامون یری یوخدور یاشا تورک

  8+

 21. با سلام. ایشان واقعا نابغه هستند. بهتر است یک مومیایی از آن اردبیلی ها دم دست دادشته باشند. واقعا مانقورت به تمام معناست. روی احمد کسروی را سفید کرد.

  6+

 22. آغاجا بالتا وردولار .. ددی ساپی اوزومنن دیر
  آغاجی اوز ایچیندن قورد ییر

  7+

 23. هرچه میکشیم از دست یه عده مانقورد و ساتقین هست..

  وای بر کسانی که هویت و وطن خود را به یک میز بفروشن ..
  آفرین شما تهرانی ها و مکز نشینان رو خوشحال کردید اما اسمتون همیشه تو ذهن مردم تورک آزربایجان میمونه…

  8+

 24. (…)

  اولین بار واژه تورک کجا گفته شده ؟؟ و به نظر محققین به چه معنی میتواند باشد؟

  تاریخچه واژه ترک و غرب آذربایجان Turukki və ya Turuk و جنوب دریاچه اورمیه
  قدمت این واژه به اقوام توروک ساکن جنوب دریاچه اورمیه می‌رسد قبل از ماننا ها و اوراتوها و کاسی ها حدود ۸۰۰۰ سال پیش

  8+

 25. نفی وجود تورکان و زبان تورکی در ایران یعنی اجازه مستند دادن به سایر کشورهای تورک و تورک زبان برای ثبت جهانی آثار تورکان ایران!
  گفتم آثار بویوهای اغوز مسیر رفت و زندگی اون هارو میگن ۲۴ تا نشان داره این قوم دو قوم مشهورش افشارها و بیات ها هستن! اگر از ترکستان هم اومده باشند باز یدین معنی هست که تورک هستن!! آخه پسر خوب یک ملت که تنها زبان نیست! ما غذای ملی داریم موسیقی ملی داریم داستان و افسانه های ملی داریم اینا رو کی بهمون داد؟ نفی وجود ما یعنی فنی وجود کوراغلو – نفی وجود قاچاق نبی نفی وجود دده قوروقود نفی وجود ساز قوپوز و باغلاما و غیره! … نفی وجود لباس و فرهنگ بومی منطقه!! یعنی فردا پس فردا قرقیزستان اومد غذای ملی ماها دلمه! رو زد به نامش نگی که نگفتی ها؟؟ چون دارایی ترکهاست! مثال زدم! لباس موسیقی همه اش همین طوره!
  با حماقت خویش دارایی های فرهنگی خودمون رو از دست خواهیم داد
  تورکان در ایران قوم ازرشمند فرهنگی تمدنی هستن!

  6+

 26. ابد سکاها که منابع روسی میگن با هون ها یک نژاد بون افسانه شد؟
  منابع گرجستانی که وجود بون تورک ها رو میگن افسانه شد؟ منابع آلمانی که از قوم تورک کی یا توروک کوم در جنوب دریاچه اورمیه حرف زدن افسانه شد؟ لابد ساکنین منطقه ما کردها بودن که لباس محلی شون دو روزه تو سرمای قفقاز و آزربایجان یخ میزنه ؟ مرد حسابی لباس ملی من میگه بچه کجام! ؟ اون وقت تو بهم میگی افسانه ؟؟ حتی لباس ملی ما با قره چای بالکارها یکی است! با تاتارهای یکیست! تو برو دنبال هویت

  3+

 27. ببخشید جناب آغای محترم پس تکلیف بویو ها یا تمغاهای اغوز یافته شده در اراک و تیمره چیست؟؟ تای کی تحریف تاریخ مگر نه غیر این است که ناصری فرد قدمت اونا رو ۴۰۰۰ سال گفته!! چرا وجود ترکان اغوز در منطقه رو نفی میکنید را مزخرف میگید آخه ترک اغوز و ترکی اغوز رو چه به ترکی قبچاق و مغولی؟؟ چرا اغوزها همه تو این منطقه هستن و اون ورا نیستن؟؟

  5+

 28. اقایان و خانم ها
  سخنان حقیقت پور را لطفا به پای مردم اردبیل ننویسید .
  حقیقت پور در تهران بزرگ شده و از استاندار بودنش در اردبیل استفاده تبلیغاتی کرد و نماینده شد .
  در ضمن تائید صلاحیت نمایندگان در دستان مردم اردبیل نیست !!
  حقیقت پور به علت بزرگ شدن در تهران حتی ترکی به درستی نمی تواند صحبت کند .
  حقیقت پور تایئد شده و عزیز دوردونه هستند و مردم اردبیل هیچ کاری نمی توانند بکنند .

