کدخبر : 11252
یکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۰
یک دیدگاه

تکذیب شیوع بیماری ابولا در تبریز

دورنانیوز- سرویس اخبار آذربایجان: رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: شیوع ابولا و آنفلوآنزای خوکی نه تنها در آذربایجان شرقی بلکه در کل کشور مشاهده و تایید نشده است.

به گزارش دورنانیوز، محمد حسین صومی در جمع خبرنگاران با تکذیب شیوع بیماری ابولا و آنفلوآنزای خوکی و مرغی در کشور و استان اذربایجان شرقی اظهار کرد: شایعه پراکنی در خصوص شیوع این بیماری ها در فضای مجازی باعث ایجاد تشنج در بین مردم شده است، مردم باید بدانند که هیچ گونه گزارشی مبنی بر شیوع این بیماری ها تاکنون اعلام نشده و با تکذیب شیوع این نوع بیماری ها در ایران و استان، به این شایعات خاتمه می دهیم.
وی با اشاره به پذیرش بیمار در بیمارستان سینای تبریز به علت بیماری آنفولانزای نوع (A وB ) خاطرنشان کرد: انتشار عکس‌هایی از این بیمار در فضاهای مجازی شایعه شیوع آنفولانزا را در استان گسترش داد.
وی با اشاره به نوع ویروس آنفولانزا گفت: این ویروس دارای اشکال متعدد است که شیوع به آن از پائیز آغاز شده و در زمستان نیز وجود دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز حداکثر ابتلا به آنفولانزای نوع (A و B) در آذربایجان شرقی را ۶ درصد دانست و افزود: این میزان پایین‌تر از میانگین کشوری و در برخی استان‌ها تا ۱۲ درصد نیز گزارش شده است.
صومی تزریق واکسن آنفولانزای نوع (A و B) در پاییز را سبب ایمنی برای یک سال دانست وافزود: از اول پائیز این واکسن به صورت گسترده در استان توزیع می‌شود و قدرت ایمنی‌زایی آن حدود یک سال است.
وی خاطرنشان کرد: کسانی که به بیماری‌های مزمن ریوی مبتلا هستند، این واکسن را تزریق کنند، گفت: مصرف آنتی بیوتیک برای این بیماری توصیه نمی‌شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز تصریح کرد: واکنش سیستم ایمنی بدن در برابر این ویروس متفاوت است و بنابراین میزان کشندگی ویروس‌ها نیز متفاوت است و در مجموع حدود یک درصد کشندگی این ویروس بیان می‌شود.
وی گفت: افراد مبتلا در صورتی که پس از روزهای اول بهبودی نیافتند و علائم تشدید شد، به مراکز درمانی تخصصی بالاتر مراجعه کنند.
صومی خاطرنشان کرد: در ۲۶ دی ماه یک مورد فوتی به ویروس آنفولانزای نوع (A و B) گزارش شده و در ۱۲ بهمن ماه نیز یک مورد فوتی مشکوک داشته‌ایم.
وی گفت: در بیش از ۵۰ درصد مراجعان به بیماری آنفولانزای (A و B)، به تشخیص ابتلا ویروس منفی بوده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: ابتلا از طریق ترشحات مخاطی به دیگران مهمترین راه انتقال بیماری است و فرد بیمار فاصله یک متری را باید رعایت کنند.
وی با بیان اینکه از ۲۳ بهمن افراد بدحال مراجعه نکرده‌اند، اعلام کرد: در حال حاضر ۱۵ نفر در دو بیمارستان امام رضا و سینای تبریز بستری هستند.
وی با تاکید بر اینکه تا ده روز آینده امید است که دوره آنفلوآنزای (A و B) فروکش کند، گفت: این بیماری در افراد سالم محدود شونده است با این حال هر شخصی که مشکوک به این نوع بیماری است باید به بیمارستان یا مراکز درمانی مراجعه کند.

0
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
نظرات بازدید کنندگان
دیدگاه شما