• پنج شنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۰:۰۸
  دورنانیوز - سرویس تاریخی و فرهنگی: مدیرعامل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان از اجرای دو طرح با عناوین «تدوین دایرة‌المعارف آذربایجان» و «فرهنگ یکسان‌نویسی کلمات ترکی آذربایجانی» خبر داد.
 • سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۰
  بررسی دورنانیوز:
  دورنانیوز - سرویس تاریخی و فرهنگی: ایجاد فرهنگستان زبان ترکی در ایران جزو ضروری ترین امکانات فرهنگی برای یک سوم از ملت ایران است. زبان موجودی زنده و پویاست و هر روز نیاز به تغییر و تحول دارد. زبان با پیشرفت تکنولوؤی پیش می رود و اگر پاسخگوی نیازهای امروز نباشد فردا از گردونه ی استفاده بیرون خواهد افتاد. اما زبان ترکی نشان داده است که در طول 100 سال گذشته با وجود همه ی تضییقات انجام گرفته علیه این زبان، ممنوعیت زبان ترکی در ادارات و مدارس و دانشگاهها، نبود رادیو و تلویزیون و امکانات رسانه ای قوی، هنوز همپای زبان فارسی در حال رشد و توسعه است و ممنوعیت این زبان در مدارس و مراکز علمی سبب عقب ماندن این زبان نشده است و هر روزه دهها واژه ی جدید بر گنجینه ی زبان ترکی در ایران افزوده می شود. زبان ترکی دارای قوانین ذاتی بسیار مستحکمی است که بدین زودیها قلعه های قانونی آن درهم ریخته نمی شود. اما معتقدیم گروهی آکادمیک برای تائید، تصویب و ساخت واژگان جدید نظارت کند.
 • یکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۴
  دورنانیوز - سرویس تاریخی و فرهنگی: دانشجوی کار‌شناسی ارشد تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی شبستر کتاب «فرهنگ سه زبانه آراز: فارسی – ترکی استانبولی و ترکی آذربایجانی» را منتشر و روانه بازار کتاب کرد، فرق این کتاب با دیگر لغت‌نامه‌ها سه زبانه‌بودن و نوشتن فونتیک کلمات است و به اعتقاد نویسنده با تسلط به این سه زبان می‌توان در جاده ابریشم بدون مشکل و با افتخار گام برداشت و ارتباط گفتاری و نوشتاری برقرار کرد.
 • شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۷
  بررسی یک رخداد :
  دورنانیوز - سرویس تاریخی و فرهنگی: ما ۱۱۰ سال است که با انقلاب مشروطیت فاز صفر استقرار دولت مدرن و ورود جامعه مان به دنیای مدرن را کلید زده ایم. اما همچنان حکومت در ایران – قبل و بعد از انقلاب اسلامی – تا تحقق دولت مدرن فاصله‌ها دارد و جامعه‌مان هنوز در سردرگمی دوره گذار به سر می‌برد.
 • دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۹
  دورنانیوز - سرویس تاریخی و فرهنگی: در هفته های گذشته شایعه عکس‌ها و فیلم هایی از یک گور دست جمعی در تبریز منتشر شد که بنظر بقایای استخوان‌های پیدا شده قتل‌عام مردم این شهر در زمان پهلوی میباشد. گرچه هفته ها از زمان کشف این گور می‌گذرد و مسئولان میراث و فرماندار این شهر اعلام کرده‌اند که استخوان‌ها تاریخی نیستند اما تا کنون گزارشی جامع و شفاف و رسمی که رمز و راز را این استخوان‌ها بگشاید از سوی مسئولان منتشر نشده است.
 • یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۰:۵۲
  از 21 آذر ماه تا 27 آذرماه
  دورنانیوز - سرویس تاریخی و فرهنگی: نمایش طنز ترکی " کیمَ نیَّت ، کیمَ قیسمت " از فردا در سالن شمس مجتمع فرهنگی و هنری اورمیه به نویسندگی و کارگردانی رضا خوفی به روی صحنه خواهد رفت.
 • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۷
  با حکم استاندار آذربایجان غربی:
  دورنانیوز - سرویس تاریخی و فرهنگی: استاندار آذربایجان غربی در احکامی جداگانه، بهرام اسدی، سیدهادی طباطبائی، مصطفی قلی زاده علیار و خانم رویا شاه حسینی را بعنوان اعضای شورای سیاستگذاری بنیاد فرهنگ، هنر و ادب دفتر استان آذربایجان غربی منصوب نمود.
 • سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۱
  + متن نامه ارسالی
  دورنانیوز - سرویس تاریخی و فرهنگی:چندی پیش در راستای انجام عملیاتی موسوم به ساخت پارکینگ در محوطه مسجد ارک علیشاه تبریز هیاهو و سر و صدای اعتراض مردمی به تخریب آـثار به جامانده در زیر خاک از این بنای تاریخی و سست شدن استحکام این بنا بپاخاست. در این میان کمپین حمایت از ارک علیشاه تبریز در فضای مجازی تشکیل یافته و با انتشار نامه هایی به رییس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی آغاز به کار کرد. این کمپین در کوتاهترین زمان ممکن با اقبال عمومی خوبی مواجه شده و توانست امضای 5000 نفر از نخبگان و دانشگاهیان و ...
 • شنبه ۶ آذر ۱۳۹۵ - ۰:۰۹
  دورنانیوز - سرویس تاریخی و فرهنگی: رئیس‌جمهوری در پیامی به مناسبت درگذشت استاد سلیم موذن زاده اردبیلی از این شخصیت به عنوان الگوی پسندیده و کم نظیر برای مداحی‌های اهل‌بیت(ع) یاد کرد.‏
 • جمعه ۵ آذر ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۹
  دورنانیوز - سرویس تاریخی و فرهنگی: سلیم، آخرین اشهد خود را خواند و حنجره طلایی خود را به خاک بخشید. همیشه‌ی تاریخ، مرگ اسطوره، سوزناک و باورنکردنی است