  7+

 29. وجه مشترک زبان آذربایجانی ها با فارس زبان ها فقط در لغات عربی است و حتی لغات بیشمار ترکی زیادی در فارسی یافت می شود.پس با توجه به کشفیات نماینده هر دوی ما گویشی عربی داریم!!! در ضمن در فرمایشات نماینده که ترک ها را به چشم بادامی وگونه های بربر و پوست زرد تشبیه کردند در مورد زبان فارسی افغان و تاجیک ذهن ما را آشفته ساختند!!!! پست و مقام چقدر شیرین است که کسانی برای رسیدن به اهدافشان،اصالت و فرهنگ خود را به راحتی به باد فراموشی می سپارند؟؟؟!!! متاسفانه بیزیمکیلر چوخ ساتگیندیلار و من کوردلرین نمایندلرینه چوخ حسرت نن باخیرام کی هر قدر دالیدا اولسالار اوز فرهنگ و دیل لرین دانمیلار و مطمئن اولون گلجک ده بوجور قاباغا گتساخ بیر زامان اولاجاخ کی کورد لره حسرت نن باخاخ

  6+

 30. خدایا امنیت ملی کشور دست چه آدمهای دانشمندی گذاشته شده است!!!!! خدایا خودت می بینی چه کسانی تو مجلس نماینده مردم هستند!!!!

  7+

 31. این شخص بااین تفکرات عصرهجری خودواقعاکه بااعتبارمردم خونگرم وباغیرت اردبیل بازی میکند،آخه یکی نیست به این آدم بگویدادعایی که درموردگویش آذری داری مستنداتش کجاست برچه مبنای محکم وتاریخی داری این مطالب رامطرح میکنی ،اینجاست که بایددریافت تازمانی که افرادی هماننداین شخص دربین مردم تورک زندگی میکنندبایدهم سرسختانه تلاش کردکه احقاق حق کردچراکه کوچکترین مطلبی که ازطرف این اشخاص بیان میشودچماقی هست دردست دیگران واجنبی ها جهت به انزواکشاندن حقوق برحق مردم آزربایجان ،بامطالعه این مطالب به مانقوردبودن بعضی ازافرادی که هویت خودرابخاطرمنافع ملتی دیگرازدست داده اندآشکارمیشود

  5+

 32. برخی از نمایندگان مردم ما عصای دست این فاشیست ها شده اند. آقای نماینده اردبیل اگه تو وامثال تو غیرت وتعصب داشتید نمی گذاشتید این بلاها سر گردنه حیران بیاید. خوب به اطرافت نگاه کن. کل ایران به دو قسمت تقسیم میشن. اول اونایی که تورک هستند و دوم اونایی که غیر تورک هستند اما نمی دانند که آنها نیز نوعی تورک هستند.
  خودمم تورک قپچاق هستم و هیچ موقع زیر (…) زندگی نمی کنم.
  (…)

  8+

 33. بیری واریدی بیری یوخیدی
  گونلرین بیر گونونده بیر اورماندا…..
  عاقیل ای وای کامال ای وای….
  اهل کمال ومعرفت غصه نی چوخ یئسین گرک
  قارقا وکیل اولان قوشون حققی دی………..

  5+

 34. روزی تبری رفت به جنگل تا درخت تنومندی که در آنجا بودرا قطع کند . رسید به درخت وگفت وصیت کن میخوام تو را قطع کنم درخت گفت ای تبر تو به تنهایی حتی نمیتونی به خودت تکان دهی چه برسه که بخوای منو نابود کنی تبر خندید وگفت من بزرگتر از تو را هم بر زمین انداخته ام درخت آهی کشید و گفت تو راست میگویی چون تمام نیرویت از من است ای یاقی به خودت نگاه کن بیشتر تنت از وجود من است . بله عزیزان امیدوارم متوجه شده باشید ما خودمان خودمان را نابود میکنیم وگرنه ………. (…)

  4+

 35. درنا سایتینان تشکر ایدریم که بوجور مانکوتلاری تانیدیریلار.

  3+

 36. با تاسف بر مردم اردبیل که جنین نماینده (…) را انتخاب کردهاند.

  2+

 37. اگر زبان ما با حمله مغولها تبدیل به ترکی گشته چرا زبان فارسی یا زبانهای دیگر در منطقه ترکی نشدن یا به گویش تبدیل نشدن در ضمن هر مردم فرهنگ وزبان و بزرگان فرهنگی خود را دارد نمیشود به زور گفت که شما از یک نژاد من در آوردی هستید وبا ید با آن فرهنگ وگوش صحبت کنید ما بزرگانی همچون دده قور قود وسایر بزرگان داریم نیازی به فردوسی ودیگر بزرگان نداریم دیگر زمان تک صدایی و انحصار طلبی در حوزه فرهنگ گذشته است مردم ترک مردمی بزرگ وبا شناسنامه است و نیازی به نسخه امثال آقایان مزد بگیر وخود فروخته نیست و (…) نه با یاوه گویی نوکران کم مزد مردم ترک آذربایجان ایران به هویت خود آگاه گشته وبه آن افتخار میکنند در ضمن اگر حرفهای کسروی که خیلی از آقایان با استناد به آن صحبت میکنند پس
  خیلی از نظریات و حرفهای آن شخص راجع به دین اسلام و روحانیت را نیز راست واقعیت دانست زمان زمان عصر اطلاعات است آقایان مان قورد

  4+

 38. مردم اردبیل اگه عرضه و شرف داشته باشن دور بعدی به (…)رای نمیدن دیگه.

  4+

 39. “وی با بیان اینکه بجز زبان فارسی دو زبان ترکی و عربی در خوزستان وجود دارد اظهار داشت:به گویش های کردی، گیلکی، آذری، لری و … را نمی توان زبان تلقی کرد بلکه تمامی آنها گویشی از زبان فارسی هستند.”
  آخه این جملش رو کجای دلم بذارم خدایا؟

  6+

 40. کردی گویشی از فارسی است وای خدا مردم از خنده دوستان آذری واقعا به چه آدم دانشمندی رای دادید

  5+

 41. کی گفته کسروی مرده؟ اینه ها صدبرابر بدتر از کسروی حی و حاضر داره هویت خودش رو انکارمیکنه و.. باز صدرحمت به کسروی

  3+

 42. ایشون بر اساس چه سند و مدرکی چننی ادعاهایی رو کرده اند؟ بسیار مشتاقم با ایشون یک مناظره داشته باشم و تمامی گفته هاشون رو با دلیل و مدرک رد کنم. اصلا فرض بر این بذاریم که این آقا درست میگه و ما همین دیروز ترک شده ایم. خوب آیا این حقی از ما ضایع میکنه؟ ما امروز ترک هستیم و زبانمان ترکی است و حقمان است که تمامی حقوق خود را داشته باشیم. به نظر میاد ایشون و امثال ایشون هدفی جز ترویجه کینه و کدورت بین ایرانی ها ندارند و نمونه بارز یک تجزیه طلب میباشند

  7+

 43. زبانشاس و تاریخدان هم تشریف داشته اند و ما نمیدونستیم
  من بیر اردبیل لی اولاراق بو آدامین اردبیل لی اولماغین دانیرام

  9+

 44. وای اولسون اردبیل لی لره کی بویله آدامی اوز نیماینده لری سئچیب و مجلیس تکین اونم لی اورگانا گونده ریب لر دوغوردان تاسف لر

  5+

 45. به قول معروف عــــــجـــــب!
  چنین دانشمندهای فرزانه ای تو مجلس داشتیم و خبر نداشتیم

  3+

 46. ایشون رسما خودشو فروخته.مردم اردبیل هم بسیار پشیمون هستن که به ایشون رای دادن.
  ننگ بر جعلی پور
  درود بر قاضی پور

  10+

 47. ولی اوز ارامیزدی عجیبه متوهم انساندی

  2+

 48. دورنا، انتشار چنین مطلبی بدون اثبات غیر منطقی بودن آن، صرفا موجب تبلیغ آن می شود. چراکه متاسفانه اکثر ماها اهل مطالعه در زمینه تاریخ و زبان نیستیم و چه بسا با هر بادی بورزیم! از طرفی، اثبات غیر منطقی بودن سخنان این عالم دهر! بسیار ساده است. خواهشا اقدام فرمایید.

  6+

  • آیدین جان، با عرض معذرت بنده در این چرند نامه ادعایی نمیبینم! جز مشتی خیال و توهم. به نظرم باید مردم ما چنین آدمهایی رو بشناسن و بدونن که چه کسانی مانع از اجرای وعده های دکتر روحانی میشن.
   قدیم نن دئیب لر: آغاجی اوز ایچیندن قورد ییه ر!

   7+

دیدگاه شما